powrót do listy

Co zrobić by szczeniak przestał gryżć?

Gryzienie jest frustrującym zachowaniem dla nowych właścicieli szczeniąt, ale zachowanie to jest bardzo też bardzo naturalne. Szczenięta nie starają się być złośliwe ani nic atakować, gdy gryzą ludzi lub rzeczy, po prostu odkrywają otaczający je świat. Ważne jest, aby szczenię nauczyło się już w młodym wieku, że człowieka i innych zwierząt czy rzeczy nie wolno gryźć, gdyż to może zapobiec problemom behawioralnym w przyszłości. Szkolenie szczeniaka, aby nie gryzł, wymaga cierpliwego i delikatnego podejścia.

 

Dlaczego szczenięta gryzą?

Zamiast powstrzymywać szczeniaka od gryzienia, co jest normalną czynnością rozwojową, zapewnij mu mnóstwo bezpiecznych zabawek i gryzaków dla psów. ©Rebecca Nelson Fotografía / Getty Images

Szczenięta gryzą ludzi i przedmioty z różnych powodów, w tym z powodu poznawania świata przez swój pysk. W rezultacie gryzienie i żucie są normalnymi etapami rozwoju szczeniąt. Typowe powody, dla których Twój szczeniak może gryźć Ciebie lub rzeczy w Twoim domu to:

  • Ząbkowanie — w miarę wzrostu i rozwoju szczenięta tracą mleczne zęby, a wyrastają im zęby dorosłe. Proces ten często zachodzi dokładnie w czasie, gdy szczenięta trafiają do swoich nowych rodzin. Podobnie jak ludzkie dzieci, szczenięta mogą być rozdrażnione podczas ząbkowania lub wkładać do pyska wszystko co spotkają na swojej drodze, aby tylko "złagodzić" proces ząbkowania. Wiele szczeniąt żuje lub gryzie rzeczy, aby zmmniejszyć dyskomfort związany z ząbkowaniem.
  • Odstresowanie — czym szczenięta są zestresowane? Jedzą, śpią i bawią się. Ale jest wiele powodów do stresu - ich świat jest zagmatwany i zmienia się. Szczenięta przystosowują się do wszelkiego rodzaju nowych sytuacji, ludzi, miejsc i doświadczeń. Pysk i żucie pomagają szczeniętom zmniejszyć część tego stresu.
  • Nuda — gdy szczenięta i starsze psy się nudzą, szukają rzeczy do gryzienia. Żucie jest zabawą i sposobem na rozrywkę. Jest to coś, do czego należy zachęcać (za pomocą bezpiecznych dla psów gryzaków), ponieważ jest to dobre dla naszych szczeniąt.
  • Zabawa — młode szczenięta często nie opanowały umiejętności zwanej hamowaniem gryzienia lub świadomością używania pyska podczas zabawy. Młode szczenięta na ogół uczą się od swojego rodzeństwa z miotu, na ile i jak mocno mogą ugryźć podczas zabawy. Kiedy zabierasz młodego szczeniaka do jego nowego domu, może on nadal rozwijać i doskonalić te umiejętności.

 

Jak nauczyć szczeniaka, aby nie gryzł:

Krok 1: Upewnij się, że szczeniak ma wiele gryzaków do bezpiecznego i odpowiedniego żucia, najlepiej takie, które są przeznaczone dla szczeniąt i zabawki specjalnie zaprojektowane do gryzienia przez młode psy. Nie chcemy powstrzymywać naszych szczeniąt przed gryzieniem, chcemy tylko, aby robiły to bezpiecznie i odpowiednie rzeczy.

Krok 2: Nadzór jest bardzo ważny dla szczeniąt. Przygotuj swojego nowego futrzaka na sukces, nie pozostawiając mu dostępu do rzeczy, których nie chcesz, aby pogryzł. Musisz dać szczeniakowi dostęp tylko do tych rzeczy, które może ugryźć lub przeżuć, co będzie bezpieczne dla niego i dla wszystkich domowników.

Krok 3: Jeśli twój szczeniak gryzie cię podczas zabawy lub kontaktu z nim, nie krzycz ani nie karć go. Zamiast tego, gdy twój szczeniak ugryzie, wydaj głośny dźwięk płaczu, a następnie przekieruj szczeniaka na zabawkę, która jest bezpieczna i odpowiednia do gryzienia lub żucia. Wydając głośny, płaczliwy dźwięk, mówisz swojemu szczeniakowi, że gryzienie ciebie boli. Robiąc to naśladujesz rodzeństwo szczeniaczka, od którego twój pies otrzymywał te same informacje zwrotne. Dzięki takiemu zachowaniu, twój nowy czworonóg będzie nauczy się jak ugryźć delikatnie lub wcale podczas zabawy.

Krok 4: Bądź konsekwentny podczas zabawy i szkolenia swojego szczeniaka. Trening gryzienia szczeniaka powinien być czymś, z czym wszyscy w rodzinie będziecie wspólnie i konsekwentnie stosować, ucząc w rezultacie szczeniaka stosowania zabawek i gryzaków przeznaczonych  dla psów.

 

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia: podsumowanie

Najlepszym sposobem, aby powstrzymać szczeniaka przed gryzieniem, jest jak największe zapobieganie niewłaściwemu gryzieniu poprzez zapewnienie szczeniakowi wielu odpowiednich rzeczy przeznaczonych do gryzienia przez psa. Kiedy twój szczeniak gryzie rzeczy, których nie powinien, przekieruj go na zabawki odpowiednie do szarpania i żucia. Jeśli twój szczeniak cię gryzie, nie próbuje być złośliwy. Nie krzycz na szczeniaka ani nie karć go. Zamiast tego wydaj dźwięk płaczu, naśladując to, co zrobiliby jego bracia i siostry z miotu. Następnie przekieruj szczeniaka do zabawy, dając odpowiednie gryzaki i zabawki przeznaczone do gryzienia przez psy.

 

Przeczytaj również:

 

 

 

Artykuł powstał dzięki  © Roció Ferrin / EyeEm / Getty Images oraz dogster.com

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Prosto z gangu słodziaków - Lubek szuka domu!

Roczny Rydzyk, niekonfliktowa psina do adopcji