powrót do listy

Jak długo zajmie dostosowanie się szczeniaka do nowego domu?

Przyjęcie psa jest decyzją, na którą wszyscy członkowie rodziny muszą się zgodzić. Przybycie szczeniaka nie tylko stanowi wielką zmianę w życiu rodziny, ale i samego psa, ponieważ w większości przypadków, musi on zostać oddzielony od matki. Nawet więcej, psy mają wiele nowych zapachów, miejsc i ludzi do oswojenia się. 

Aby to ułatwić, najlepiej jest poczekać, aż szczenię osiągnie wiek co najmniej 2 miesięcy, aby odstawić go od jego matki. Wcześniej maluszkowi będzie trudniej przystosować się i zadbać o siebie. Podobnie ze szkoleniem, nie próbuj rozpoczynać nauki szczeniaka, dopóki nie czuje się on w 100% bezpiecznie i wygodnie w nowym domu i nowej rodzinie. 

Czas dostosowania szczeniaka będzie zależał od tego, w jaki sposób ty i twoja rodzina będziecie z nim współpracować. Może to być od kilku dni do kilku tygodni, więc oto kilka zaleceń, które pokażą wam, jak oswoić szczeniaka w nowym domu.  

Pamiętaj też o jego bezpieczeństwie. Szczeniak to nowy członek rodziny, za którego jesteśmy odpowiedzialni, dlatego od razu zaopatrz się w identyfikator z ważnymi informacjami, który przywiesisz do jego obroży. 

"Dowód osobisty pupila" to prawdopodobnie najbardziej szczegółowy i najciekawszy identyfikator na świecie. Nie jest to jednak kolejna zwykła adresówka dla psa lub kota. W przypadku zaginięcia twojego ukochanego szczeniaka, "Dowód" dostarczy jego znalazcy znacznie więcej istotnych informacji. Bezpośrednio na nim lub za pośrednictwem strony www.safepet.eu możesz udostępnić dodatkowe metody kontaktu, informacje medyczne, o usposobieniu twojego psa lub kota, jego potrzeby dietetyczne itd. To powinien być pierwszy zakup dla każdego szczeniaka. 

 

Szczeniak odkrywa swój dom  

Ważne jest, aby upewnić się, że twój dom jest bezpiecznym miejscem dla szczeniaka. Zacznij od stworzenia miejsca, w którym pupil będzie spędzał większość czasu. Możesz wykorzystać do tego specjalny kojec/wybieg C&C dla szczeniąt, który można użyć zarówno w domu jak i na zewnątrz.  

W prosty sposób stworzymy z niego dowolne moduły, w zależności od tego, ile mamy miejsca. Dzięki niemu piesek będzie przebywał w jednym miejscu wtedy, kiedy np. idziemy do pracy czy sklepu i obawiamy się, aby w tym czasie nic nie zniszczył. 

Kojce/wybiegi C&C dla szczeniąt wykonane są z bardzo dobrych materiałów.  Odstępy między kratkami są na tyle małe, aby nie przedostał się przez nie nawet najmniejszy szczeniaczek, a jednocześnie na tyle duże, aby nowy członek rodziny miał doskonałą widoczność otoczenia i czuł dużą swobodę. 

Wybieg C&C dostępny jest w kolorze czarnym, więc idealnie dopasuje się do wnętrza każdego domu i ogrodu. 

 

Zadbaj też o zabawki do gryzienia, aby szczeniak nie zniszczył twoich mebli oraz zabawki, które będą go rozwijać i zajmą na dłużej. Mam tutaj na myśli matę węchową, w której między paseczkami materiału możesz schować smaczki, a szczeniak będzie musiał je znaleźć za pomocą swojego nosa.  

Psy uwielbiają węszyć, dlatego mata węchowa będzie z pewnością ulubioną zabawą twojego nowego członka rodziny, niezależnie od jego rasy czy wielkości. Mata węchowa pomoże szczeniakowi rozwinąć zmysł węchu, ćwiczyć skupienie i koncentrację oraz rozładować energię i wyciszyć. 

Mata węchowa to również ogromna pomoc przy różnych problemach z psiakiem. Wyciszy nadpobudliwego szczeniaka lub rozwiąże kłopot ze zbyt szybkim jedzeniem, ponieważ można ją wykorzystać jako miskę spowalniającą. Możliwości i zastosowań jest naprawdę sporo, więc mata węchowa powinna się znaleźć w każdym domu. 

 

Każdy kto ma szczeniaka wie, że nauka czystości w domu trwa przynajmniej kilkanaście dni jak nie kilka tygodni. Nie zapomnij więc kupić podkłady higieniczne, które na początku będziesz musiał umieścić w różnych miejscach domu.  

W jednej paczce podkładów higienicznych Protectiva Soft jest 30 podkładów o wymiarach 60x90cm i chłonności 700ml. 

Podkłady higieniczne Protectiva Soft zabezpieczą panele i dywany twojego domu zanim szczeniak nauczy się załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz. Proces ten trwa różnie i najczęściej zależy od tego jak często będziesz mógł wyjść z pieskiem na dwór. Jeżeli pracujesz, podkłady Protectiva Soft będą niezbędne w czasie, kiedy nikogo nie ma w domu, ponieważ mały szczeniak nie potrafi jeszcze utrzymać moczu przez 8 godzin.  

Nigdy nie krytykujcie szczeniaka ani nie krzyczcie na niego, gdy odda mocz w niewłaściwym miejscu, nie mówiąc już o uderzeniu: te postawy tylko wzbudzą obawy i niepewność i trudniej będzie mu przyzwyczaić się do nowego domu. 

Już na początku pokaż też szczeniakowi jego miejsce do odpoczynku i miski, z których będzie pić i jeść. Staraj się nie zmieniać tych miejsc, aby piesek mógł je łatwo zapamiętać. Uzgodnij wcześniej te miejsca ze wszystkimi członkami rodziny. 

Co robić, kiedy szczeniak piszczy/płacze w nocy? 

W nocy, a zwłaszcza na początku wspólnego życia, normalne jest, że szczeniak płacze, ponieważ wciąż przyzwyczaja się do nowego domu. Większość szczeniąt robi to przez pierwsze kilka dni, ale jeśli nie wiesz jak sobie z tym poradzić, może to stać się problemem, który trwa przez kilka tygodni. 

Pisk czyli jakby płacz szczeniaka jest normalny, ponieważ został oddzielony od matki i rodzeństwa, od których otrzymywał ciepło i bliskość w czasie snu. W nocy, kiedy ludzie zasypiają w swoich łóżkach, szczeniak czuje się samotny. Pewnie od razu chciałbyś pobiec do niego i go pocieszyć. To niestety może przynieść odwrotny efekt do zamierzonego. Jeżeli będziesz go głaskać, szczeniak może zinterpretować to jako nagrodę za płacz i nigdy się tego nie oduczy. Możesz położyć puszystego misia w jego legowisku, aby miał się do czego przytulić i nie czuł się sam. 

Bądź miły 

Dobre słowa i głaskanie są głównymi sprzymierzeńcami, aby przyzwyczaić szczeniaka do nowego domu i sprawić, by szybko poczuł się bezpiecznie. Spędzanie z nim czasu, drapanie za uchem, dawanie mu zabawek oraz spokojny ton głosu są kluczem do osiągnięcia tego celu. 

Reszta rodziny powinna również zaangażować się w tworzenie przyjaznego środowiska dla szczeniaka, aby lepiej się nawzajem poznać.  

Nie zapomnij też o ważnych szczepieniach i kwarantannie. A gdy już będziecie mogli wychodzić na pierwsze wspólne spacery, kup obrożę, smycz i bluzę dla psa. Niektóre psy potrzebują dodatkowego okrycia w chłodniejsze dni czy wieczory, a bluza dla psa Frenczi, to połączenie stylu i funkcji- twój pies będzie miał ciepło, modnie i wygodnie. Małe psy, psy z krótkimi włosami i te starsze, potrzebują też kaptura lub golfu, który dodatkowo zapewni ciepło wokół szyi a założony ogrzeje ich głowę i uszy. 

Kaptur w bluzie Frenczi nie jest tak ciężki jak w kurtkach, dlatego bluza jest praktyczna i wygodna. Poza tym wygląda uroczo na każdym psie. 

Rozpieszczaj swojego szczeniaka, ponieważ zasługuje na to, co najlepsze. 

Materiał, z jakiego wykonana jest bluza dla psa Frenczi jest trwały, nie kurczy się i nie rozciąga. Z pewnością będzie ulubionym elementem garderoby twojego zmarzlucha. Ciekawy wybór wzorów i kolorów sprawi, że twój szczeniak będzie doskonale ubrany na każdą okazję. 

 

Dzięki naszym zaleceniom jesteśmy pewni, że za kilka dni, może dwa tygodnie, twój szczeniak będzie całkowicie przyzwyczajony do życia z nową rodziną.

Powodzenia! 

 

Komentarze

Najnowsze artykuły

Owady w karmie dla psa jako nowa dieta przyjazna środowisku

Karmy dla psów i kotów na bazie owadów- nowy trend w żywieniu zwierząt

Ostatnie ogłoszenia

Jadzia - kochane maleństwo o słodkim spojrzeniu!

Czarna - młoda, wesoła i UŁOŻONA sunia