powrót do listy

Felinoterapia – kiedy koty pomagają w zdrowieniu

-Czas czytania 4min.-

Podobnie jak psy, nawet koty mogą mieć działanie terapeutyczne na pacjentów. Ta metoda leczenia nazywa się felinoterapią i jest odpowiednia zarówno dla pacjentów przewlekle chorych, jak i tych, którzy cierpią z powodu długotrwałego stresu. Koty mogą przynosić radość lub łagodzić smutek. O tym, na czym polega felinoterapia, dowiesz się z naszego artykułu.

 

Na czym polega istota felinoterapii?

Felinoterapia zaliczana jest do zooterapii i jest wspomagającym leczeniem schorzeń somatycznych, psychicznych oraz stresu. Jej zasadą jest bezpośredni kontakt pacjenta z kotem. Felinoterapię można stosować poprzez AAT (Animal Assisted Therapy), gdzie kot oddziałuje na człowieka, dając efekt terapeutyczny, obejmujący np. rozgrzewkę kończyn, zmniejszenie stresu, ciśnienia krwi i nie tylko. Drugą metodą jest AAA (Animal Assisted Activity), gdzie koty oddziałują na klientów poprzez działania mające na celu poprawę ich jakości życia, złagodzenie poczucia samotności, poprawę komunikacji, pamięci i dostarczanie informacji.

 

Czy wszystkie koty nadają się do felinoterapii?

W pracy felinoterapeuty rasa kota nie ma większego znaczenia. Ważne jest tylko, aby kot, który będzie prowadził tego typu terapię, był odpowiednio socjalizowany, nie był nieśmiały, a zwłaszcza nie może być agresywny. Jeżeli chcemy przyuczyć kociaka do felinoterapii, warto nauczyć go podróżować, obcowania z ludźmi, których nie zna na co dzień i przyzwyczajać go do innego otoczenia, niepokojących dźwięków i zapachów. Dobrze jest także przyzwyczaić kota do smyczy.

 

Czy kot przed samą terapią musi przejść jakieś szkolenie?

Jeśli mamy pewność, że kot poradzi sobie ze wszystkim, możemy zapisać go na badania jego predyspozycji do felinoterapii, podczas których fachowe osoby sprawdzą, jak będzie się zachowywał w różnych środowiskach. Do badań możemy zgłosić kota po ukończeniu 1 roku życia, musi być zaszczepiony i zaczipowany. Test przeprowadzany jest wspólnie z właścicielem i oceniana jest ich interakcja.

 

Na czym polega takie badanie?

Polega ona m.in. na zakładaniu szelek, głaskaniu kota przez nieznajomych, reagowaniu na różne dźwięki i zapachy. Test zespołowy przeprowadza trzyosobowa komisja wraz z asystentami, którzy symulują rzeczywiste środowisko w placówkach, w których kot i właściciel mogą oferować swoje usługi.

 

Po czym poznajemy, że kot nadaje się do felinoterapii?

Kot mający pełnić tę usługę powinien dobrze współpracować ze swoim właścicielem, musi mu ufać, a terapia powinna sprawiać mu radość. Dlatego koty są badane, aby właściciel miał czas na przetestowanie kota przed oddaniem go "w ręce" klientów. Testy są tak skonstruowane, aby właściciel i kot zapoznali się z tym, co ich może czekać w przyszłej pracy. I wreszcie, kot musi być całkowicie zdrowy.

 

Jak działa sama terapia?

Dla różnych klientów przygotowane są różne programy. U seniorów, poprzez felinoterapię, możemy motywować ich do aktywności podczas zajęć grupowych poprzez kocie zabawki, głaskanie, a także do komunikacji podczas przekazywania informacji (jakiej rasy jest kot, jak ma na imię). Ćwiczymy także pamięć i motorykę małą. U pacjentów obłożnie chorych kładziemy większy nacisk na rozgrzewkę kończyn, sprawność motoryczną i poprawę jakości życia. Odbywa się to głównie poprzez dostarczanie im innych emocji.

 

Na czym polega felinoterapia, jeśli jest stosowana u dzieci?

W przypadku dzieci skupiamy się głównie na poznawaniu zwierząt, przełamywaniu lęku przed zwierzętami, przy jednoczesnym przekazywaniu podstawowych zasad opieki nad zwierzętami. Wyjaśniamy mowę ciała zwierząt i oczywiście umożliwiamy kontakt ze zwierzęciem. Program zajęć dla dzieci dostosowujemy do ich wieku i możliwości. Organizujemy także zabawy z żywymi zwierzętami.

 

Dla jakich pacjentów najlepiej sprawdzi się felinoterapia?

Felinoterapia jest najlepsza zarówno dla osób starszych, jak i dorosłych niepełnosprawnych. Skupiamy się głównie na dzieciach. Celem było odnalezienie miłości do zwierząt i umiejętność opiekowania się nimi.

 

Czy kurs felinoterapeuty dotyczy również właścicieli lub hodowców kotów?

Tak, warunki tej usługi powinien spełniać nie tylko kot, ale także człowiek. Osoba, która chce odbyć kurs felinoterapeutyczny, powinna rozumieć kota, rozpoznawać sygnały ostrzegawcze i dobrze traktować ludzi. Być empatycznym, uprzejmym, przyda się również trochę praktyki w psychologii. Jednocześnie osoba, która chce się związać z felinoterapią, powinna być świadoma zagrożeń dla zdrowia, zarówno ludzi, jak i zwierząt. Wiedz, że choroby odzwierzęce mogą zostać przeniesione z kota na człowieka lub że jakaś choroba ludzka może zostać przeniesiona na zwierzę.

 

Jak można przygotować się do felinoterapii, gdzie można się kształcić?

Aby wiedzieć, czego będzie się potrzebować do tej pracy, warto udać się na jedno z kursów z felinoterapii i dowiedzieć się, jak podejść do danego pacjenta i jak się zachować w placówce. Sama miłość do kotów i chęć zrobienia czegoś dobrego nie wystarczy.

 

Czytaj dalej na Nasze Futrzaki:

Jak dbać o kota- najlepsze wskazówki dla przyszłego kociarza

 

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Prosto z gangu słodziaków - Lubek szuka domu!

Roczny Rydzyk, niekonfliktowa psina do adopcji