powrót do listy

Uwaga na kleszcze - teraz atakują najczęściej! Jak chronić zwierzęta przed kleszczami? 

Kleszcze są aktywne już od chwili kiedy temperatura wzrasta do ok 5-7°C. Ale to teraz, kiedy pogoda jest coraz ładniejsza, nasze czworonogi łapią ich dużo więcej. Bardzo ważne jest regularne sprawdzanie, czy nasz pupil  nie przyniósł jakiegoś nieproszonego gościa. 

Chorób przenoszonych przez kleszcze jest dużo – babeszjoza, borelioza, anaplazmoza, riketsje, itd. To są bardzo poważne choroby i mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Dlatego też powinniśmy je chronić przed atakami kleszczy postępując zgodnie z zasadami profilaktyki.  
 

 

Kleszcze, które wkłują się w skórę zwierzęcia i żerują pijąc krew, mogą być nosicielami wirusów, bakterii i innych chorobotwórczych drobnoustrojów.  W trakcie swojego „posiłku” mogą nimi zainfekować żywiciela, w wyniku czego może dojść do zarażenia. Im dłużej kleszcz pozostaje w skórze tym ryzyko większe. Nie wolno dopuszczać do sytuacji, w której urośnie on do takich rozmiarów jak na zdjęciu. 

 

Jak mogę przeszukać skórę swojego zwierzaka? 

Ważne jest, aby regularne przeglądać sierść psów i kotów i upewnić się, że nie mają na sobie żadnych kleszczy. Należy to robić każdorazowo po powrocie zwierzęcia za spaceru, wycieczki czy kociego buszowania w plenerze. 

Większość kleszczy ulokuje się na przednich łapach, pysku, szyi lub za uszami. Jednak przejrzeć musimy całe ciało i wszystkie fałdy skórne.  

 

Jak usunąć kleszcza? 

Jeśli znajdziesz kleszcza, trzeba go natychmiast usunąć.  
Powinieneś być przygotowany i mieć w domu odpowiedni do tego przyrząd. 

  • Jeżeli to możliwe, załóż jednorazowe rękawiczki.  

  • Usuwając kleszcza pamiętaj, żeby zrobić to prawidłowo: kleszcza nie wolno ściskać, ciągnąć, dusić za pomocą masła lub innych środków, wypychać, ucinać, należy unikać długiego dłubania i drażnienia go. Musisz wyciągnąć go szybko. 

  • Po usunięciu miejsce wkłucia trzeba zdezynfekować. 

  • Miejsce wkłucia może być zaczerwienione z niewielkim zgrubieniem. To normalne i za jakiś czas zniknie. 

  • Usuniętego kleszcza należy zabić, np. zgnieść lub po prostu zakleić taśmą klejącą. 

Do usunięcia pasożyta przyda się dobre narzędzie do usuwania kleszczy - Tick Twister®Kleszczołapki. 
 

 

 

Jest to urządzenie podobne do haczyka, którym samodzielnie, sprawnie, a przede wszystkim bezpiecznie, usuniemy kleszcze pasożytujące na skórze zwierząt i ludzi. 

Haczyki Tick Twister® Kleszczołapki to jedyny przyrząd, który pozwala uchwycić kleszcza bez ściskania i usunąć go jednym, szybkim ruchem obrotowym. Jest to najlepszy sposób na bezpieczne pozbycie się kleszcza. 

 

 

Kleszczołapka usuwa kleszcze bez względu na ich rozmiar oraz umiejscowienie, nie urywa, nie ściska odwłoka. Działa szybko, bezboleśnie i niezwykle łatwo. Jest bardzo wytrzymała i nie łamie się, dzięki czemu będzie nam służyła w nieskończoność. 

 

Jeżeli znajdziesz jednego kleszcza, pamiętaj, aby szukać dalej. Czasami zwierzęta mogą być atakowane przez wiele kleszczy jednocześnie.  

 

Jakie są objawy choroby przenoszonej przez kleszcze? 

Obserwuj zwierzę. Jeśli stanie się osowiałe, straci apetyt, wystąpi gorączka, pojawi się bladość śluzówek czy ciemny mocz, nie czekaj, jak najszybciej pędź do lekarza. Rozwijająca się choroba może szybko doprowadzić do nieodwracalnych zmian a nawet do śmierci psa.  

 

 

Co powinienem zrobić, gdy zwierzę ma objawy choroby przenoszonej przez kleszcze? 

Zabierz zwierzę do weterynarza tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Zachowaj spokój i staraj się, aby twój pies lub kot były spokojne. Zapewnij w tym czasie odpowiednią temperaturę, nie za zimno i nie za gorąco.  

 

Jak mogę chronić moje zwierzęta przed kleszczami? 

  • Najważniejsze jest zapobieganie wkłuciom. Stosuj produkty chroniące zwierzęta przed kleszczami (repelenty) tj. obroże na kleszcze, krople na kleszcze, tabletki wspomagające naturalną ochronę przed kleszczami.  

  • Unikaj miejsc, które są ich ulubionymi siedliskami. Nie bierz swojego zwierzaka w miejsca, gdzie jest dużo zarośli. Trawę na podwórku staraj się często kosić, aby nie była wysoka.  

  • Zawsze miej przy sobie Kleszczołapkę, na wypadek, gdybyś znalazł kleszcza i trzeba by było szybko się go pozbyć. 

  • Codziennie przeszukuj skórę swoich zwierząt, nawet gdy zastosowałeś środki przeciw kleszczom. 

  • Bądź świadomy objawów choroby przenoszonej przez kleszcze. Jeśli pojawią się jakiekolwiek oznaki wymienione powyżej lub cokolwiek Cię zaniepokoi, jak najszybciej zabierz swojego zwierzaka do weterynarza. 

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mogą pomóc chronić twojego psa i kota przed kleszczami. Są to obroże, spraye, krople, tabletki i wiele innych. Pamiętaj, że niektóre preparaty przeznaczone dla psów, są groźne dla kotów. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem, które produkty będą najlepsze dla twoich czworonożnych przyjaciół. A przede wszystkim dokładnie czytaj ulotki załączone do tych produktów i stosuj się do zaleceń producentów. 

 

Komentarze

16 sierpnia 2018 o 09:04

AitanaDuran

Jeśli pytasz człowieka, co jest czynnikiem mu najbardziej szczęśliwy, a następnie odpowiedź można dostać, jak najlepiej cieszyć się w łóżku? Tylko tych, którzy są bardzo blisko, może pochodzić z tej odpowiedzi, ale

Odpowiedz

24 czerwca 2018 o 19:56

przegladtowarow

Jednakże żaden z nich nie był szczególnie skuteczny – co przyczyniało się do tego, że ciążyła na mnie coraz większa presja, a także spadała moja pewność siebie – tak ze swoimi stałymi partnerkami jak i w prz

Odpowiedz

Najnowsze artykuły

Brazylijski artysta tworzy legowiska dla zwierząt ze starych opon, które znajduje na ulicach

Poruszające pożegnanie z psem, którego uratowała 17 lat wcześniej

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Załamany 10 miesięczny spaniel w schronisku

Drugi raz w schronisku. Pechowy pies