powrót do listy

Koszty leczenia boreliozy u psa 

Właściciele zwierząt domowych doskonale zdają sobie sprawę, że wśród kilku nieprzyjemnych skutków pogryzienia przez kleszcza jest zdolność przenoszenia boreliozy. Problemem, o który muszą martwić się wszyscy właściciele zwierząt domowych, jest borelioza u psów, szczególnie latem. Czy wiesz, że Twoje zwierzę też może zachorować na boreliozę? 

kleszcz na skórze psa

Gdy jest ładna i ciepła pogoda, Twój pies chętniej spędza czas na zewnątrz, a ryzyko ugryzienia przez kleszcza i zachorowania na boreliozę jest znaczne. Te paskudne małe pasożyty często szukają ciepłych ciał, do których mogą się przyczepić i pożywić. 

Ciężka infekcja bakterią Borrelia burgdorferi jest przyczyną psiej boreliozy.  

Bakterie są zwykle przenoszone na psy i inne zwierzęta poprzez ukąszenia zarażonego kleszcza. Gdy bakterie te znajdą się we krwi, mogą łatwo przemieszczać się do różnych części ciała i powodować problemy w określonych narządach i miejscach, takich jak stawy. 

A to nie wszystko, ponieważ poważniejsze powikłania mogą obejmować uszkodzenie nerek, a w niektórych przypadkach choroby układu nerwowego lub serca. Warto wspomnieć, że borelioza może dotknąć również człowieka, ale nie można jej przenieść bezpośrednio z psa na człowieka. 

 

OBJAWY BORELIOZY U PSÓW 

Zmiana zachowania u psa pojawia się nagle i nie sposób jej nie zauważyć. Objawy boreliozy u psów to:  

  • Utrata apetytu  

  • Zwierzak staje się apatyczny i osowiały, nie ma chęci do zabawy 

  • Wysoka gorączka do 40 st.C 

  • Trudności w oddychaniu 

  • Kulawizna, która może się cofać i pojawiać na nowo 

  • Opuchnięte stawy 

  • Powikłania ze strony układu nerwowego w rzadkich przypadkach 

Borelioza jest choroba przewlekłą i prowadzi do wielu zwyrodnień. 

 

DIAGNOSTYKA BORELIOZY U PSÓW 

Boreliozę może zdiagnozować Twój weterynarz, analizując historię Twojego psa i wyniki badań krwi. Badania krwi wykrywają przeciwciała wytwarzane przez układ psa w odpowiedzi na bakterie. Twój weterynarz przeprowadzi kombinację testów biochemicznych krwi, analizy moczu, pełnej morfologii krwi, badań kału, prześwietleń i innych testów, które są specyficzne dla diagnozowania boreliozy u psów.  

 

LECZENIE BORELIOZY U PSÓW 

pies na badaniu u weterynarza

W większości przypadków proces leczenia psów z boreliozą jest dość prosty i zwykle składa się z antybiotykoterapii. 

Dwa najczęściej stosowane antybiotyki to amoksycylina i doksycyklina. Dobrą rzeczą jest to, że oba te leki mają niewiele skutków ubocznych. Chociaż zalecany czas trwania leczenia wynosi najczęściej minimum cztery tygodnie, należy pamiętać, że w niektórych przypadkach konieczne może być dłuższe leczenie. Na pierwsze efekty leczenia nie trzeba długo czekać. Już po kilku dniach pies odzyskuje dobre samopoczucie i spada gorączka. Jeżeli pies nie czuje się dobrze, lekarz weterynarii może dodatkowo przepisać lek przeciwzapalny lub wspomagający pracę nerek.  

Dostępna jest szczepionka przeciw boreliozie dla psów, która zapobiega chorobom wywoływanym przez Borrelia burgdorferi. W zależności od wielkości i wieku psa oraz niektórych innych zmiennych, lekarz może zalecić przetestowanie psa pod kątem boreliozy u psów przed rozpoczęciem serii szczepień. 

 

OPIEKA PO LECZENIU 

Po leczeniu, najskuteczniejszym sposobem ochrony psa przed boreliozą jest podjęcie takich działań, które zmniejszą ryzyko ponownego zachorowania. W czasie ciepłych dni, kiedy temperatura na zewnątrz osiągnie ok. 5-7 st. C, należy pamiętać, że zarówno psy, jak i ludzie są bardziej narażeni na zarażenie się boreliozą i innymi infekcjami i chorobami przenoszonymi przez kleszcze, takimi jak np. babeszjoza, najbardziej niebezpieczna choroba odkleszczowa, która atakuje psy. Codziennie należy sprawdzać skórę i sierść psa oraz usuwać kleszcze za pomocą skutecznych i bezpiecznych narzędzi jak np. Tick Twister® Kleszczołapki®. Dzięki niej szybko i łatwo usuniesz kleszcza samodzielnie w domu.

kleszczołapki różne zestawy

Tick Twister® Kleszczołapki® są obecne na polskim rynku od 17 lat jako marka wysokiej jakości wyrobów medycznych. Jeśli więc znajdziesz kleszcza przyczepionego do skóry twojego psa, usuń go tak szybko, jak to możliwe. Chwyć go jak najbliżej powierzchni skóry używając odpowiednio do wielkości kleszcza dobranych haczyków Tick Twister® Kleszczołapki®.  I noś Tick Twister® Kleszczołapki® zawsze przy sobie, ponieważ szybkie usunięcie wbitego kleszcza w skórę psa, minimalizuje ryzyko przeniesienia infekcji. Tick Twister® Kleszczołapki® istnieją także w wersji Clipbox, w breloku i zostały tak zaprojektowane, że bez problemu doczepisz je do plecaka lub schowasz w torebce.

Jest też wersja TRIO, czyli zestaw rodzinny, który usunie wszystkie kleszcze od larwy po opitą samicę. Powinieneś także obserwować swojego psa pod kątem jakichkolwiek zmian w apetycie lub zachowaniu.  
 

ŚREDNI KOSZT LECZENIA 

W ostatnich latach wzrosły ceny antybiotyków dla psów. Dwutygodniowa dawka doksycykliny lub amoksycyliny może kosztować około 1000-1400zł. Badania krwi zwykle kosztują około 120zł, w zależności głównie od zastosowanych metod. 

W Polsce od 2022roku znacznie wzrosły koszty nowoczesnej opieki weterynaryjnej. Dlatego możesz spodziewać się wysokich rachunków za weterynarza, jeśli u twojego psa zostanie zdiagnozowana borelioza. Na szczęście możesz skorzystać z naszej platformy crowdfundingowej, aby otrzymać pomoc w razie wysokich lub nieoczekiwanych kosztów weterynaryjnych. 

Kiedy zdecydujesz się rozpocząć zbiórkę pieniędzy dla swojego psa, baw się dobrze. Możesz opowiedzieć historię swojego psa, dołączyć niesamowite zdjęcia i podzielić się swoimi potrzebami ze społecznością miłośników zwierząt. Uzyskaj dostęp do społeczności i opublikuj swoją kampanię na Facebooku, Instagramie i Twitterze. Miłośnicy zwierząt domowych często odwiedzają te strony i możesz wykorzystać ich wielkie serca, aby pomóc swojemu futrzastemu przyjacielowi. Istnieje kilka witryn poświęconych finansowaniu społecznościowemu dla zwierząt. Rozważ rozpoczęcie zbiórki na stronie takiej jak NaszeFutrzaki.eu ponieważ dotrzesz do innych miłośników zwierząt. 

 

KOŃCOWE PRZEMYŚLENIA 

Przy rosnącej populacji kleszczy dobrze jest wiedzieć i rozumieć, czego szukać i jakie jest ryzyko rozwoju boreliozy u psa. Twój weterynarz podpowie skuteczną profilaktykę przeciw kleszczom dla twojego szczeniaka lub psa. Ponieważ kleszcze przenoszą wiele chorób, zapobieganie im to najlepsze opcje.  

PS. Ja mam zawsze przy sobie w torebce Tick Twister® Kleszczołapki® do usuwania kleszczy. A ty? 

 
 Czytaj dalej na NaszeFutrzaki.eu:

 

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Prosto z gangu słodziaków - Lubek szuka domu!

Roczny Rydzyk, niekonfliktowa psina do adopcji