powrót do listy

Jak dbać o kota- najlepsze wskazówki dla przyszłego kociarza

Wielu z nas lubi koty i wspaniale się nimi zajmuje. Podobnie jak wychowywanie szczeniaka, wychowywanie kociaka również nie jest łatwym zadaniem. Wychowywanie kociąt znacznie różni się od wychowywania szczeniaka. A zatem, dla naszych uroczych kotów, zacznijmy od 11 najlepszych wskazówek dotyczących pielęgnacji kociąt.

*Uwaga: te wskazówki zostały zebrane na podstawie osobistych doświadczeń i doświadczeń innych osób. A jeśli masz jakieś nowe wskazówki, podziel się z nami! 

 

Przygotowanie do pielęgnacji kociąt 

kot schował się w torbie

1. Czy naprawdę jesteś gotowy na wychowanie małego kota? 

W przypadku pielęgnacji kociąt to pytanie jest bardzo ważne. Dlaczego? Do pewnego stopnia wychowanie kociaka jest znacznie trudniejsze niż wychowanie szczeniaka. Opieka nad kociętami wydaje się wymagać większej uwagi, zwłaszcza nowonarodzonych kociąt. Mały kotek jest jak „futrzana kulka energii” i może łatwo wpaść w kłopoty, jeśli nie poświęcimy mu wystarczającej uwagi. 

Opieka nad kociętami to praca o dużej odpowiedzialności. Jeśli nie jesteś gotowy (podobnie jak Twoja rodzina), adopcja kociaka do domu nie jest zalecana. Te „małe futrzane kulki” są urocze, ale przynoszą też kłopoty, więc bądź przygotowany, jeśli chcesz z nimi mieszkać. 

 

2. Wybór kociaka 

Jeśli zapytasz właścicieli kotów, jakiego kota wybrać, w jakim wieku i skąd go wziąć, większość z nich zasugeruje adopcję kociąt w wieku co najmniej 8 tygodni . Powód jest następujący: nowo narodzone kocięta nie potrafią samodzielnie regulować temperatury ciała, ich wzrok i nogi wciąż się rozwijają. Ponadto, jeśli kociak zostanie zbyt wcześnie oddzielony od matki, może mieć różne trudności behawioralne. Dlatego małe kocięta potrzebują matki i zwykle są gotowe do adopcji dopiero po ukończeniu 8 tygodni lub więcej. Jeśli jednak „przeznaczenie” daje ci osieroconego kociaka, czytaj kolejne wskazówki, jak dbać o kota. 

 

3. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii w sprawie pielęgnacji małego kotka 

kot na zastrzyku u weterynarza

Młode koty, które mają mniej niż 8 tygodni, wciąż rozwijają swoje ciało. Więc jeśli twój kotek, nie jest już pod opieką matki, będziesz musiał przyjąć rolę „zastępczej kociej mamy”. Będziesz musiał zachować szczególną ostrożność, na przykład karmić kotka butelką co dwie godziny w wieku 4 tygodni. Aby uzyskać lepszą opiekę nad kociakiem, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

 

4. Jeśli zdecydowałeś się zaopiekować kotem, który jest bez matki, konsultacja z lekarzem weterynarii jest konieczna. 

Istnieją dwa powody, dla których należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii: 

  • Sprawdź stan zdrowia swojego kociaka (choroba, stan fizyczny, szczepienia itp.). 

  • Poproś lekarza weterynarii o ważne informacje dotyczące pielęgnacji kotka i aktualnego stanu zdrowia Twojego kociaka. Oto kilka podpowiedzi, o co powinieneś zapytać weterynarza: 

 

5. O co pytać weterynarza adoptując małego kota?  

O co powinieneś zapytać swojego weterynarza według NaszeFutrzaki: 

  • Co podawać do jedzenia lub picia twojemu kotu, jaką porcję podać jednorazowo i w ciągu doby, jak często karmić kota 

  • Jak zapewnić kociakowi bezpieczeństwo. 

  • Jakie objawy choroby powinny cię zaniepokoić. 

  • Jak socjalizować kociaka. 

  • Umów się na kolejne wizyty i szczepienia dla swojego kociaka. 

 

6. Przygotowanie domu na małego kotka 

Gdy kociak trafia do nowego domu, należy zapewnić mu spokój i poczucie bezpieczeństwa. Najlepszym sposobem na to jest przygotowanie kociakowi jego kącika, w którym będzie miał spokój i będzie mógł bezpiecznie spać. Zapewnij w tym miejscu miski na jedzenie i wodę, kuwetę (kup ją jak najszybciej) i wygodne legowisko do odpoczynku. Kuwetę należy ustawić z dala od miseczek z jedzeniem i wodą, ponieważ koty nie lubią tych dwóch rzeczy blisko siebie.  

Koty są wybredne, ale niewiele im potrzeba, aby dostosowały się do naszego domu. Wybór odpowiedniego żwirku dla twojego nowego kota jest kluczem do tego, aby proces adaptacji przebiegł sprawnie i bez problemów. Kiedy żwirek nie spodoba się twojemu kotu, możesz mieć niemiłe niespodzianki w różnych miejscach domu. Spośród wielu istniejących typów, drewniany żwirek zbrylający Tymek, ma najwięcej zwolenników. Ze względu na to, że nie przykleja się do kocich łap i do kuwety, pomaga on utrzymać czystość przez wyjątkowo długi czas. 

żwirek zbrylający Tymek

Dzięki swojemu składowi, ten drewniany pellet dla kotów, pozwala na łatwe czyszczenie kuwety bez konieczności wymiany całego żwirku oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Jeszcze go nie próbowałeś? Tak, istnieją inne żwirki ale przecież niedługo zostaniesz kocim rodzicem i chcesz dać kotu to, co najlepsze. Żwirek zbrylający Tymek jest też chyba najtańszy z całej gamy dostępnych żwirków, a jego chłonność jest niezaprzeczalna. Kiedy go używałam, nie miałam problemu z usuwaniem małych grudek za pomocą łopaty.  

 

7. Zabezpiecz swój dom przed kociakami 

Jednym z powodów, dla których opieka nad kociętami wymaga dużej uwagi, jest to, że kocięta są bardzo ciekawskie i energiczne. Ich fascynacja nowymi rzeczami może przysporzyć im kłopotów, np.. Mogą zaplątać się w sznury, pnącza, niektóre kwiaty domowe mogą być dla nich niebezpieczna, a nawet trujące. 

Itp. Dlatego pamiętaj, aby trzymać różne drobiazgi i potencjalnie niebezpieczne przedmioty poza zasięgiem kota. Ponadto pomyśl o tym, w jaki sposób zablokujesz miejsca, do których nie chcesz, aby kot miał dostęp, np. twoja sypialnia lub pokój dziecka. W końcu ostrożności nigdy nie jest za dużo. 

 

8. Wybierz odpowiednią karmę dla kota 

kot czeka na jedzenie

Kocięta w wieku od 8 do 11 tygodni są niezwykle energiczne, dlatego wymagają więcej pożywienia niż dorosłe koty. Najłatwiejszym wyborem byłaby karma wysokiej jakości, przeznaczona specjalnie dla kociąt młodych. Istnieje kilka kryteriów żywieniowych, takich jak: wysoka kaloryczność i wartości odżywcze, bogactwo w białko, gęsta i lekkostrawna. Jeśli nadal nie masz pewności, co kupić swojemu kociakowi do jedzenia, zapytaj znajomych, którzy mają koty lub skonsultuj się z lekarzem weterynarii. 

 

9. „Przytul mnie! Przytul!" 

Kto nie chciałby przytulić uroczego kotka? Małe koty są urocze i aż chce się je przytulać. Na szczęście młody kociak tego potrzebuje. Oprócz głaskania i przytulania możemy spędzać z kotem czas na wspólnej zabawie. 

Oczywiście nie wszystkie kocięta od razu chcą kontaktu z człowiekiem. ale przy cierpliwym i kochającym podejściu nasza mała puchata kulka przyzwyczai się do tego. 

 

10. Socjalizacja zwierząt domowych 

Poznanie człowieka to jedno, ale znajomość innych zwierząt domowych jest również niezbędna, zwłaszcza jeśli w twoim domu mieszkają inne koty lub psy. Jeśli masz już kota, zaleca się oddzielenie kota od nowego kociaka. Na początku mogą odczuwać strach lub niepokój, a to nie jest dla nich dobry czas na poznanie się. Kiedy twój kociak jest spokojny, możesz umożliwić mu spotkanie z kocim domownikiem, aby mogły się poznać się przez chwilę pod twoim nadzorem. W przypadku wyczucia agresji należy je natychmiast rozdzielić. 

Z drugiej strony psy mogą być dość agresywne w stosunku do kociąt. Pozwól kociakowi spotkać się z psem, pod warunkiem, że pies jest na smyczy. Pozwól im spotkać się na chwilę, aby mogli się nawzajem powąchać. Stopniowo będą gotowi na przyjaźń. Należy jednak pamiętać o jednej rzeczy: nie zostawiaj kociaka samego z psem. 

 

11. Nie zapomnij o zabawkach dla kociąt! 

Kocięta lubią się bawić. Na szczęście zabawki dla kociąt nie są drogie i w miarę możliwości można je wykonać samemu. Istnieje kilka takich gadżetów, które małe kotki lubią najbardziej, np. papierowa kulka, sznurek przewiązany małą miękką zabawką lub piórkiem, piłeczka do ping ponga, karton z wyciętymi miejscami do wchodzenia. 

 

 I pamiętaj, baw się dobrze i kochaj! 

Niektóre osoby mogą początkowo być zainteresowane wychowaniem kociaka. Ale stopniowo, po kilku „irytujących wydarzeniach”, mogą czuć się zmęczeni i znudzeni opieką nad kociętami. Jest to zrozumiałe, ponieważ nie jest to bułka z masłem. Ale pomyśl jeszcze raz, dlaczego w ogóle chcesz żyć z kotem? Czy nie chodzi właśnie o dobrą zabawę i doświadczenie troski? 

Oczywiście może być ciężko, ale przy niewielkim wysiłku całej rodziny i pozytywnej energii, wkrótce zobaczycie owoce waszego wysiłku. 

 

Artykuł powstał we współpracy z   logo żwirku pelletowego

 

Czytaj więcej z NaszeFutrzaki:

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ostatnie ogłoszenia

Nakolankowa Hania, wesoła, radosna sunia

Dalia - psi anioł cudowna suczka