powrót do listy

Terapia komórkami macierzystymi u psów

Na czym polega terapia komórkami macierzystymi?

Terapia komórkami macierzystymi to lek regeneracyjny stosowany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, a także innych urazów kości, stawów, ścięgien i rdzenia kręgowego. Celem terapii komórkami macierzystymi u psów jest regeneracja tkanki w części ciała, która została uszkodzona w wyniku choroby lub utraciła funkcję. Jest to stosunkowo powszechna procedura, a jej wykorzystanie faktycznie wzrasta. To, kiedy zastosuje się terapię komórkami macierzystymi, zależy od leczonego schorzenia, ale zazwyczaj ma to miejsce wtedy, gdy stan chorobowy uległ już znacznemu postępowi. Ponieważ terapia komórkami macierzystymi zwykle składa się z serii zastrzyków, będzie ona podawana przez miejscowego weterynarza lub specjalistę. 

Procedura terapii komórkami macierzystymi u psów

Konieczna będzie pierwsza lub dwie wizyty u weterynarza, aby zdiagnozować problem i zdecydować o sposobie działania. Terapia komórkami macierzystymi składa się z dwóch części. Po pierwsze, konieczne będzie zebranie zdrowych komórek macierzystych, które bdzie wyglądać następująco:

  • Pies zostanie poddany dożylnie znieczuleniu ogólnemu.
  • Komórki macierzyste pobiera się najczęściej ze szpiku kostnego lub tkanki tłuszczowej, dlatego w wybranym miejscu wykonuje się kilka ran kłutych (często tłuszcz pobierany jest z łopatki psa).
  • Przez rany kłute wprowadza się specjalną igłę dołączoną do strzykawki w celu pobrania komórek macierzystych. 
  • Czynność powtarza się aż do zebrania wystarczającej ilości. 
  • Miejsce wkłucia lekarz weterynarii opatrzy i zabandażuje. 
  • Zwykle trwa to od pół godziny do godziny.
  • Ekstrakt jest następnie przesyłany do laboratorium, skąd wraca z gotowymi komórkami macierzystymi do weterynarza w ciągu zaledwie 48 godzin.
  • Pies zostanie ponownie znieczulony.
  • Komórki macierzyste zostaną wstrzyknięte bezpośrednio do dotkniętych chorobą stawów/obszarów.
  • Liczba zastrzyków będzie zależała od indywidualnego przypadku, ale może się zdarzyć, że terapia komórkami macierzystymi będzie trwała nawet kilka miesięcy. 

Skuteczność terapii komórkami macierzystymi u psów

Ponad 80% właścicieli psów zgłasza poprawę po terapii komórkami macierzystymi, co czyni ją skuteczną opcją terapeutyczną. Ze względu na charakter zwyrodnienia stawów oraz fakt, że wiele psów cierpi na choroby stawów wynikające z starzenia się, stawy psów mogą ulegać dalszej degeneracji wraz z wiekiem oraz w miejscach, gdzie nie stosowano terapii komórkami macierzystymi.

Istnieją alternatywy dla terapii komórkami macierzystymi. Tradycyjnie weterynarze leczyli choroby zwyrodnieniowe stawów za pomocą suplementów i leków przeciwzapalnych i/lub operacji. Jednak zarówno suplementy, jak i leki przeciwzapalne odniosły ograniczony sukces, stąd wzrost popularności terapii komórkami macierzystymi. Można rozważyć również operację, na przykład  wymianę poważnie uszkodzonych części ciała, takich jak biodra. Jednakże opcje chirurgiczne stanowią poważną alternatywę i wiążą się z poważnym ryzykiem powikłań, a nawet niepowodzenia. Terapia komórkami macierzystymi jest znacznie mniej inwazyjna, a jednocześnie zapewnia skuteczniejsze wyniki niż metody alternatywne.

Regeneracja terapii komórkami macierzystymi u psów

Ze względu na minimalnie inwazyjny charakter terapii komórkami macierzystymi, psy szybko wracają do zdrowia po leczeniu. Istnieje ryzyko, że będą musiały zostać na noc w szpitalu weterynaryjnym. Jednak po powrocie do domu przez pierwsze kilka dni powinny zachować spokojny tryb życia. Niektórzy właściciele zaczynają widzieć poprawę już po 10 dniach. W innych przypadkach widoczna poprawa może trwać do 30 dni. Pies może biegać i wracać do pełnego zdrowia już po miesiącu lub dwóch. Jednak pełne wyzdrowienie będzie zależeć od indywidualnego przypadku; może to zająć wiele miesięcy. 

Konieczne będą dalsze kontrole lub wizyty kontrolne u weterynarza; będą one prawdopodobnie odbywać się co kilka tygodni i wydłużać się do kilku miesięcy w miarę poprawy stanu psa. Wymagana jest niewielka bieżąca rekonwalescencja. Suplementy i leki przeciwzapalne można połączyć z terapią komórkami macierzystymi w celu utrzymania i poprawy stanu zdrowia psa.

Koszt terapii komórkami macierzystymi u psów

Średni koszt terapii komórkami macierzystymi u psów wynosi od 2000 do 3000 złotych. Wahania kosztów wynikają z wielu czynników. Im bardziej doświadczony weterynarz, tym droższe będzie całe leczenie. Związane jest to także ze stanem zdrowia psa i liczby potrzebnych zastrzyków. Każda wizyta u weterynarza może kosztować od 70 do 150 złotych. Prześwietlenia rentgenowskie również będą kosztować około 100 zł. Sama procedura będzie kosztować ponad 1750 złotych. Możesz także zapłacić dodatkowe 150 zł za przechowywanie pozostałych komórek macierzystych do wykorzystania w przyszłości. 

Koszt suplementów i leków przeciwzapalnych jest wprawdzie znacznie niższy. Wszystkie mogą kosztować od 20 do 60 złotych tygodniowo. Są jednak znacznie mniej skuteczne i później może być konieczne opłacenie operacji. 

Ponadto chirurgiczne alternatywy dla terapii komórkami macierzystymi są kosztowne. Zależy to w dużej mierze od konkretnej operacji, ale na przykład wymiana stawu biodrowego może kosztować od 4 000 do 5 000 złotych. Zatem alternatywne metody chirurgiczne są często równie drogie, ale także bardziej inwazyjne i wiążą się ze znacznie większym ryzykiem powikłań.

pies na stole operacyjnym ze strzykawką w łapie

Uwagi dotyczące terapii komórkami macierzystymi psów

Ponieważ terapia komórkami macierzystymi jest małoinwazyjna, ryzyko związane z leczeniem jest stosunkowo niewielkie. Istnieje jednak jedno główne ryzyko, a jest nim rak. Nie ma wystarczających, przekonujących dowodów, aby z całą pewnością stwierdzić, że terapia komórkami macierzystymi może powodować raka, ale niektórzy ludzie ją wysuwają. 

Ponadto środki do znieczulenia ogólnego zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem, chociaż jest ono stosunkowo niskie. Istnieje ryzyko dalszej degeneracji stawów w wyniku naturalnego procesu starzenia, ale skuteczność i ulga, jaką przynosi terapia komórkami macierzystymi, przewyższają to minimalne ryzyko.

Zapobieganie terapii komórkami macierzystymi u psów

Ponieważ choroba zwyrodnieniowa stawów jest naturalną częścią procesu starzenia, zapobieganie jej stanowi wyzwanie, a te środki zapobiegawcze mogą być skuteczne tylko do pewnego stopnia. Budowa i utrzymanie mięśni, ścięgien i stawów może być najskuteczniejszym środkiem, jaki może podjąć właściciel. Wiąże się to z regularnymi ćwiczeniami dostosowanymi do konkretnego psa. Częstotliwość, czas trwania i intensywność ćwiczeń, powinny być zróżnicowane w zależności od rasy i wieku psa, ale trzeba pamiętać, że tylko one zapewnią dłuższe zdrowie mięśniom i kończynom czworonoga. Zaletą tego środka jest również utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia właścicieli. Oprócz regularnych ćwiczeń, masowanie psa, wykonywanie ćwiczeń wzmacniających w domu i terapia wodna mogą również pomóc w długoterminowym zapobieganiu zapaleniu stawów. 

Następnym krokiem, jaki powinni podjąć właściciele, jest zmiana diety psa. Należy odradzać spożywanie węglowodanów, ponieważ sprzyjają stanom zapalnym. Dobra karma dla psa, bogata w składniki odżywcze również może pomóc w złagodzeniu stanu zapalnego. Zdrowa, zbilansowana dieta jest kluczem do długotrwałego zdrowia mięśni i stawów psów.

Do diety psa można także dodać pewne suplementy, które wspomagają utrzymanie mięśni i stawów oraz zapobiegają ich zwyrodnieniu. Są one znane jako środki wspomagające stawy.

Zarówno opisane powyżej ćwiczenia, jak i zmiany w diecie mogą nie całkowicie zapobiec zwyrodnieniu, ale mogą zapobiec jego wystąpieniu, dopóki psy nie będą znacznie starsze. 

przycisk rozpoczęcia internetowej zbiórki pieniędzy na leczenie psa lub kota

Czytaj aby dowiedzieć się więcej:

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Prosto z gangu słodziaków - Lubek szuka domu!

Roczny Rydzyk, niekonfliktowa psina do adopcji