powrót do listy

Zadbaj o zdrowie swojego szczeniaka

Zdrowie szczeniaka jest ważnym aspektem dla nowego opiekuna futrzaka, którego nie należy lekceważyć. Zdrowe szczenię nie tylko ma większe szanse na dłuższe i szczęśliwsze życie, ale także rzadziej wymaga kosztownej opieki weterynaryjnej. 

 

ZAGROŻENIA DLA ZDROWIA SZCZENIĄT 

Jeśli chodzi o zdrowie szczeniąt, konieczne jest zrozumienie różnych zagrożeń dla zdrowia, na jakie narażone są szczenięta, oraz sposobów zapobiegania lub łagodzenia tych zagrożeń. Niektóre z najczęstszych problemów zdrowotnych, z którymi mogą borykać się szczenięta, to: 

 • Choroby zakaźne: Szczenięta są bardziej narażone na choroby zakaźne ze względu na młody wiek i rozwijający się układ odpornościowy. Niektóre z najczęstszych chorób zakaźnych, na które szczenięta mogą być narażone, to parwowiroza, nosówka i wścieklizna. Choroby te mogą rozprzestrzeniać się poprzez kontakt z innymi zwierzętami czy zanieczyszczonymi przedmiotami. 

 • Pasożyty: Szczenięta są również bardziej narażone na pasożyty, takie jak pchły, kleszcze i robaki. Te pasożyty mogą powodować różne problemy zdrowotne, w tym podrażnienia skóry, niedożywienie, a nawet uszkodzenia narządów. 

 • Wady wrodzone: Niektóre szczenięta rodzą się z wadami wrodzonymi, które są nieprawidłowościami obecnymi już przy urodzeniu. Wady te mogą wahać się od łagodnego do ciężkiego i mogą dotyczyć dowolnej części ciała szczeniaka. Niektóre powszechne wady wrodzone obejmują wady serca, nieprawidłowości szkieletowe i dysplazję stawu biodrowego. 

 • Odżywianie: Właściwe żywienie jest niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju szczeniąt. Szczenięta wymagają zbilansowanej diety, która zawiera białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Szczenięta mogą również wymagać specjalnych potrzeb żywieniowych w zależności od rasy, wielkości i wieku. 

 • Trening: Szczenięta wymagają również regularnego treningu, aby zachować zdrowe mięśnie i stawy. Może to być spacer, bieganie i zabawa zabawkami. Należy pamiętać, że szczenięta wciąż rosną i nie należy ich przeciążać ani wystawiać na ekstremalne temperatury. 

 

ZAPOBIEGANIE PROBLEMOM ZDROWOTNYM 

szczeniak ziewa na podłodze

Aby zapobiec lub złagodzić zagrożenia zdrowia szczeniaka, ważne jest, aby opiekunowie nowego małego pieska podjęli następujące kroki: 

 • Szczepienie: Szczenięta należy jak najszybciej zaszczepić przeciwko powszechnie występującym chorobom zakaźnym. Pomoże to chronić je przed tymi chorobami, a także zapobiegnie rozprzestrzenianiu się ewentualnych chorób na inne zwierzęta lub na ludzi. 

 • Odrobaczanie: Szczeniaki należy regularnie odrobaczać, aby zapobiec gromadzeniu się pasożytów w ich organizmach. Można to zrobić poprzez połączenie leków i odpowiednich praktyk higienicznych. 

 • Odżywianie zbilansowaną dietą: Szczenięta powinny otrzymywać zbilansowaną dietę, która spełnia ich potrzeby żywieniowe. Pomoże im to prawidłowo rosnąć i rozwijać się, a także pomoże zapobiegać problemom zdrowotnym, które mogą być spowodowane niedożywieniem. 

 • Regularny trening: Szczeniętom należy zapewnić regularną dawkę ruchu, aby wspierać budowę mięśni i stawów przez całe życie.  

 • Obserwacja zdrowia i zachowań: Szczenięta należy obserwować pod kątem objawów chorobowych, takich jak zmiana apetytu, zachowania lub wyglądu. Jeśli którykolwiek z tych objawów zostanie zauważony, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu dalszej oceny i leczenia. 

 • Sterylizacja lub kastracja: Szczenięta powinny być wysterylizowane lub wykastrowane, aby zapobiec pewnym problemom zdrowotnym, takim jak rak i zaburzenia równowagi hormonalnej. Sterylizacja lub kastracja może również pomóc w zapobieganiu niechcianym ciążom i może pomóc zmniejszyć liczbę bezdomnych zwierząt.  

Oprócz tych kroków ważne jest również, aby właściciele szczeniąt współpracowali z lekarzem weterynarii w celu zaplanowania opieki zdrowotnej tj. badania kontrolne, szczepienia i wszelką inną niezbędną opiekę medyczną dostosowaną do rasy psa. 

Posiadanie szczeniaka wiąże się też z pierwszą decyzją, jaka będziesz musiał podjąć odnośnie żywienia swojego futrzastego przyjaciela. Nic tak dobrze nie wpłynie na jego prawidłowy rozwój i zdrowie, jak wybór odpowiedniej, dobrze zbilansowanej karmy.  

pies z karmą TOMOJO

Ze względów zdrowotnych, karma dla szczeniąt na bazie owadów jest lepsza od karmy z zawartością mięsa, która może prowadzić do alergii lub otyłości. Jest to innowacyjny sposób żywienia zwierząt domowych. Bogactwo żelaza i białka oraz niska zawartość tłuszczu i kalorii to ogromna korzyść, zwłaszcza, gdy tak wielu opiekunów szczeniaków kupuje karmę w marketach, a ta może prowadzić do przekarmienia i problemów żołądkowych. Karma TOMOJO Junior została wyprodukowana z lekkostrawnych i wysoko przyswajalnych składników, które potrzebuje szczeniak, aby był zadowolony przez cały dzień i nie “żebrał” o jedzenie między posiłkami.  

karma na bazie owadów duże opakowanie

Owady zawarte w karmie TOMOJO są bogate w zdrowe tłuszcze, które nadają zwierzętom bardziej lśniącą sierść i zdrowszą skórę. Owady dostarczają pełnowartościowego białka. Są one całkowicie bezpieczne dla naszych psów oraz przyjazne dla środowiska. A co najważniejsze, karma dla psa na bazie owadów marki TOMOJO jest idealna dla wszystkich ras i grup wiekowych, więc może zostać z wami, gdy twój szczeniak dorośnie. 

 

Podsumowując, szczeniaki, podobnie jak niemowlęta, potrzebują naszej uwagi, opieki weterynaryjnej, zrównoważonego odżywiania i socjalizacji. Aby prawidłowo się rozwijały, musimy już od samego początku zadbać o ich zdrowie. Wybór karmy TOMOJO Junior, opartej na bazie owadów, przyczyni się do zachowania zdrowia twojego szczeniaka i zapewni mu potrzebną energię na cały dzień. 

 

Czytaj dalej na NaszeFutrzaki: 

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Prosto z gangu słodziaków - Lubek szuka domu!

Roczny Rydzyk, niekonfliktowa psina do adopcji