powrót do listy

Przewodnik dla początkujących dotyczący opieki nad szczeniakiem

Szczenięta są takie słodkie i urocze. Ale jeśli nie mieszkałeś jeszcze z żadnym, nie masz pojęcia, ile mogą wymagać pracy. Ta nieograniczona energia w połączeniu z niewielką lub zerową samokontrolą i ustami pełnymi ostrych zębów może być prawdziwym wyzwaniem. Wiedza o tym, czego się spodziewać i jak sobie z tym poradzić, może mieć ogromny wpływ na sukces i frustrację podczas wychowywania szczeniaka.

 

Oto 10 problemów, z którymi możesz się spotkać, gdy po raz pierwszy adoptujesz lub kupisz szczeniaka oraz sposoby radzenia sobie z każdym z nich.

 

  1. Płacz w nocy

Młode szczenięta mogą wstrzymywać mocz tylko przez kilka godzin. Jeśli twój szczeniak budzi cię płaczem w środku nocy, wyprowadź go na smyczy i poczekaj, aż się załatwi. Potem odprowadź go z powrotem na jego legowisko.

Praktyczna zasada: jedna godzina na każdy miesiąc życia szczeniaka, a następnie dodaj dodatkową godzinę. Oznacza to, że jeśli Twój szczeniak ma 4 miesiące, powinien być w stanie trzymać go przez pięć godzin. Jeśli nie może, może mieć jakiś dodatkowy problem, który najpewniej skonsultować z weterynarzem.

 

  1. Korzystanie z toalety

Szczenięta mają bardzo słabą kontrolę nad pęcherzem i muszą oddawać mocz przynajmniej co godzinę lub dwie . Mogą też spontanicznie oddawać mocz np. w sytuacji, gdy są podekscytowane. Należy więc możliwie jak najczęściej zabierać szczeniaka na zewnątrz oraz zawsze po aktywności, zabawie i odpoczynku.

Pewnie zastanawiasz się teraz jak często szczenięta sikają w ciągu dnia i w nocy? Ogólna zasada jest taka, że ​​Twój psi towarzysz może trzymać pęcherz przez około godzinę na każdy miesiąc życia . Większość szczeniąt trafia do nowego domu w wieku 2-3 miesięcy, więc przerwy w toalecie mogą trwać 2-3 godziny.

 

  1. Przerażająca biegunka

Zmiana jedzenia, nowe smakołyki, nowi ludzie i otoczenie, a także jedzenie, którego szczeniak nie powinien dostać na wysokości jego zasięgu – wszystko to oznacza problemy z kupą. Jeśli jednak Twój szczeniak ma biegunkę dłużej niż jeden dzień lub biegunce towarzyszą wymioty lub apatia, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania wskazówek, a następnie zabierz go na badanie. Chociaż sporadyczne ataki biegunki nie są wielkim problemem, częste biegunki mogą być objawem poważnej choroby u szczeniąt. Bądź przygotowany: Twój lekarz weterynarii może poprosić Cię o przyniesienie próbki do badania.

 

  1. Czipowanie szczeniaka

Wszczep swojemu szczeniakowi mikroczip na wypadek, gdyby się zgubił. Mikroczip lub próbka DNA to także jedyny sposób na udowodnienie, że Twój pies jest prawnie Twój.

To prosta procedura: za pomocą igły lekarz weterynarii wszczepia mikroczip pod skórę na karku szczeniaka. Jeśli Twój pies kiedykolwiek się zgubi, chip można zeskanować w schronisku dla zwierząt lub gabinecie weterynaryjnym za pomocą skanera. Skaner odczytuje numer mikroczipa, który odpowiada Twojemu imieniu i nazwisku, adresowi i numerowi telefonu, który znajduje się w bazie danych producenta mikroczipa.

©Iulianna Est | Obrazy Getty'ego

Psy adoptowane ze schronisk lub od renomowanych hodowców są zazwyczaj już wyposażone w mikroczipy, wystarczy udać się do firmy, która posiada informacje i zaktualizować je do swoich danych kontaktowych. Jeśli twój pies nie ma mikroczipu, może to zrobić twój weterynarz.

 

  1. Woda ma znaczenie

Szczenięta cały czas potrzebują dostępu do świeżej wody. Zwłaszcza gdy podajesz swojemu szczeniakowi suchą karmę, upewnij się, że ma on możliwość picia świeżej wody w dzień i w nocy.

 

  1. Czas na wizytę u weterynarza

Gdy twój szczeniak po raz pierwszy zobaczy weterynarza w celu sprawdzenia stanu jego zdrowia, liczba kolejnych wizyt będzie zależeć od harmonogramu szczepień ustalonego przez weterynarza.

Wszelkie problemy zdrowotne lub obawy, które pojawiają się poza zakresem dobrego samopoczucia twojego futrzaka, powinny skłonić lekarza weterynarii do natychmiastowej kontroli.

©andresr | Obrazy Getty'ego

  1. Szczepienie szczeniąt

Wszystkie szczenięta powinny otrzymać podstawowe szczepionki, które chronią przed parwowirusem, wirusem nosówki, wirusowym zapaleniem wątroby (tzw. chorobą Rubartha), oraz wirusem wścieklizny. Pierwszą szczepionkę podaje się w wieku 6 tygodni, następną w wieku 9-10 tygodni i kolejną po skończeniu 12 tygodnia życia.

Zapytaj również weterynarza, jak możesz zabezpieczyć swojego futrzastego przyjaciela przed pchłami i kleszczami.

 

  1. Spotkanie z innymi zwierzętami domowymi

Chcesz nauczyć swojego szczeniaka, że ​​w waszym domu mieszkają też inne stworzenia i tak jak on są członkami rodziny i nie należy im dokuczać. Pamiętaj, że nigdy nie należy pozostawiać szczeniąt bez nadzoru z innymi zwierzęcymi wspólokatorami.

Zacznij od spotkania szczeniaka z innym czworonogiem na smyczy.

Pozwól im patrzeć na siebie i powąchać, podczas gdy ty chwalisz szczeniaka. Jeśli szczeniak zaczyna się denerwować, rozdziel ich. Szczeniak nie powinien szczekać ani rzucać się na małe zwierzę. To działa źle na szczeniaka i może stresować małe zwierzę.

Musisz być świadomym naturalnych tendencji rasy twojego szczeniaka. 

Na przykład teriery są naturalnymi myśliwymi, więc małe zwierzęta należy wprowadzać powoli. Rasy pasterskie mają instynkt zdobyczy, więc nie pozwalaj na pogoń i ucieczkę. Nauczenie swojego szczeniaka podstawowych komend jak „zostaw to” może być niezwykle pomocne.

Psy i koty mogą żyć w harmonii, jeśli są wprowadzane prawidłowo i z cierpliwością. Najlepiej, aby w domu było miejsce, w które twój kot lub inny rezydent może uciec od szczeniaka lub od niego odpocząć, na przykład obszar zablokowany bramką dla dzieci

©cynoclub | Obrazy Getty'ego
  1. Czas na trening

Szczenięta są jak gąbki- chłoną wszystko i szybko się uczą. Trening należy rozpocząć więc natychmiastZacznij od założenia obroży dla szczeniaka, gdy tylko przyniesiesz go do domu. Następnie przymocuj smycz i pozwól szczeniakowi robić to, co chce. Potem naucz go chodzić z tobą, kiedy  trzymasz smycz. Powinieneś także od razu rozpocząć trening toalety, a także spanie na legowisku. Naucz szczeniaka jego imienia. Możesz nawet nauczyć go siadać.

Kontynuuj to wszystko, zapisując się do psiego przedszkola, gdy twój szczeniak będzie już zaszczepiony. Dzięki temu rozpoczniesz proces socjalizacji z innymi szczeniętami i ludźmi.

©chris-mueller | Obrazy Getty'ego
  1. PRZYGOTOWANIE DOMU NA SZCZENIAKA

Zabezpiecz swój dom, aby szczeniak był w nim bezpieczny. Poszukaj przedmiotów, które mógłby gryźć, takich jak przewody, drewniane meble lub książki, i zablokuj dostęp do nich bramkami dla dzieci lub pochowaj aby nie były w zasięgu nowego futrzastego domownika. Warto uklęknąć, aby zobaczyć pokój z perspektywy szczeniaka i usunąć wszelkie przedmioty, które może chcieć pogryźć lub zniszczyć.

 

Czytaj więcej od Nasze Futrzaki:

 

 

Dzięki: ©Teran Buckner | Phidophotography.com

dogster.com

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Szorstkowłosa Szczotka szuka domu!

Rydzyk - młody, niekonfliktowy wesołek szuka domu!