powrót do listy

Jak często karmić psa - na podstawie rasy i wielkości

Dokładne mierzenie porcji karmienia swojego psa podczas każdego posiłku pomaga w utrzymaniu jego zdrowia i niedopuszczaniu do nadwagi zwierzęcia. 

To, ile karmy należy podać psu na posiłek zależy od tego, jaka jest dla niego odpowiednia liczba kalorii w ciągu dnia, co jest uzależnione od takich kryteriów, jak rasa, wiek, stan zdrowia, poziom aktywności i wielkość czworonoga.

 

To, ile karmy podajesz swojemu psu, jest ważniejszą kwestią, niż myślisz. Nieprawidłowy skład kaloryczny i odżywczykarmy i smakołyków Twojego psa, może mieć niekorzystny wpływ na jego standard życia a nawet jego długość. 

Porozmawiaj na ten temat ze swoim zaufanym lekarzem weterynarii w otwartym i szczerym dialogu. Wspólnie możesz opracować plan, który pozwoli Ci pomóc Twojemu psu zachować długie i zdrowe życie.

Skąd mam wiedzieć, ile dać karmy swojemu psu?

Przyglądając się dziennej ilości pokarmu, jaką powinien otrzymać pies, weterynarz przyjrzy się kilku różnym informacjom na temat twojego czworonożnego przyjaciela:

 • Wiek
 • Poziom aktywności
 • Rasa
 • Wielkość
 • Waga
 • Warunki zdrowotne ewentualnie choroba
 • Środowisko życia

 

Czy powinienem dokarmiać mojego psa?

Swobodne karmienie – udostępnianie psu jedzenia przez cały dzień bez ograniczania ilości – może mieć szereg negatywnych skutków ubocznych.

 • Przejadanie się, powodujące nadwagę zwierzęcia
 • Ochrona żywności/agresja w gospodarstwach domowych zwłaszcza tam, gdzie żyje więcej zwierząt
 • Ogranicza stosowanie treningu opartego na nagrodach
 • Utrudnia rozpoznanie braku apetytu, który często jest oznaką choroby psa

Producenci karmy dla zwierząt domowych przeprowadzili szeroko zakrojone testy smakowe i badania, aby karma dla psów była jak najbardziej atrakcyjna. Dzięki stałemu dostępowi do smacznej karmy istnieje większe prawdopodobieństwo, że Twój pies się przeje.

 

Jak odmierzać jedzenie i liczyć smakołyki?

Wytyczne dotyczące żywienia zwierząt sugerują, że smakołyki nie powinny stanowić więcej niż 10% kalorii przyjmowanych przez psa. Smakołyki mogą się szybko sumować, zwłaszcza gdy nie pamiętasz dokładnie ile dałeś ich swojemu psu w ciągu dnia.

Karmę suchą najlepiej odmierzać za pomocą miarki lub wagi, uważając przy tym, że ilość nie jest tak ważna jak liczba kalorii. Odwołaj się do opakowania karmy, aby uzyskać kalorie i sugerowane wskazówki żywieniowe, które podaje producent. 

 

Ile karmy dać psu - od szczeniaka do dorosłego?

To, ile pokarmu potrzebuje Twój pies, jak często powinien jeść i jaka jest wymagana ilość białka, zmienia się przez całe życie Twojego psa. Podczas regularnych wizyt kontrolnych u weterynarza, informuj go o poziomie aktywności Twojego psa i zapytaj, czy obecny wiek Twojego psa powinien zmienić ilość otrzymywanego pokarmu.

Jeżeli musisz zmienić karmę dla psa na karmę adult (psy dorosłe), karmę active (psy aktywne), karmę senior (dla starszych psów), przeczytaj koniecznie JAK ZMIENIĆ KARMĘ DLA PSÓW- ZE STAREJ NA NOWĄ

 

,

Czytaj dalej na Nasze Futrzaki:

 

 

Zdjęcie główne dzięki pixabay.com

Artykuł dzięki dogster.com

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Prosto z gangu słodziaków - Lubek szuka domu!

Roczny Rydzyk, niekonfliktowa psina do adopcji