powrót do listy

Co zrobić gdy psa użądli pszczoła?

Uważaj na reakcję alergiczną, taką jak nieprawidłowy oddech, dziwne zachowanie i obrzęk wokół pyska futrzaka.  Oto, co zrobić, jeśli twój pies zostanie użądlony przez pszczołę.

pies pszczoła

Zdjęcie autorstwa Johna Mcallistera/Thinkstock

Pszczoły są niezwykle powszechne wiosną i latem, kiedy są najbardziej aktywne. Niektóre psy nie odczuwają absolutnie żadnych złych skutków poza łagodnym zaczerwienieniem, obrzękiem i dyskomfortem w miejscu użądlenia (podobnie jak ludzie). Podobnie jak ludzie, niektóre psy po użądleniu mogą mieć pokrzywkę lub obrzęk pyska. Wiele psów skacze i łapie latające pszczoły i zjada je, powodując bolesne użądlenia w jamie ustnej. Pierwsze oznaki, że twój pies został użądlony przez pszczołę, to obrzęk wokół nosa, ust i pyska Jeśli twój pies zjadł pszczołę, najpierw ustal, czy wystąpiła reakcja alergiczna.

Pies użądlony przez pszczołę w pysku: co robić?

  • Sprawdź, czy oddech i zachowanie są prawidłowe. Nie panikuj: Twój pies może drapać się po twarzy. Użądlenia pszczół bolą! Uważaj na głębokie, szybkie oddechy, wskazujące na obrzęk tkanek w drogach oddechowych. Język i dziąsła mogą również zmienić kolor.
  • Uważaj na wymioty, biegunkę lub utratę przytomności, sygnalizujące poważną reakcję. Gdy zaobserwujesz te objawy natychmiast zawieź psa do weterynarza.

Podobnie jak ludzie, psy mogą mieć ostrą reakcję alergiczną na użądlenie pszczoły, co wymaga natychmiastowej pomocy weterynarza.

Jeśli twój pies nie ma żadnego z tych objawów i doświadcza tylko delikatnego obrzęku wokół pyska i dyskomfortu, prawdopodobnie nic groźnego się nie dzieje. 

Pies zjadł pszczołę: co robić?

Jeśli Twój pies zostanie użądlony i połknie pszczołę, wykonaj następujące czynności:

  • Jeśli nie ma poważnych reakcji alergicznych, uspokój stan zapalny lodem lub zimną wodą.
  • W żołądku pszczoła napotka soki trawienne i nie powinna stanowić problemu.

Co zrobić, gdy pies zostanie użądlony przez pszczołę?

  • Wiele gatunków pszczół traci żądło i umiera po użądleniu. Chociaż użądlenie boli, nie jest trujące dla twojego psa.
  • Szerszenie czy osy mogą żądlić wielokrotnie, dostarczając więcej jadu – potencjalnie bardziej niebezpiecznego i zdecydowanie bardziej bolesnego dla czworonogów.

Niezależnie od rodzaju użądlenia, uważaj na wymienione powyżej poważne reakcje i zawsze kontaktuj się ze swoim weterynarzem, który zna stan zdrowia twojego psa i doradzi ci jak mu pomóc.

Czytaj dalej na Nasze Futrzaki:

 

 

Zdjęcie dzięki © Nataba/Getty Images 

Artykuł powstał dzięki dogster.com

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Czort - młodziutki, niskopodłogowy wesołek

Boski Kubuś o błogim spojrzeniu prosi o dom