powrót do listy

Golden retrievery kontra labradory: jak bardzo są podobne?

Wszystko, co warto wiedzieć o tych słodkich, kochanych rasach.

Czas czytania 4min.

Golden retrievery i labradory są z roku na rok dwiema najpopularniejszymi rasami psów. W rzeczywistości rasa labradorów znajdowała się na szczycie listy przez ponad 30 lat z rzędu, a potem w 2022r. została wypchnięta z pierwszego miejsca min. przez buldogi francuskie. (Goldeny zeszły wtedy na trzecie miejsce)

Nic więc dziwnego, że te psy niezmiennie cieszą się popularnością. Cechy charakteru i aktywności są wierne każdej rasie, dlatego też retrievery są tak uwielbiane przez pokolenia. Przewidywalność ich osobowości często jest największą atrakcją dla przyszłych właścicieli tych futrzaków.

Jeśli myślisz o przywiezieniu do domu jednego z tych pięknych psów, wybór między dwiema rasami jest z pewnością trudny. Są podobne pod względem wielkości, temperamentu, długości życia i potrzeb związanych z codzienną aktywnością. Obydwa podchodzą do życia z zapałem i radością, co jest – szczerze mówiąc – jednym z powodów, dla których tak wielu z nas uwielbia obie te rasy. Biorąc to wszystko pod uwagę, istnieją pewne subtelne różnice.

Oto, co jeszcze powinieneś wiedzieć o Goldenach i Labkach:

labrador na trawie

 

Jak odróżnić Goldeny od Labradorów?

Goldeny i Labradory są mniej więcej tej samej wielkości w okresie dorosłym, przy czym Goldeny ważą od 25 do 35kg. Podobnie Labradory, ważą od 25 do 39 kg. Ich wzrost w wieku dojrzałym jest również podobny: Goldeny osiągają od 51 do 61 cm, podczas gdy Labradory mają od 55 do 62 cm wzrostu.

Oprócz subtelnych różnic we wzroście i wadze dorosłego osobnika, ich sierść i ciało wyglądają nieco inaczej:

Kolor okrywy

Goldeny mają dłuższą sierść i – jak się domyślacie – mają złoty kolor! Jest to zazwyczaj bogate, błyszczące złoto w różnych odcieniach, od kremowego do prawie pomarańczowego.

złoty golden retriever

 

Z drugiej strony Labradory mają krótszą sierść i występują w kolorze żółtym (biszkoptowym), czarnym lub czekoladowym.

dwa dorosłe labradory

Pysk

Goldeny mają nieco dłuższe kufy i dłuższe uszy niż Labradory, podczas gdy Labki mają szersze i cięższe głowy. Laboratory są również nieco cięższe w ciele niż psy rasy golden, ponieważ pierwsza rasa ma grube kości, okrągłą i szerszą klatkę piersiową.

Która rasa jest mądrzejsza?

Zależy to zazwyczaj od osobistej opinii. Jeśli chodzi o mnie, to uważam, że obie rasy są bardzo inteligentne, tylko każda na swój sposób. Najbardziej jest to widoczne w pracy, którą wykonują. Na przykład Laboratory są częściej pracownikami w policji, poszukiwaniach i w ratownictwie, podczas gdy Goldeny świetnie radzą sobie z terapią.

 

łapa psa i łapa człowieka zbiórka na zwierzęta

 

Która rasa bardziej linieje i wymaga więcej pielęgnacji?

Zarówno Goldeny, jak i Labki gubią sporo sierści i wiele osób może się na ten temat kłócić. Goldeny mają grubą, wodoodporną podwójną sierść, którą zrzucają raz lub dwa razy w roku. Linią również umiarkowanie i w ciągu całego roku.

Laboradory mają również grubą, wodoodporną podwójną sierść, którą zrzucają dwa razy w roku, przy umiarkowanym zrzucaniu przez cały rok.

W przypadku obu ras, regularne szczotkowanie może pomóc w usunięciu martwych włosów, dzięki czemu mniej ich ląduje na podłodze i meblach. Obie rasy powinny mieć też zapewnioną regulkarną kąpiel i w miarę potrzeby przycinanie paznokci i szczotkowanie zębów.

dorosły golden z dwoma szczeniakami

 

Która rasa jest spokojniejsza i bardziej rodzinna?

Oczywiście każdy pies ma  swoją własną osobowość, ale zarówno Goldeny, jak i Labki są psami szczególnie polecanymi rodzinom z dziećmi. Trzeba mieć też na uwadze, że jednak minimalna różnica między tymi rasami to fakt, że jednak goldeny są nieco łagodniejsze i spokojniejsze, jeśli chodzi o temperament.

kobieta przytula golden retrievera na tle zachodzącego słońca

 

Nie ma tutaj jednej uniwersalnej odpowiedzi – to naprawdę zależy od Twojego stylu życia i potrzeb Twojej rodziny. Obydwie rasy są wspaniałe i bardzo kochane.

 

Która rasa żyje dłużej?

Goldeny żyją od 10 do 12 lat, a labradory od 11 do 13 lat.

 

Która rasa jest bardziej aktywna?

Laboratory mają na ogół wyższy poziom aktywności, podczas gdy Goldeny mają bardziej umiarkowany poziom aktywności i czasami mogą wybrać kanapę zamiast spaceru. 

szczeniak goldena biegnie po trawie

 

 

 

 

Która rasa jest łatwiejsza w szkoleniu?

Goldeny są towarzyskie i łatwe do nagradzania, co czyni je stosunkowo łatwymi w szkoleniu. Laboratory to żywiołowe psy, które również uwielbiają sprawiać przyjemność swojemu opiekunowi. Labki uwielbiają pracować z ludźmi i szybko się uczą nowych komend.

szczeniak labradora siedzi na trawie

 

 

Czy Goldeny i Labradory mają jakieś problemy zdrowotne?

Mimo iż hodowcy goldenów i labradorów naprawdę ciężko pracują, aby uzyskać jak najzdrowszego psa, to jednak dla każdej rasy zalecane są badania zdrowotne w celu wykrycia niektórych z problemów, na które retrievery mogą być podatne.

Poniżej lista zalecanych badań zdrowotnych każdej rasy.

Badania zdrowotne zalecane dla Goldenów:

  • Ocena bioder
  • Ocena łokcia
  • Ocena okulistyczna
  • Badanie serca

Testy zdrowotne zalecane dla labradorów:

  • Ocena bioder
  • Badanie na zapaść wywołaną wysiłkiem fizycznym (EIC)
  • Ocena okulistyczna
  • Postępujący zanik siatkówki (PRCD)
  • Ocena łokcia

Golden Retriever kontra Labrador Retriever: Który pies jest dla Ciebie odpowiedni?

labrador aportuje piłkę

 

Tak naprawdę, pomijając drobne różnice – takie jak różnice w wyglądzie (największe tkwią w umaszczeniu) i poziomie aktywności (labradory lubią trochę więcej ruchu) – jeśli szukasz psa o dużym temperamencie jako psa przyjaznego, lojalnego i oddanego towarzysza, nie można pomylić się z żadną inną rasą.

Czytaj dalej na Nasze Futrzaki:

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Brukselka i Felek, nakolankowe psiaki

Luna - boska, młoda, energiczna suczka!