powrót do listy

Jak sobie poradzić ze stratą psa

Radzenie sobie ze stratą zwierząt domowych podczas Świąt czy w czasie wakacji jest niesłychanie trudne.

Jak radzić sobie na wakacjach, gdy opłakujesz stratę swojego zwierzaka?

Kiedy tracimy ukochanego zwierzaka (naszą ukochaną istotę), dom, w którym mieszkamy, nie jest już taki sam. Nie jesteśmy tymi samymi ludźmi. Nasz świat się zmienił, a my nie jesteśmy tym, kim byliśmy przed śmiercią. Radzenie sobie ze stratą zwierzaka w dowolnym momencie jest głęboką walką, ale radzenie sobie ze stratą zwierzaka podczas wakacji ze wszystkimi wyzwalaczami związanymi z naszą utraconą miłością jest raną w sercu.

Nie ma psa biegającego w szalonych kręgach po domu. Nie ma kociego odbijania ozdób i zabawy kolorowymi wstążkami.

Choinka, świece, oświetlone okna i wspólne posiłki nie są takie jak przed jego czy jej śmiercią. I tak jesteśmy odosobnieni w naszej stracie. 

Nawet jeśli wszystko, co dzieje się wokół wydaje się beznadziejne, trudnie do zrobienia są podstawowe czynności, w pracy lub w szkole nie możemy się na niczym skupić, istnieją sposoby, aby pomóc tobie — lub bliskiej osobie — zacząć leczyć się po stracie zwierzaka i iść naprzód w procesie żałoby po stracie psa lub kota.

Jak więc możemy być obecni z ludźmi, których kochamy, w czasie tego szczególnego okresu?

Powinniśmy próbować. Po pierwsze, mamy prawo nie uczestniczyć w żadnej uroczystości, na którą nie czujemy się na siłach, chociaż nie zawsze jest to najbardziej pomocna rzecz, gdy próbujemy poradzić sobie z żalem po stracie zwierzaka.

Potrzebujemy odrobiny światła i śmiechu. Ale próba dopasowania się w pracy czy szkole, odepchnięcie naturalnej reakcji umysłu i ciała na żal po stracie zwierzaka nigdy nie działa. To przynosi odwrotny skutek. Emocje i łzy mogą cię zaskoczyć w każdej sytuacji.

Wskazówki dotyczące radzenia sobie z żalem po stracie zwierzaka

Nadszedł czas, aby spróbować zaakceptować fakt, że stara normalność odeszła. I nie ma z góry ustalonego czasu, jak długo trwa żałoba po stracie zwierzaka. Żyjemy w nowej normalności, z nowym związkiem z naszym ukochanym zwierzęcym towarzyszem. Mamy go przecież cały czas w sercu i w pamięci. W czasie żałoby nie ma potrzeby wyjaśniać ani usprawiedliwiać naszych uczuć. Prawdopodobnie będziesz sprawiał wrażenie nieobecnego. Jednak może na początku nie wydaje się to możliwe, ale czas leczy rany.

Kroki po żałobie po stracie zwierzaka

Oto kilka myśli, które, mam nadzieję, pomogą w opłakiwaniu utraconego zwierzak:

  • Zapal świeczkę przed zdjęciem zaginionego psa. Porozmawiajcie z nim w zaciszu własnej przestrzeni, dając sobie nawzajem do zrozumienia, jak bardzo za sobą tęsknicie.
  • Zapisz swoje uczucia. Pisanie uzewnętrznia twoje emocje i pomaga zrozumieć, co się z tobą dzieje.
  • Płacz tak długo i tak głęboko, jak potrzebujesz. Pamiętaj jednak o robieniu sobie przerw na żałobę. Dołącz do przyjaciół i rodziny, choćby po to, by się przytulić. 
  • Proszę wyjść na zewnątrz. Iść na spacer. Przebywanie na zewnątrz i spacery uwalniają napięcie, a przebywanie na łonie natury łagodzi ból.
  • Pomyśl o spędzeniu kilku godzin na wolontariacie w schronisku dla zwierząt lub w domu seniora. Twoja strata otworzyła twoje serce. Seniorzy, którzy tak wiele stracili, pokochają Twoje towarzystwo. Pamiętaj, aby uważnie wysłuchać ich historii. Prawdopodobnie usłyszysz własne echo.
  • Uczcij pamięć swojego zwierzaka, rozmawiając z porzuconymi zwierzętami w lokalnym schronisku i podaruj personelowi coś specjalnego na święta.
  • Pod koniec sezonu, jeśli jest choinka, zasadź ją na zewnątrz, powieś karmnik dla ptaków.
  • Dbaj o siebie. Smutek po stracie zwierzaka wyczerpuje nas fizycznie i emocjonalnie. Nawadniaj się.

Na koniec pamiętaj, że żal po stracie zwierzaka nie jest problemem ze zdrowiem psychicznym. Nic ci nie jest! I nie ma pigułki na smutek. Ale skontaktuj się z doradcą ds. żałoby i straty, jeśli smutek przytłacza i boisz się intensywności swoich uczuć.

Ostatnie słowa na temat radzenia sobie z żalem po stracie zwierzaka

Pozostań w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną, ale tylko z tymi, którzy naprawdę rozumieją głębię twojego złamanego serca. Unikaj tych, którzy mówią: „To był tylko pies”. Z czasem będziesz mieć nadzieję na przyszłość pełną miłości i akceptacji.

Poeta John O'Donohue mówi nam, że pewnego dnia będziemy mogli wejść do ogniska naszej duszy, gdzie przez cały ten czas nasz ukochany pies czekał na nasz powrót.

 

zdj.gł.© Solovyova / Getty Images

http://www.dogster.com/lifestyle

 

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ostatnie ogłoszenia

Nakolankowa Hania, wesoła, radosna sunia

Dalia - psi anioł cudowna suczka