powrót do listy

Jak powstrzymać szczeniaka przed sikaniem w domu

Posiadanie nowego szczeniaka w domu jest ekscytujące, ale może też wiązać się z wyzwaniami. Jedna z największych zadań, jakie czeka ciebie i twoją rodzinę jest tresura szczeniaka w domu . Na szczęście wiele psów nie chce niczego więcej, jak tylko zadowolić swojego nowego człowieka – oznacza to, że tak naprawdę chcą nauczyć się wszystkiego w ich nowym domu.

Ale jeśli pracujesz nad nauką załatwiania się na zewnątrz przez długi czas , a twojemu szczeniakowi wciąż z wdarzają się wypadki, prawdopodobnie desperacko chcesz dowiedzieć się, jak długo to jeszcze będzie trwać i  jak powstrzymać szczeniaka przed sikaniem w domu. Oto, co warto wiedzieć.

Jak często szczenięta powinny wychodzić na siusiu?

Kiedy szczenięta są małe, nie mają zbyt dużej kontroli nad swoim pęcherzem — tak jak ludzkie dzieci. Ale wraz z wiekiem, kontrola nad pęcherzem u szczeniąt poprawia się i są w stanie wstrzymać mocz coraz dłużej.

Kiedy po raz pierwszy przynosisz do domu szczeniaka, zwykle w wieku około 8 tygodni, wychodź z nim na zewnątrz co 30–60 minut przez pierwszy tydzień lub dwa. Pomoże to zapobiec sikaniu szczeniaka w domu, a także pomoże mu przyzwyczaić się do chodzenia do toalety na zewnątrz.

Ogólnie rzecz biorąc, liczba godzin, przez które szczenięta mogą trzymać mocz, jest równa ich wiekowi (w miesiącach) plus jeden. Tak więc 2-miesięczny szczeniak może teoretycznie trzymać pęcherz przez około trzy godziny.

 

Jak często szczeniak musi zrobić siku

 

Wiek

Częstotliwość 

2 miesiące

Co 2–3 godziny

3 miesiące

Co 3–4 godziny

4 miesiące

Co 4–5 godzin

Reasumując, do czasu, gdy Twój szczeniak skończy 4-6 miesięcy, powinien mieć pełną kontrolę nad swoim pęcherzem (co oznacza, że ​​możesz wreszcie zacząć przesypiać całą noc !). Kiedy Twój szczeniak ma kontrolę nad pęcherzem, powinien nadal wychodzić kilka razy dziennie (łącznie trzy do pięciu) na załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych.

Co zrobić, jeśli szczeniak sika w domu

Jedną z pierwszych rzeczy, których należy nauczyć nowego szczeniaka, jest szkolenie w domu. Ten proces może trwać dni, tygodnie lub miesiące, w zależności od psa. Ale przy determinacji i cierpliwości całej rodziny można to zrobić.

Jeśli twój szczeniak sika w domu, nie karć go. Bicie psa gazetą i wcieranie nosa w mocz to przestarzałe metody szkoleniowe. Jeśli użyjesz tych negatywnych technik szkoleniowych, twój pies skojarzy cię z karą i może się ciebie bać.

Zamiast tego użyj pozytywnego wzmocnienia z pochwałami i smakołykami, gdy szczeniak utrzyma mocz w pęcherzu i odda mocz na zewnątrz.

Jeśli Twój szczeniak nadal ma wypadki w domu pomimo wysiłków szkoleniowych, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, ponieważ mogą istnieć ku temu przyczyny medyczne. Twój weterynarz może pomóc ustalić, czy wypadki są problemem szkoleniowym, behawioralnym czy medycznym. Ważne jest, aby je rozróżnić, ponieważ rozwiązania dla każdego z nich są różne. 

Jakie są oznaki, że szczeniak musi wyjść?

Jednym z największych wyzwań podczas nauki załatwiania się na zewnątrz przez szczeniaka jest nawiązanie komunikacji między tobą a twoim futrzakiem. Być może z czasem już wie i chce załatwić się na zewnątrz ale po prostu nie wie, jak ci powiedzieć, że musi wyjść na siku.

Chociaż szczenięta nie mogą z nami otwarcie rozmawiać, mają pewne sposoby komunikowania, min. takie, które pokazują, że ​​​​muszą iść na zewnątrz. Nauka indywidualnych sygnałów twojego szczeniaka jest jednym z kluczowych kroków w nauce sikania na zewnątrz.

Niektóre z najczęstszych sygnałów to:

  • płacz lub skomlenie

  • czekanie przy drzwiach

  • kręcenie się, krążenie

  • skakanie tam, gdzie wieszasz smycz lub obrożę

  • ustawianie ciała do oddania moczu

  • Wszelkie nagłe zmiany w aktywności

Czy twój szczeniak sika w domu, kiedy cię nie ma?

Wyjście z domu może być trudne, gdy masz nowego szczeniaka, zwłaszcza jeśli przebywasz na zewnątrz przez dłuższy czas. Twój szczeniak nie wie, kiedy wrócisz, a jeśli musi zrobić siku, nie ma jak wyjść na dwór. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

1. Nie zostawiaj szczeniaka samego zbyt długo

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz zostawiać szczeniaka samego, nie zostawiaj go na dłużej niż 30 minut jednorazowo. Gdy Twój szczeniak przyzwyczai się do Twojego wyjazdu, możesz stopniowo zostawiać go samego coraz dłużej. Jest to szczególnie ważne, ponieważ z wiekiem szczeniak będzie miał coraz lepszą kontrolę nad oddawaniem moczu.

Jeśli musisz zostawić go na dłużej, miej świadomość, że może mieć wypadek w domu. Wszystko zależy od jego wieku i zdolności kontrolowania pęcherza, więc bądź na to przygotowany i nie denerwuj się na niego. Spróbuj zrozumieć, że jest jeszcze psim dzieckiem i nie robi ci na złość. Zabierz go też na dwór, żeby zrobił siusiu przed twom wyjściem, żeby jego pęcherz był pusty. 

Czytaj też: Jak długo szczeniak może być sam

2. Umieść szczeniaka w klatce

Trening w klatce może również pomóc powstrzymać szczeniaka przed sikaniem w domu, gdy ciebie nie ma. Zwierzęta nie lubią załatwiać się tam, gdzie śpią, więc przy odpowiedniej wielkości klatce jest mniejsze prawdopodobieństwo, że będą miały wypadek podczas Twojej nieobecności.

3. Nigdy jej nie karz szczeniaka

Chociaż nigdy nie powinieneś karać swojego szczeniaka za sikanie w domu, szczególnie ważne jest, aby nie karać go za wypadek, który wydarzył się, gdy byłeś poza domem. Psy mają tylko od trzech do pięciu sekund, aby skojarzyć działanie z nagrodą lub karą. Jeśli ukarzesz go za wypadek podczas Twojej nieobecności, zrozumie, że został ukarana, ale nie będzie wiedział za co.

To frustrujące, gdy twój szczeniak ciągle sika w domu. Ale z cierpliwością, wytrwałością i pozytywnym nastawieniem z pewnością szybko zostanie nauczony zachowania czystości w domu.

 

Czytaj na Nasze Futrzaki:

 

 

 

 

Dzięki petmd.com akc.org Zdjęcie od livingminnaly.com

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Szorstkowłosa Szczotka szuka domu!

Rydzyk - młody, niekonfliktowy wesołek szuka domu!