powrót do listy

Psy kontra koty: który z nich jest lepszym zwierzakiem w naszym domu?

Zarówno koty, jak i psy są bez wątpienia najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na tej planecie. Jednak zawsze toczą się gorące rozmowy, czy psy są lepsze od kotów, czy odwrotnie. Szczerze mówiąc, te rozmowy chyba nigdy się nie skończą, ponieważ dotyczą głównie subiektywnych opinii. Każdy właściciel futrzaka ma inny gust i preferencje i dlatego mówienie „pies jest lepszy niż kot" i odwrotnie, nie jest tak naprawdę uzasadnione. Ale być może lepszym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać, jest: „Psy kontra koty: który z nich jest dla mnie bardziej odpowiedni?”

Jeśli szukasz zwierzaka i zastanawiasz się nad tym samym pytaniem, dowiedzmy się!

Czy jesteś psiarą czy kociarą?

Prawdopodobnie słyszałeś już te dwa określenia. Te dwa terminy są obecnie powszechnie używane i bez wątpienia wiele osób będzie próbowało odpowiedzieć sobie na to pytanie. Dla tych, którzy nie słyszeli o tych terminach, określenie Psiara/Psiarz często odnosi się do osób preferujących psy i szczenięta. Natomiast określenie kociara/kociarz odnosi się do ludzi, którzy preferują koty i kocięta.

Jak więc ustalić, czy jesteś psiarą czy kociarą? Do pewnego stopnia nie ma tak wyraźnego czynnika, który mógłby powiedzieć, że właściciel zwierzaka bardziej woli psy czy koty. Chodzi głównie o osobiste preferencje i to, jak się czujesz, gdy opiekujesz się kotem czy psem. Dlatego nie ma potrzeby zbyt intensywnie myśleć o byciu kociarą lub psiarą. Zamiast tego powinniśmy skupić się na podstawowych wymaganiach kota i psa, ponieważ mają one zupełnie inne cechy.

Dlaczego warto wybrać psa?

mops na balkonie

Oczywiście różne rasy kotów i psów będą miały nieco odmienne wymagania co do pielęgnacji, czy sposobu spędzania czasu i charakteru. Ale generalnie psy wymagają od właścicieli większej aktywności fizycznej i uwagi niż koty. Właściciele psów muszą regularnie wchodzić w interakcje z psami, w tym bawić się z nimi i spędzać z nimi czas na świeżym powietrzu. W rezultacie nie możemy po prostu zostawić ich samych w domu, zwłaszcza gdy mają lęk separacyjny. Oczywiście, jeśli ty lub twoja rodzina macie czas na ciągłe zajmowanie się psem, psy i szczenięta będą dobrym wyborem, aby dotrzymać towarzystwa waszej rodzinie. Jeśli jednak ty i twoja rodzina często jesteście w pracy, to wybór psa nie byłby dobrym pomysłem.

Dlaczego warto wybrać kota?

dwa koty

W przeciwieństwie do psów, koty są bardziej wyluzowane i wymagają znacznie mniej energii i uwagi niż psy. W przeciwieństwie do psów, kotom nie przeszkadza samotność, o ile mają zapewnione wszystkie podstawowe potrzeby, takie jak kuweta, jedzenie, zabawki dla kotów i drapak. Przy wystarczającej ilości zabawek i odpowiedniej przestrzeni, koty mogą bawić się w domu bez robienia bałaganu. W rzeczywistości wiele kotów woli zostać w domu i spać lub oglądać świat z okien. Oczywiście nie oznacza to, że koty są z natury leniwe; oznacza to tylko, że koty są bardziej niezależne. Dlatego jeśli ty i twoja rodzina, nie możecie regularnie zwracać uwagi na swojego zwierzaka, kot będzie lepszym wyborem..

Więc nawet jeśli nie wiesz, które zwierzę jest twoim ulubionym, powinieneś przynajmniej wziąć pod uwagę swój dom i sytuację rodzinną. Zrozumienie tego pomoże ci lepiej wybrać psa lub kota. Po wyjaśnieniu tych informacji przejdźmy do porównania psów z kotami!

Psy kontra koty: przestrzeń życiowa

duży pies z małym kotkiem

Jak można się domyślić, psy wymagają więcej przestrzeni życiowej niż koty. Jeśli weźmiemy pod uwagę sam rozmiar, psy wydają się być znacznie większe niż koty. Oczywiście psy będą wymagały większej przestrzeni niż koty. Z drugiej strony koty są małe i nie wymagają wiele. Mając wystarczającą ilość jedzenia i zabawek, mogą bez problemu mieszkać w małym pokoju w bloku.

Oprócz wielkości, aktywny charakter psa wymaga również większej przestrzeni, zwłaszcza dużych psów. Jeśli masz dość duży dom z ogrodem, psy będą się lepiej bawić w twoim domu, ponieważ mają dużo miejsca do zabawy i aktywności. Z drugiej strony koty na ogół nie potrzebują dużej przestrzeni życiowej. Ich elastyczny charakter pozwala im przebywać niemal w każdym miejscu w domu. Jeśli mieszkasz z nimi sam w domu, prawdopodobnie po prostu śpią lub cieszą się widokami na świeżym powietrzu.

Psy kontra koty: koszty utrzymania

pies z miską karmy

Pod względem kosztów koty generalnie kosztują mniej niż psy . Oto szczegóły kosztów:

  • Koty mogą kosztować średnio 1230 zł rocznie , w tym 720zł na karmę suchą, 150 zł na podstawowe koszty opieki weterynaryjnej, 360 zł koszty żwirku
  • Psy mogą kosztować średnio 1402 zł rocznie , w tym 1152 zł na karmę dla dużych psów, 250 zł na wydatki weterynaryjne . Kwota ta będzie się jednak różnić w zależności od wielkości psa .
  • Zarówno zabawki dla kotów, jak i psów mogą kosztować około 20-100 zł rocznie .

Oczywiście nie jest to konkretna liczba, ponieważ koszt zależy również od rasy psa lub kota. Na przykład mały pies może kosztować nawet mniej niż kot.

Psy kontra koty: interakcja społeczna

kobieta śmieje się i przytula psa

Jak wspomnieliśmy wcześniej, psy wymagają więcej uwagi niż koty. Potrzebują też więcej ruchu na świeżym powietrzu dla własnego zdrowia. Wymagają również uwagi właścicieli, która jest niezbędna do ich prawidłowego rozwoju. W rezultacie nie możesz po prostu zostawić swojego psa czy szczeniaka samego w domu na jeden czy dwa dni. Psy i szczenięta pozostawione bez nadzoru (i wcześniejszego szkolenia) mogą zdemolować twój dom. 

Z drugiej strony mamy koty, które nie wymagają tak wiele uwagi jak psy. Bez obaw możesz zostawić kota samego w domu, pod warunkiem, że przygotowałeś dla niego odpowiednią ilość karmy, czystą kuwetę i odpowiednią ilość zabawek.

Nie oznacza to, że koty nie mają wspaniałych uczuć jak psy. Po prostu ich natura jest inna. Koty również potrafią wyrazić miłość i uczucia jak psy. Chodzi o to, że zachowanie kotów nie jest podobne do zachowania psów. Jeżeli rozumiesz naturę kotów, okazywanie przez nie miłości i przywiązania nie jest tak rzadkie i trudne, jak niektórzy mogą ci sugerować.

Psy kontra koty: inteligencja

kot z książkami

Inteligencja jest zawsze jednym z aspektów, na które ludzie zwracają uwagę, porównując do siebie psy i koty. Istnieje powszechne przekonanie, że psy są inteligentniejsze od kotów. Jednak nie wszyscy naukowcy się z tym zgadzają.

Wielu psich ludzi uważa, że ​​psy są inteligentniejsze od kotów, ponieważ łatwiej je wytresować i lepiej potrafią okazywać miłość i przywiązanie. Faktycznie, psy potrafią nauczyć się więcej komend i można je wyszkolić, by robiły więcej rzeczy niż koty. Wiele psów może nauczyć się 100 słów a niektóre mogą nauczyć się nawet dwa razy więcej. Tymczasem koty wydają się nie przejmować ludzkim językiem.

Jeśli jednak porównamy je w ten sposób, nie jest to do końca sprawiedliwe dla kotów, ponieważ znowu ich natura jest inna. W rzeczywistości niektórzy naukowcy uważają, że inteligencja kotów pochodzi z ich natury samotnika. Wysoka inteligencja kotów, objawia się właśnie w ich ciekawskim, ale ostrożnym charakterze .

Niemniej jednak, możemy zgodzić się co do jednej rzeczy: my, właściciele zwierząt domowych, wychowujemy zwierzaka głównie z miłości i przywiązania. Inteligencja to ważny aspekt, ale zwykle nie wybieramy psa lub kota wyłącznie ze względu na ich inteligencję, prawda?

Psy kontra koty: szkolenie

szczeniak bawi się piłeczką

Jeśli chodzi o szkolenie, psy zwykle potrzebują więcej szkolenia niż koty. Ponownie, dotyczy to głównie ich odrębnej natury. Jako zwierzę bardziej towarzyskie, pies wymaga uwagi, a zwłaszcza szkolenia. Psy często obserwują reakcję swojego właściciela i często starają się zadowolić swojego pana. W rezultacie, chociaż psy wymagają szkolenia, są znacznie łatwiejsze do wyszkolenia niż koty. Jednak oznacza to również, że psy bez odpowiedniego szkolenia staną się wyjątkowo destrukcyjne.

Z kociej strony, koty nie potrzebują tak dużo szkolenia jak psy. W rzeczywistości, mogą nawet nie potrzebować żadnego szkolenia. Dając im wystarczającą ilość zabawek, drapak i trochę czasu na naukę korzystania z kuwety, mogą całkiem nieźle sobie radzić w naszym domu. Nie oznacza to jednak, że kotów w ogóle nie można szkolić. Wymagają po prostu innego rodzaju szkolenia niż psy.

Psy kontra koty: opieka zdrowotna

kot u weterynarza

Jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, zarówno szczenięta, jak i kocięta wymagają większej ilości wizyt u weterynarza. Oba futrzaki w wieku kilku miesięcy, narażone są na różne choroby i robaki, dlatego trudno je tak do końca porównywać pod względem opieki weterynaryjnej. Biorąc pod uwagę inną kwestię zdrowotną: opieka nad kotem ma pewną zaletę. Koty są na ogół czyste i nie wymagają kąpieli, ponieważ zwykle same dbają o swoją higienę. Tak więc jedyną rzeczą, o którą właściciele kotów muszą dbać, jest ich pielęgnacja.

Z drugiej strony mamy psy, które mogą bardzo nieprzyjemnie pachnieć jeżeli nie będziemy ich kąpać. Kąpiel jest konieczna dla psów, a w zależności od ich różnych ras, wymagana jest również dodatkowa pielęgnacja w salonie groomerskim.

Psy kontra koty: Inne cechy

Pilnowanie

rotwailer odpoczywa na spacerze

 

Musimy za to podziękować psom. Generalnie psy są lepszymi stróżami niż koty. Jest to już częścią ich natury, zarówno małych, jak i dużych psów. Dlatego jeśli szukasz zwierzaka stróżującego, prawdopodobnie będziesz chciał wybrać psa.

Węch

Ponownie w tej kategorii wygrywają psy. Chociaż zarówno psy, jak i koty, mają lepszy węch niż ludzie, psy nadal przewyższają koty. To również częściowo wyjaśnia, dlaczego często widzisz psy szkolone do różnych zadań, od polowania, ratowania, a nawet psy policyjne. A co z kotem? Dosłownie niemożliwe jest zobaczenie policyjnego kota, prawda?

Wzrok

W tym przypadku koty zdecydowanie wygrywają, które mają lepszy wzrok niż psy, zwłaszcza w ciemności. Wzrok kota, pozwala im szybko wychwycić każdy, nawet najmniejszy ruch. W rezultacie mysz z trudem może uciec przed kotem, nawet w ciemności. Jeśli więc szukasz kogoś, kto przegoni myszy, rozważ adopcję kota. 

Szybkość i wytrzymałość

Koty są szybsze niż psy, gdy przyjmiemy szybkość startu. Kot może poruszać się szybciej niż pies, w bardzo krótkim czasie. Z drugiej strony psy lepiej utrzymują prędkość, przez dłuższą ilość czasu.

Zwinność

kot wygląda z kanapy

Do pewnego stopnia koty są „magicznymi futrzakami” ze względu na ich wyjątkową elastyczność. Koty zdecydowanie nie lubią marnować energii. Przez większość czasu możemy zobaczyć je leżące i śpiące. Jednak jeśli chodzi o działanie, koty z łatwością potrafią uwolnić swoją energię w niezwykle krótkim czasie. Ich ciało i energia są tak elastyczne, że wydaje się, że kot może szybko przenieść się do prawie każdego miejsca w domu. I oczywiście koty pasują do prawie wszystkich zakamarków w twoim domu, a widok kota w doniczce zawsze jest bardzo zabawny.

Z drugiej strony, psy bardziej polegają na swojej sile. Są energiczne i pełne energii do zabawy i ćwiczeń. Dlatego jeśli masz dużo wolnego czasu, posiadanie psa może być niezwykle przyjemnym doświadczeniem.

Końcowe wnioski

Jeśli poszukasz w internecie porównania psów i kotów, zobaczysz mnóstwo dyskusji i sporów między właścicielami tych futrzaków. Zawsze starają się udowodnić, że ich ulubiony zwierzak jest lepszy od drugiego. Jednak tego rodzaju porównania nie zawsze są uzasadnione.

Jak widzieliśmy do tej pory, zarówno koty, jak i psy, są wspaniałymi towarzyszami. Każde zwierzę ma inny charakter i dlatego porównywanie, które z nich jest lepsze, nie jest dobrym rozwiązaniem. W końcu wybór psa lub kota zależy od warunków bytowych i osobistych preferencji przyszłego opiekuna futrzaka. No i przecież, decydujemy się na wychowanie zwierzaka, głównie z powodu naszej miłości do niego, a nie tylko dlatego, że jest inteligentny lub lepszy od innego czworonoga. Bez względu na to, jak ciężko debatujemy na temat psów i kotów, oba są zdecydowanie urocze i zabawne w wychowaniu.

I to jest cudowne! Dziękujemy i zostańcie z nami, aby uzyskać więcej cennych informacji w przyszłości!

Może Ci się spodobać:

Informacja: Nasza strona internetowa i rozszerzenia przeglądarki są tworzone przez fanów dla fanów. Nie jesteśmy powiązani ani sponsorowani przez podmiot, którego materiały są reprezentowane w rozszerzeniach. Znaki towarowe należą do ich odpowiednich właścicieli.

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Brukselka i Felek, nakolankowe psiaki

Luna - boska, młoda, energiczna suczka!