powrót do listy

20 krótkowłosych ras psów niewygających zbyt dużej opieki

Pies krótkowłosy to świetna opcja dla osób, które chcą psa o niższych wymaganiach związanych z opieką. Psy krótkowłose potrzebują mniej pielęgnacji niż rasy długowłose, ale każdy pies bez względu na długość sierści wymaga pewnej podstaowej pielęgnacji. Psy krótkowłose nadal gubią sierść, tak jak ich długowłose odpowiedniki. Nawet psy krótkowłose skorzystają na szczotkowaniu sierści raz lub dwa razy w tygodniu, aby usunąć luźną sierść i zminimalizować wypadanie.

Oto 20 ras psów krótkowłosych, które warto rozważyć, aby dodać je do swojej rodziny.

Jakie są najsłodsze rasy psów?

Charakterystyka rasy

Ogólnie rzecz biorąc, psy krótkowłose wymagają mniej zabiegów pielęgnacyjnych, co jest ogromnym plusem dla zapracowanych rodzin lub osób, które są w ciągłym ruchu. Większość psów krótkowłosych toleruje wyższe temperatury, ponieważ nie mają długiej, grubej sierści. Wyjątkiem są rasy krótkonose, takie jak mopsy, boksery i buldogi. Psy o krótszej sierści, które mieszkają w miejscu, w którym panuje mroźna, zimowa pogoda, prawdopodobnie będą potrzebować odzieży wierzchniej, zwłaszcza jeśli ta rasa wymaga dużo ruchu na świeżym powietrzu.

Potrzeby w zakresie pielęgnacji to tylko jedna z kwestii, które należy wziąć pod uwagę, próbując zawęzić wybór najlepszego psa dla Ciebie i Twojej rodziny. Inne kluczowe kwestie obejmują znalezienie odpowiedniego poziomu energii , wielkość psa w stosunku do Twojego domu oraz to, kto mieszka w Twoim domu – inne zwierzęta domowe, wrażliwi seniorzy lub hałaśliwe dzieci .

Oto 20 najlepszych psów krótkowłosych; obejmują spektrum rozmiarów od chihuahua do dogów niemieckich.

 

 • 01z 20

  Basenji

  Basenji

   

  Fotografie Marii Itiny / Getty Images

  Basenji, który pochodzi z Afryki, ma naturalnie czystą, gładką sierść, która jest bezwonna i wymaga rzadkich kąpieli. Basenji mogą nawet pielęgnować swoją sierść tak, jak robią to koty. Często nazywane „psami, które nie szczekają”, zazwyczaj są ciche i nie wydają typowych dźwięków szczekania, jak większość psów. Jednak nie milczą. Basenji mogą skomleć i wydawać unikalne dźwięki. Rasa ta ściśle wiąże się ze swoją ludzką rodziną, ale może być nieufna w stosunku do obcych.

  Przegląd rasy

  GRUPA: pies gończy

  WYSOKOŚĆ: od 38 do 43 cm 

  WAGA: od 9 do 12 kg

  SIERŚĆ I KOLOR: Gładka, krótka sierść występuje w kolorze kasztanowo-czerwonym, czarnym, pręgowanym lub trójkolorowym (czarno-czerwonym)

  OCZEKIWANA DŁUGOŚĆ ŻYCIA: od 12 do 16 lat

 

 • 02z 20

  Bokser

  Brązowy krótkowłosy pies Bokse

   

  Świerk / Kristie Lee

  Średniej wielkości bokser pojawił się w Niemczech pod koniec XIX wieku. Gładka, krótka sierść wymaga cotygodniowego szczotkowania gumową szczotką lub szczotką z miękkim włosiem. Rasa jest czysta i potrzebuje tylko okazjonalnej kąpieli, gdy jest brudna. Pełne energii bokski są wysportowane, zabawne i kochają zabawę. Wymagają dużo ćwiczeń, aby były szczęśliwe i aby zapobiegać problemom z zachowaniem. Ta rasa psów z krótkim nosem i "wciśniętym pyskiem" powinna unikać forsownych ćwiczeń, gdy jest gorąco, ponieważ może szybko się przegrzać.

  Przegląd rasy

  GRUPA: pies użytkowy

  WYSOKOŚĆ: od 53 do 63 cm

  WAGA: od 28 do 32 kg

  SIERŚĆ I KOLOR: Krótka sierść jest płowa i pręgowana 

  DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 10 do 12 lat

 

 • 03z 20

  Bulterier

  Bulterier

   

  @Hans Surfer / Getty Images

  Dzięki długiemu i pociągłemu psykowi, wygląd bulteriera jest wyjątkowy. Jego krótka, płaska sierść jest błyszcząca i szorstka w dotyku. Cotygodniowe szczotkowanie miękką szczotką lub rękawicą dla psa usunie luźne włosy. Rasa ta dobrze dogaduje się z szanowanymi dziećmi. Choć muskularny i atletyczny, potrzebuje codziennych, umiarkowanych ćwiczeń, takich jak długie spacery lub aportowanie na podwórku.

  Przegląd rasy

  GRUPA: terier

  WYSOKOŚĆ: od 31 do 38 cm

  WAGA: od 6 do 9 kg

  PŁASZCZ I KOLOR: Krótka sierść ma prawie każdy kolor, w tym biały, czerwony, płowy, czarny lub pręgowany (lub ich kombinację).

  OCZEKIWANA DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 12 do 13 lat

 

 • 04z 20

  Dalmatyńczyk

  dalmatyńczyk

   

  Juliana Popowa / EyeEm / Getty Images

  Krótka sierść dalmatyńczyka jest gęsta, delikatna i błyszcząca. Ten pies wymaga cotygodniowego szczotkowania, chociaż możesz chcieć częściej go szczotkować, aby ograniczyć sierść w domu. Te psy były psami trenerskimi, które biegały obok powozów konnych, aby uspokoić i strzec koni. Umięśniony i atletyczny dalmatyńczyk ma wytrzymałość i dużo energii, co wymaga wielu codziennych ćwiczeń.

  Przegląd rasy

  GRUPA: psy gończe

  WYSOKOŚĆ: od 56 do 61 cm

  WAGA: od 16 do 32 kg

  SIERŚĆ I KOLOR: Krótka sierść jest biała z czarnymi plamami

  OCZEKIWANA DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 11 do 13 lat

   

 • 05z 20

  Pinczer miniaturowy

  krótkowłosy pinczer

   

  Świerk / Kristie Lee

  Pinscher ma gładką sierść, która jest łatwa w pielęgnacji — wystarczy szybkie wyczesanie raz w tygodniu. Pinczery są wysportowane i potrzebują dużo ćwiczeń, aby być szczęśliwym i zadowolonym. Te lojalne psy są znane ze swoich zdolności stróżujących . Mogą wyglądać onieśmielająco dla intruzów, ale dla swojej najbliższej rodziny pinczery są bardzo kochający i szanują dzieci.

  Przegląd rasy

  GRUPA: psy stróżujące

  WYSOKOŚĆ: od 25 do 30 cm

  WAGA: od 4 do 6 kg

 • SIERŚĆ I KOLOR: Krótka, gładka sierść występuje w kolorze czarnym lub płowym z rdzawymi (podpalanymi) znaczeniami
 • DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 10 do 12 lat

 

 • 06z 20

  Wyżeł niemiecki krótkowłosy

  Wyżeł niemiecki krótkowłosy

   

  Markusa Platzbeckera / 500px / Getty Images

  Wyżeł niemiecki krótkowłosy to wszechstronny pies myśliwski wyhodowany do wskazywania i aportowania ptactwa wodnego. Jego sierść jest łatwa w pielęgnacji dzięki cotygodniowemu szczotkowaniu i okazjonalnej kąpieli. Rasa ta jest doskonałym psem do towarzystwa i rodzinnym, jeżeli rodzina jest aktywna. Rasa ta może polować w terenie przez cały dzień, a właściciele muszą dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić dużo czasu do ćwiczeń i stymulacji umysłowej, w przeciwnym razie psy te mogą stać się niespokojne i destrukcyjne w domu.

  Przegląd rasy

  GRUPA: sportowa

  WYSOKOŚĆ: od 53 cm do 64 cm

  WAGA: od 20 kg do 32 kg

  SIERŚĆ I KOLOR: Krótka, cienka sierść występuje w kolorze czekoladowym z białymi znaczeniami

  OCZEKIWANA DŁUGOŚĆ ŻYCIA: od 12 do 14 lat

 

 • 07z 20

  Dog niemiecki

  dog niemiecki

   

  ozgurdonmaz / Getty Images

  Dog niemiecki jest jedną z największych ras psów , szczególnie pod względem wzrostu. Cotygodniowe szczotkowanie gumową szczotką lub szczotką z włosia sprawi, że sierść będzie błyszcząca. To prawdziwie łagodny olbrzym. Ta rasa jest słodka, czuła i jest wspaniałym psem domowym. Pomimo swojej wielkości dogi niemieckie są na ogół spokojne w pomieszczeniach i nie potrzebują ogromnej ilości ruchu (wystarczy kilka spacerów dziennie). Niestety gigantyczne rasy psów, takie jak dog niemiecki, żyją znacznie krócej niż większość innych ras.

  Przegląd rasy

  GRUPA: robocza

  WYSOKOŚĆ: od 70 do 90 cm

  WAGA: od 45kg do 91 kg

  SIERŚĆ I KOLOR: Krótka sierść pręgowana, płowa, niebieska, czarna, arlekin (biały z czarnymi łatami) lub odwrotnie (czarno-biały)

  DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 6 do 8 lat

 

 • 08z 20

  Chart

  Chart

   

  Sandra Standbridge / Getty Images

  Zdolny do bardzo szybkiego biegania, chart jest znany jako najszybsza rasa na świecie. Oczywiście charty są bardzo czystymi psami domowymi. Zrzucają znacznie mniej sierści niż niektóre inne rasy krótkowłose. Jego okrywa jest tak delikatna, że ​​nawet nie trzeba go szczotkować — dobrze wytrzyj tę rasę miękkim, wilgotnym ręcznikiem.

  Nie daj się jednak zwieść tej szybkości. Charty mimo swojej szybkości, są zadowolone z wylegiwania się w domu. 

  Przegląd rasy

  GRUPA: pies gończy

  WYSOKOŚĆ: od 33cm (chart włoski) do 81cm (chart polski) 

  WAGA: od 4 kg (chart włoski) do 50kg (chart szkodzki)

  SIERŚĆ I KOLOR: Gładka sierść występuje w różnych kolorach: min. w czarnym, niebieskim, płowym, czerwonym, białym i różnych odcieniach pręgowania lub kombinacji dowolnego z tych kolorów

  OCZEKIWANA DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 10 do 13 lat

 

 • 09z 20

  Podenco z Ibizy

  Podenco z Ibizy

   

  Alexander Rose / EyeEm / Getty Images

  Podenco z Ibizy pochodzi z wyspy Ibiza u wybrzeży Hiszpanii. Rasa wywodzi się od starożytnych egipskich psów gończych, które zostały przywiezione na wyspę przez handlarzy około 3000 lat temu. Ich krótka sierść może być gładka lub szorstka. Oba typy sierści są łatwe w pielęgnacji — wystarczy je wyczesać raz w tygodniu. Psy z Ibizy to niegdyś łowcy królików, którzy wykorzystują swój zmysł wzroku, aby je ścigać, skacząc i rzucając się na nie.

  Przegląd rasy

  GRUPA: pies gończy

  WYSOKOŚĆ: od 60 do 72 cm

  WAGA: od 20 do 30 kg

  SIERŚĆ I KOLOR: Krótka, gruba sierść, która może być gładka lub szorstka, występuje w jednolicie czerwonym, jednolicie białym lub biało-czerwonym kolorze

  OCZEKIWANA DŁUGOŚĆ ŻYCIA: od 12 do 14 lat

 

 • 10z 20

  Pinczer miniaturowy

  Pinczer miniaturowy

   

  DevidDO/Getty Images

  Miniaturowy pinczer wygląda bardzo podobnie do pomniejszonej wersji swojego kuzyna, pinczera dobermana, tylko jest mniejszy. Gładka sierść tej rasy przylega blisko ciała. Jego sierść wymaga czesania raz w tygodniu miękką szczotką, aby wydobyć jej blask.

  Pinczer miniaturowy znany ze swojej odważnej zabawy, pewności siebie i dumnego ducha. Rasa ta ma unikalny ruch chodu- gdy biegną, wysoko podnoszą łapy. Pinczerki mini są przyjazne, ale bardzo małe i najlepiej nadają się dla rodzin ze starszymi, łagodnymi dziećmi, które potrafią obchodzić się z nimi ostrożnie.

  Przegląd rasy

  GRUPA: towarzyskie

  WYSOKOŚĆ: od 25 do 30cm

  WAGA: od 3,5 do 5kg

  SIERŚĆ I KOLOR: Gładka sierść występuje w jednolitym kolorze czerwonym, czerwonym z kilkoma czarnymi włosami, czarnym z rdzawymi śladami i czekoladowym z rdzawymi śladami

  OCZEKIWANA DŁUGOŚĆ ŻYCIA: od 12 do 16 lat

 

 • 11z 20

  Mops

  mops na kanapie

   

  Świerk / Kristie Lee

  Uroczy i słodki mops ma krótką sierść, którą bardzo gubi. Im częściej go szczotkujesz, tym mniej włosów pozostanie na twoich ubraniach lub meblach. Mopsy nie potrzebują dużo ruchu i nie tolerują wysokich temperatur, dlatego w ciepłe dni trzymaj je w pomieszczeniu z klimatyzacją. Najważniejszym zadaniem mopsa jest bycie jego lojalnym przyjacielem i stałym towarzyszem. Nie radzą sobie dobrze, gdy są pozostawione same przez dłuższy czas, ale łatwo zabrać je ze sobą, ponieważ są małe i można je wziąć na ręce.

  Przegląd rasy

  GRUPA: towarzyskie

  WYSOKOŚĆ: od 25 do 36 cm

  WAGA: od 6 do 8 kg

  SIERŚĆ I KOLOR: Gładka, krótka i podwójna sierść jest płowa (jasnożółta podpalana z czarnymi uszami i czarnym pyszczkiem) lub jednolicie czarna

  OCZEKIWANA DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 13 do 15 lat

 

 • 12 z 20

  Jack Russell terrier

  szczur terrier

   

  TrudySlinger/Getty Images

  Jack Russell terrier występuje w dwóch rozmiarach: miniaturowym i standardowym. Psy tej rasy były używane do polowania i zwalczania szczurów. Ich sierść jest krótka, ale dość mocno wypada. Szczotkuj częściej, aby ograniczyć wypadanie włosów w domu. Teriery miniaturowe są pełne ducha, energii i wytrwałości i nie cofną się przed wyzwaniem. Ze względu na swoje doświadczenie zawodowe psy rasy Jack Russell terrier potrzebują więcej ruchu, niż można by się spodziewać po małym psie.

  Przegląd rasy

  GRUPA: terrier

  WZROST: od 30 do 38 cm

  WAGA: od 6 do 8 kg

  SIERŚĆ I KOLOR: Gładka, błyszcząca, krótka sierść występuje we wzorach w cętki (jeden lub więcej kolorów z dużymi białymi plamami)

  OCZEKIWANA DŁUGOŚĆ ŻYCIA: od 12 do 18 lat

 

 • 13 z 20

  Rhodesian ridgeback

  Rhodesian

   

  tkatsai/Getty Images

  Rhodesian ridgeback został wyhodowany w Afryce Południowej w celu zaganiania dużej zwierzyny, takiej jak lwy, dla myśliwych i ochrony domów przed drapieżnikami. Rasa ma charakterystyczną pręgę biegnącą przez środek grzbietu, spowodowaną pasmem włosów rosnącym w przeciwnym kierunku niż reszta sierści. Krótka, gładka sierść ridgebacka wymaga niewielkiej pielęgnacji i gubi tylko niewielką lub umiarkowaną ilość. Zdrowe ridgebacki wymagają niewiele więcej niż podstawowej rutynowej pielęgnacji.

  Rhodesian ridgeback nie jest psem dla początkujących właścicieli. Są duże, potężne, niezależne i mają duży popęd zdobyczy. Potrzebują dużo stymulacji umysłowej, treningu i ćwiczeń.

  Przegląd rasy

  GRUPA: pies gończy

  WYSOKOŚĆ: od 61 do 69 cm

  WAGA: od 29 do 41 kg

  SIERŚĆ I KOLOR: krótka, gładka sierść jest jasnopszennicza do czerwonopszenniczej z drobnymi białymi znaczeniami na piersi i palcach

  DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 10 do 12 lat

 

 • 14z 20

  Wyżeł weimarski

  Szary krótkowłosy pies wyżeł weimarski

   

  Świerk / Kristie Lee

  Wyżeł weimarski to pies myśliwski występujący w srebrzystoszarym kolorze, znany ze swojej szybkości i wytrzymałości w terenie. Pielęgnacja wyżła weimarskiego jest stosunkowo bezobsługowa. Elegancka krótka sierść skorzysta na okazjonalnym czesaniu gumową szczotką dla psa w celu usunięcia luźnej sierści oraz kąpieli psa, jeśli się ubrudzi.

  Wyżły weimarskie są wyjątkowo aktywne i wysportowane, wymagają dużo ćwiczeń (bieganie jest dla nich idealne), treningu i uwagi. Wyżły weimarskie są doskonałymi psami rodzinnymi i świetnie dogadują się z dziećmi, jeśli mają wystarczającą ilość ruchu.

  Przegląd rasy

  GRUPA: sportowe

  WYSOKOŚĆ: od 25 do 40kg

  WAGA: od 59 do 67 cm

  SIERŚĆ I KOLOR: Krótka, sztywna sierść występuje w różnych odcieniach szarości.

  OCZEKIWANA DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 11 do 13 lat

 

 • 15z 20

  Buldog angielski

  buldog angielski krótka sierść szczeniak

   Rafael / 500px / Getty Images

  Buldogi angielskie są łagodnymi towarzyszami i obrońcami rodziny, którym brakuje agresji, co czyni je uroczymi rodzinnymi zwierzętami domowymi. Mają krótką sierść, która zwykle wymaga niewiele więcej niż rutynowej pielęgnacji (regularne szczotkowanie, kąpiel i przycinanie pazurów). Ta rasa jest umiarkowanie ruchliwa ale przez długi czas się ślini, co może być wymagające w perspektywie utrzymania domu w czystości. Chociaż ma krótką sierść, często ją zrzucania, a to w połączeniu ze ślinieniem się sprawia, że ta rasa nie jest dobrym wyborem dla osób z alergiami na psy .

  Przegląd rasy

  GRUPA: robocza

  WYSOKOŚĆ: od 31 do 40cm

  WAGA: od 18 do 25kg

  SIERŚĆ I KOLOR: sierść jest krótka i elegancka. Kolory są płowe, morelowe lub pręgowane, wszystkie z ciemną maską na pysku, uszach i nosie

  DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 10 do 12 lat

 

 • 16z 20

  Boston terrier

  Czarno-biały krótkowłosy pies Boston Terrier

   

  Świerk / Kristie Lee

  Boston terrier znany jest z tego, że jest pełny energii, kocha zabawę i wygłupy. Jego gładka, krótka sierść wymaga minimalnej uwagi; zwykle wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu, aby usunąć martwe włosy. Boston terrier zrzuca sierść, ale jest to minimalne w porównaniu z wieloma innymi rasami psów.

  Przegląd rasy

  GRUPA: niesportowa

  WYSOKOŚĆ: od 9 do 12 cm

  WAGA: od 4,5 do 11kg

SIERŚĆ I KOLOR: Gładka, krótka sierść z białą kufą i klatką piersiową; reszta ich ciała będzie czarna, focza lub pręgowana

 • OCZEKIWANA DŁUGOŚĆ ŻYCIA: od 12 do 14 lat

 

 • 17z 20

Wyżeł węgierski krótkowłosy

Wyżeł węgierski krótkowłosy jesienią

 Tomasza Maracka / Getty Images

Ta węgierska rasa znana jest z umiejętności wskazywania zdobyczy i aportowania ale też jako kochający, piękny i aktywny towarzysz. Sierść wyżła węgierskiego krótkowłosego nie wymaga dużej pielęgnacji. Jest krótka, nie wypada obficie i wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu, aby usunąć martwe włosy i utrzymać sierść w dobrej kondycji. 

Przegląd rasy

GRUPA: sportowa

WYSOKOŚĆ: od 53 do 64 cm

WAGA: od 18 do 29 kg

SIERŚĆ I KOLOR: Gładka, krótka i gęsta sierść; różne odcienie złotej rdzy

OCZEKIWANA DŁUGOŚĆ ŻYCIA: od 12 do 14 lat

 

 • 18 z 20

  Chihuahua

  Śliczny szczeniak chihuahua

   Capuskiego / Getty Images

  Chihuahua to mały, ale pewny siebie pies, który uwielbia dawać i otrzymywać uwagę. Ta rasa ma dwa rodzaje sierści: krótką i długą. Chihuahua o krótkiej sierści wymagają niewiele więcej niż podstawowej rutynowej pielęgnacji ze względu na ich krótką sierść, podczas gdy długowłosa odmiana wymaga częstszej pielęgnacji i szczotkowania sierści. Pomimo swojego drobnego wyglądu, rasa jest odważna i ma postawę dużego psa w swoim malutkim ciele.

  Przegląd rasy

  GRUPA: towarzyskie

  WYSOKOŚĆ: od 9 do 13cm

  WAGA: od 1,5 do 3 kg

  PŁASZCZ I KOLOR: Gładkie płaszcze lub długowłosy; kolory obejmują jednolitą lub kombinację dwóch kolorów; popularne kolory to czarny, jasnobrązowy, płowy, kremowy, biały, niebieski, srebrny, czekoladowy i czerwony

  OCZEKIWANA DŁUGOŚĆ ŻYCIA: od 12 do 15 lat

 

19 z 20

Beagle

portret psa pies gończy

 Andriej Krawcow / Getty Images

Beagle to jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ras psów. Beagle mają krótką, wodoodporną sierść o średniej do dużej obfitości zrzucania. Ta rasa wymaga podstawowej rutynowej pielęgnacji i nie wymaga zbyt częstych kąpieli. Beagle to energiczne, beztroskie i optymistyczne psy, ale mogą być uparte. Beagle świetnie pasują do aktywnych rodzin.

Przegląd rasy

GRUPA: pies gończy

WYSOKOŚĆ: od 33 do 41cm

WAGA: od 9 kg do 11 kg

SIERŚĆ I KOLOR: Krótka sierść we wszystkich kolorach psów, w tym między innymi trójkolorowy (podpalany, czarny i biały), czerwony i biały oraz cytrynowo-biały

OCZEKIWANA DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 10 do 15 lat

 

20 z 20

Jamnik

Jamnik biegnie z piłką

 Iana Payne'a / Getty Images

Jamnik to energiczna, sympatyczna rasa psów o ujmującej osobowości. Ta rasa ma różne rodzaje sierści: gładką, krótkowłosą, długowłosą i szorstką. Potrzeby pielęgnacyjne różnią się w zależności od rodzaju sierści. Odmiana długowłosa wymaga codziennego szczotkowania, ale zazwyczaj nie wymaga profesjonalnej pielęgnacji. Jamniki gładkie mają wyższy wskaźnik linienia niż inne odmiany. Wszystkie jamniki powinny mieć kąpiele wedle potrzeby ale trzeba wziąć też pod uwagę fakt,

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ostatnie ogłoszenia

Nakolankowa Hania, wesoła, radosna sunia

Dalia - psi anioł cudowna suczka