powrót do listy

Najmądrzejszy pies na świecie

Podano najmądrzejszego psa na świecie… i to może cię zaskoczyć

Eksperci ocenili ponad 1000 psów z 13 różnych ras pod kątem ich kompetencji w zadaniach poznawczych i behawioralnych.

Ze swoim instynktem pasterskim i doświadczeniem zawodowym border collie jest często uważany za najmądrzejszego psa na świecie, ale naukowcy odkryli, że najbardziej inteligentnym psem może być owczarek belgijski Malinois.

Malionis jest częstym wyborem dla tych, którzy potrzebują psów tropiących, stróżujących i policyjnych. A teraz jeszcze okazuje się, że są idealnym wyborem, ponieważ są niezależne, rozwiązują problemy, szybko reagują i są biegli w zrozumieniu ludzi.

Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach w Finlandii chcieli stworzyć najobszerniejszy jak dotąd zbiór danych na temat aspektów poznawczych, w których wyróżniają się różne rasy.

Zrekrutowano ponad 1000 psów z 13 różnych ras , a ich kompetencje w 10 zadaniach (siedem poznawczych i trzy behawioralne) zostały ocenione przez ekspertów, którzy stworzyli zestaw testów smartDOG.

„Większość ras miała swoje mocne i słabe strony” – powiedziała The Telegraph Saara Junttila, autorka badań i doktorantka w dziedzinie psiego poznania na Uniwersytecie w Helsinkach.

„Na przykład labrador retriever był bardzo dobry w odczytywaniu ludzkich gestów, ale nie był tak dobry w rozwiązywaniu problemów przestrzennych.

„Niektóre rasy, takie jak owczarek szetlandzki, uzyskały dość wyrównane wyniki w prawie wszystkich testach, tj. nie uzyskały ani bardzo wysokich, ani bardzo niskich wyników w żadnym teście.

„ Owczarek belgijski malinois wyróżniał się w wielu zadaniach poznawczych, uzyskując bardzo dobre wyniki w większości testów” – dodała autorka badania, dr Katriina Tiira, właścicielka i dyrektor generalna smartDOG.

„Border Collie również wypadły dobrze w wielu testach”.

Jedynym testem, który według zespołu byłby najlepszym miernikiem ogólnej inteligencji, było logiczne rozumowanie, w którym psu pokazano dwie miski z jedzeniem i zobaczył, że jedna jest pusta.

Pomysł polegał na sprawdzeniu, czy zwierzę może wywnioskować, że jedzenie znajdowało się w drugiej misce, która była zakryta. Jednak dane ujawniły, że nie było różnicy między rasami psów do tego zadania.

Jednak naukowcy wybrali trzy zadania, z których każde testowało określony aspekt funkcji poznawczych psów, co przyniosło wyniki i pokazało różnice między rasami.

Zadanie V-objazd — w którym pies musi obejść przezroczyste ogrodzenie w kształcie litery V, aby uzyskać dostęp do nagrody w postaci jedzenia, którą już widzi — częściowo mierzy zdolność rozwiązywania problemów.

Zdolność czytania ludzkich gestów mierzono, oceniając, jak psy reagowały na pięć ludzkich gestów: ciągłe wskazywanie, krótkie wskazywanie, wskazywanie stopą, wskazywanie na coś, gdy patrzymy w innym kierunku i podążamy za naszym wzrokiem.

Naukowcy zbadali również, jak niezależny był pies i jak szybko przychodził do człowieka po pomoc. Dla tej cechy zastosowano nierozwiązywalne zadanie (próba uzyskania dostępu do żywności w pudełku, którego nie można otworzyć).

„Zrozumienie ludzkich gestów jest miarą poznania społecznego, więc psy, które dobrze poradziły sobie z tym zadaniem, dobrze czytają i rozumieją ludzi” – powiedziała Junttila.

„Nierozwiązywalne zadanie miało również aspekt społeczny; niektóre rasy uzyskały bardzo wysokie wyniki w zakresie zachowań kierowanych przez człowieka, co oznacza, że ​​próbowały poprosić człowieka o pomoc w trudnym zadaniu, podczas gdy z drugiej strony psy samodzielnie próbowały rozwiązać problem. Obie te reakcje mogą być przydatne w różnych sytuacjach”.

Dane pokazują, że owczarek belgijski malinois zajął pierwsze miejsce zarówno pod względem ludzkich gestów, jak i zadania V-objazd, i był piątą najbardziej niezależną rasą.

Jeśli uszeregujemy ogólną inteligencję na podstawie tych trzech cech, z 13 punktami za pierwsze miejsce i 1 punkt za ostatnie miejsce, to malinois zajmuje pierwsze miejsce z 35 punktami na maksymalnie 39.

Border collie zasłużył na swoją reputację, zajmując drugie miejsce z 26 punktami, podczas gdy hovawart zdobył brązowy medal z 25 punktami, wyprzedzając o jeden punkt hiszpańskiego psa wodnego.

Golden retriever i labrador , znani ze swojej emocjonalnej intuicji, uzyskali wysokie wyniki w teście gestów, ale słabo w pozostałych dwóch, zajmując odpowiednio 13. i 9. miejsce.

Jednak zespół twierdzi, że rankingi każdej cechy i ogólnie nie są tak przydatne, jak wiedza o tym, które rasy są lepsze w pewnych umiejętnościach niż inne.

„Profil poznawczy każdej rasy byłby znacznie bardziej użyteczny niż jakikolwiek system rankingowy. W tej chwili dane smartDOG obejmują prawie 5000 psów, co jest świetnym punktem wyjścia do tworzenia profili poznawczych specyficznych dla rasy” – powiedział dr Tiira w rozmowie z The Telegraph.

Badanie zostało opublikowane w Scientific Reports. 

 

źr. www.telegraph.co.uk/

 

 

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Brukselka i Felek, nakolankowe psiaki

Luna - boska, młoda, energiczna suczka!