powrót do listy

Opieka nad starym i schorowanym zwierzakiem

Choć może to zabrzmieć dziwnie, powinniśmy się cieszyć, że nasze zwierzę żyje wystarczająco długo, by „być seniorem”. Nawet jeśli nasze pupile zachorują wcześniej niż na starość, opieka nad schorowanym zwierzakiem może stać się obciążającym obowiązkiem. Gdyby byli ludźmi, moglibyśmy szybko wysłać ich do sanatorium czy do szpitala, z powodu dodatkowego obciążenia emocjonalnego, fizycznego i finansowego, jakie ponosimy, wspierając starzejącego się członka rodziny. Dla naszych zwierzaków stajemy się ich jedynym opiekunem, a nasze domy stają się ich domami opieki.

Kiedyś czytałam artykuł, w którym pewna Pani opisywała swoje doświadczenia z 14-letnią border collie. Wcześniej bardzo aktywna towarzyszka biegania i łapania frisbee, rok temu zachorowała na zapalenie nerwu przedsionkowego. Powrót do zdrowia po tym strasznym okresie trwał około 3 miesięcy i w tym okresie rozwinęło się u niej wiele problemów z mięśniami i stawami. Nadal dobrze się porusza, ale trzeba nosić ją po schodach, od czasu do czasu pomagać jej w wyjściu na zewnątrz i załatwieniu toalety. Kobieta pisała, że w całym domu trzyma różne dywaniki, aby ułatwić psu stanie i często musi sprzątać po nieuchronnych wypadkach w domu. Chociaż widok starzejącego się psa, jest naprawdę przygnębiający,  miło jest spędzać z nim o wiele więcej czasu każdego dnia.

Ludzie zbliżający się do końca życia mają domy opieki i hospicjum. Ale zwierzęta? Jesteśmy ich pielęgniarką, domem opieki i pomocnikiem. Obciążenie opiekuna zwierzęcia może być bardzo duże i trudne, jeśli nie jesteśmy na to gotowi. Oto jak się przygotować.
 

EMOCJONALNY KOSZT OPIEKI NAD CHORYM ZWIERZAKIEM

Umieranie nie jest przyjemnym tematem. Ale wciąż psy poddawane są eutanazji, ponieważ ich właściciele nie mogą sobie poradzić z opieką nad nimi. Porozmawiajmy więc o tym teraz, aby uczcić miłość, jaką obdarzyły nas nasze futrzaki i pożegnać się z nimi w sposób, na jaki zasługują. Wiedza o tym, czego się spodziewać jako opiekun zwierzęcia, jest kluczowa.

Są pewne mądrości i sugestie, które pomogą złagodzić ciężar opiekuna zwierzęcia. 

 

ZAWSZE BĘDZIEMY PIELĘGNIARKĄ I HOSPICJUM DLA ZWIERZĄT

Zwierzęta żyją coraz dłużej, dzięki ​​technologi, która pomaga ale nie uratuje nas przed fizycznymi i emocjonalnymi kosztami opieki nad chorymi, starszymi zwierzętami. W przeciwieństwie do chorych ludzi, którzy mogą otrzymywać kroplówki z lekami przeciwbólowymi w domu lub udać się do domu opieki, gdy nie trzymają moczu, nasze zwierzęta po prostu nie mają takiej możliwości – i jest mało prawdopodobnie, że to się zmieni. Nasze psy i koty zawsze będą potrzebować naszej opieki domowej, a my zawsze będziemy ich pielęgniarką a nasz dom ich hospicjum. 

Niestety większość z nas nie jest na to przygotowana. Nie mamy odpowiedniej wiedzy i możliwości wyboru życia naszego zwierzaka na tym etapie. Brakuje też wsparcia emocjonalnego, które jest bardzo potrzebne. Opiekujemy się więc naszym zwierzakiem na tyle, na ile możemy lub decydujemy się na eutanazję. Oba rozwiązania zbierają ogromne żniwo dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. 

 

OPIEKA NAD CHORYM ZWIERZAKIEM WPŁYWA NA NASZE ZDROWIE PSYCHICZNE I FIZYCZNE

Często zdarza się, że opiekunowie chorych zwierząt doświadczają lęku, depresji i są bardziej podatni na choroby. Znajomi, którzy nie rozumieją łączącej nas więzi z futrzakiem, opuszczają nas. Ktoś z naszego kręgu nieuchronnie uderzy nas w twarz obscenicznym komentarzem „To tylko kot/pies”.

Możemy też bać się wychodzić z domu, ze strachu, że coś się stanie naszemu futrzakowi. Nie chcemy, aby ktokolwiek nas odwiedzał, ponieważ możemy być zawstydzeni bałaganem, jaki robi nietrzymający moczu czworonóg. 

Będziemy mieli jeszcze większy poziom stresu i bólu, ponieważ mamy ograniczone możliwości i musimy zmierzyć się z poczuciem winy związanym z podjęciem decyzji o eutanazji. Emocje towarzyszące opiece nad członkiem rodziny ludzkiej są dokładnie takie same, jak podczas opieki nad zwierzęciem domowym.

 

TRZY SPOSOBY NA ODCIĄŻENIE OPIEKUNA ZWIERZĘCIA

Podróż naszego zwierzaka do końca życia nigdy nie będzie łatwa, ale możemy podjąć kroki, aby pomóc tym, którzy się nim opiekują.

Krok 1: Daj sobie pomóc. Daj każdemu członkowi rodziny zadanie do wykonania, aby zaangażować ich w ten proces. 

Krok 2: Stwórz bezpieczniejsze miejsce opieki nad psem/kotem w swoim domu.  Ułatw życie swojemu zwierzakowi dzięki kilku prostym udogodnieniom. Na przykład, jeśli nie masz jeszcze misek na podwyższeniu, kup je. Umieść lampkę nocną nisko nad podłogą, aby Twój futrzak mógł widzieć w nocy. Stwórz bezpieczniejszy dom dla swojego zwierzaka, a zmniejszyszysz ryzyko dodatkowego stresującego wypadku. Wraz z wiekiem pies lub kot staje się trochę bardziej niedosłyszący i może być trochę mniej tolerancyjny w stosunku do innych psów w naszym domu. Podarowanie mu własnego, prywatnego psiego "pokoju" w naszym domu to sposób na zapewnienie mu miejsca, w którym wie, że może się zrelaksować, a my wiemy, że jest w bezpiecznym miejscu, w którym nic mu się nie stanie. W tym bezpiecznym pomieszczeniu możesz użyć wielu niedrogich, zmywalnych, antypoślizgowych dywaników lub nieużywanego dywanu, aby zapewnić swojemu zwierzakowi miejsce do toalety bez martwienia się o wypadki na podłodze.

Spędzajcie więcej czasu razem. Jeżeli masz to szczęście, że większość czasu możesz pracować z domu, choć twój futrzak zwykle śpi, Twoja obecność przy nim, kiedy budzi się z psiej drzemki, dodaje mu otuchy, że w jego świecie wszystko jest w porządku.

Krok 3: Uzyskaj wsparcie społeczne.  Porozmawiaj z członkami na naszej społeczności w komentarzu pod artykułem. Przeczytaj  4 etapy żałoby po stracie zwierzakaaby przygotować się na stratę zwierzaka, zanim to nastąpi.

Bycie głównym opiekunem naszego pupila w końcowych fazach życia to ogromna odpowiedzialność. Ale po tym wszystkim, co dają nam nasze psy i koty podczas ich krótkiego pobytu na ziemi, to niewiele możemy zrobić, aby im to wynagrodzić.

 

ZALECANE LEKTURY DOTYCZĄCE WSPARCIA OPIEKUNÓW ZWIERZĄT DOMOWYCH W ZAKRESIE OBCIĄŻENIA I ŻAŁOBY

Czytaj więcej na NaszeFutrzaki, aby lepiej zrozumieć swój stres i jak najlepiej wykorzystać czas, który pozostał z ukochanym zwierzęciem.

Opieka nad starzejącym się i/lub schorowanym zwierzakiem może być znacznym obciążeniem dla Ciebie i twojej rodziny, którym zależy na Twoim zwierzaku, ale może też być satysfakcjonującym sposobem na spędzenie większej ilości czasu z ukochanym zwierzakiem, zanim odejdzie za tęczowy most.

 

KONTYNUUJ STAŁĄ OPIEKĘ NAD SWOIM ZWIERZAKIEM

Wraz z wiekiem Twojego zwierzaka wiele rzeczy może skomplikować jego życie i Twoje. To nie czas na rezygnację z rutynowych wizyt u weterynarza i szczepień. Jeśli nie stać Cię na stałą opiekę nad zwierzakiem, rozpocznij zbiórkę pieniędzy NaszeFutrzaki, aby Twoja rodzina i przyjaciele mogli pomóc Tobie i Twojemu ukochanemu zwierzakowi spędzić jak najwięcej czasu razem. Twoja osobista zbiórka pieniędzy na NaszeFutrzaki to świetny sposób na opłacenie rachunków za leki, weterynarzy i akcesoriów do poruszania się zwierząt domowych (takich jak dobry wózek inwalidzki dla psa lub kota). Nie możemy wymyślić lepszego sposobu, aby pokazać Twojemu zwierzakowi, że Ci na nim zależy, niż pomóc mu w utrzymaniu jak najlepszego i komfortowego życia.

 

WNIOSEK

Nasze zwierzaki niestety nie żyją tak długo jak my. Istnieje jednak wiele sposobów, aby nadal cieszyć się czasem spędzonym ze swoim zwierzakiem i zapewnić mu wysoką jakość życia. Podobnie jak w każdej sytuacji związanej z opieką, pamiętaj, aby się nadmiernie nie stresować. Przyjmij pomoc najbliższych w opiece nad czworonogiem w tym trudnym dla Was czasie. Ciesz się każdym dniem spędzonym ze swoim zwierzakiem i zbudujcie razem jeszcze kilka wspomnień.

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Brukselka i Felek, nakolankowe psiaki

Luna - boska, młoda, energiczna suczka!