powrót do listy

Zapobieganie pchłom, kleszczom i komarom

Najbardziej znanym ze wszystkich psich szkodników jest pchła. Pchły to małe owady, które żywią się krwią żywicieli ssaków. Pchła psia i pchła kocia to dwie najczęściej spotykane u psów, przy czym pchła kocia jest znacznie bardziej rozpowszechniona.

Pchły szkodzą psom na wiele sposobów:

 • Ich ukąszenia często powodują silną reakcję na skórze psa, powodując podrażnienie i swędzenie.
 • Pchły mogą przenosić choroby, takie jak tasiemiec, tyfus, a nawet dżuma. Transmisja następuje przez ich ugryzienie lub połknięcie.
 • Pchły mogą powodować anemię, w ciężkich przypadkach, zwłaszcza u bardzo młodych, starych lub niezdrowych psów.

Pchły lubią ciepłą, wilgotną pogodę, więc w naszym klimacie pojawiają się już na początku wiosny. Ostre zimy ich jednak nie zabijają. Ich rozmnażanie jest wolniejsze podczas mrozów, ale gdy temperatura wiosną się podniesie, zaczynają rozmnażać się w ogromnym tempie.

„Wszystkie stadia rozwojowe pcheł mogą przetrwać długie okresy czasu bez pożywienia, a niektóre gatunki dorosłych pcheł mogą nawet przetrwać mrozy” – mówią lekarze weterynarii. „Zdolności te pozwalają pchłom na każdym etapie przetrwać w pomieszczeniach zamkniętych w głębokim dywanie lub szczelinach oraz na zewnątrz w głębokiej ściółce lub innym materiale organicznym. Dorosłe pchły mogą żyć na zwierzętach domowych i dzikich nawet przez całą zimę”.

Jak zwalczyć pchły u psów

Najskuteczniejszym sposobem zwalczania pcheł jest uniemożliwienie im życia i rozmnażania się na psie. Istnieją dwa różne typy: miejscowe i doustne. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby określić najlepszą profilaktykę dla swojego psa.

Miejscowe środki odstraszające pchły to te, które stosujesz regularnie na sierść swojego zwierzaka (jak spray, szampon lub obroża), aby zniechęcić pchły do ​​lądowania i pozostawania na futrze Twojego zwierzaka. Możesz też zdecydować się na aplikację raz w miesiącu leku, który jest wchłaniany przez skórę psa i zabija pchły po kontakcie z nim. Są one dostępne na receptę od lekarzy weterynarii lub bez recepty w sklepach z artykułami dla zwierząt.

Lekarz weterynarii może zalecić przyjmowanie raz w miesiącu leku doustnego, który zabija pchły, które lądują na twoim psie i zapobiega ich rozmnażaniu. Występują w postaci tabletek.

Ponieważ pchły korzystają ze środowiska Twojego psa przez część swojego cyklu życiowego, traktuj również te obszary. Według Agencji Ochrony Środowiska (EPA) następujące działania mogą pomóc w zwalczaniu pcheł w Twoim domu:

 • Codziennie odkurzaj dywany, wyściełane meble oraz pęknięcia i szczeliny w podłodze.
 • Wyczyść swoje dywany parą wodną.
 • Pierz całą pościel w gorącej wodzie z mydłem co dwa do trzech tygodni.
 • Używaj szczotki lub grzebienia do wyczesywania psa, aby usunąć dorosłe pchły ze swojego psa. Włóż pchły do ​​gorącej wody z mydłem, aby je zabić.
 • Trzymaj psa w pomieszczeniu tak często, jak to możliwe, aby zmniejszyć ryzyko ukąszeń pcheł.

Kleszcze i psy

Nikt nie lubi znaleźć kleszcza na psie. Owady wysysające krew przyczepiają się do skóry psa aparatem gębowym i mogą być trudne do usunięcia.

Kleszcze można znaleźć u wielu gatunków, ale te, które najprawdopodobniej przyczepią się do twojego psa, to kleszcz brązowy. Kleszcze mogą przenosić wiele chorób, w tym boreliozę i erlichiozę. Ukąszenia kleszczy występują najczęściej wiosną latem i ciepłą jesienią.

Kleszcze przedostają się na psy, przyczepiając się do roślin i trawy, gdzie czekają, aż potencjalny żywiciel otrze się o nie. Gdy nawiążą kontakt z psem, wpełzają w futro psa i przyczepiają się do skóry. Spożywają krew psa, dopóki nie spadną, aby złożyć jaja, w zależności od tego, gdzie kleszcz znajduje się w swoim cyklu życiowym. 

Jak zwalczać kleszcze u psów

Zapobieganie kleszczom oznacza powstrzymywanie ich przed przyczepieniem się do twojego psa. Miejscowy środek odstraszający kleszcze dla psów to pierwsza linia obrony. Może być stosowany w postaci sprayu lub szamponu. Produkty te mogą być wykonane z chemikaliów odstraszających kleszcze lub naturalnych składników, które je odstraszają. Skuteczne są również comiesięczne zabiegi punktowe i leki doustne. Może je przepisać lekarz weterynarii. Ponownie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby dowiedzieć się, który środek zapobiegawczy jest najlepszy dla twojego psa.

Syntetyczne leki na pchły i kleszcze późniejszej generacji odniosły największy sukces w zabijaniu dorosłych pcheł i kleszczy, zapobieganiu rozmnażaniu i zapewnianiu najlepszego odkażania środowiska.

Psy w lesie
Chroń swojego psa przed zarażeniem robaczycą serca poprzez ukąszenie zarażonego komara, podając mu comiesięczne środki zapobiegające robaczycy serca przepisane przez lekarza weterynarii. ©PK-Photos/Getty Images

Właściciele psów, którzy preferują produkty naturalne, mają do wyboru produkty do stosowania miejscowego.

Naturalne produkty na kleszcze mogą nie mieć takią samą skuteczność, jak niektóre syntetyczne leki dostępne bezpośrednio u weterynarzy. 

Nawet jeśli Twój pies otrzymuje regularne środki zapobiegające kleszczom, sprawdzaj go okresowo pod kątem obecności kleszczy. Kleszcze możesz znaleźć w takich miejscach jak:

 • w uszach i wokół nich
 • wokół ogona
 • w pobliżu powiek
 • między palcami
 • między przednimi nogami
 • między tylnymi nogami
 • wokół szyi

Jeśli znajdziesz kleszcza , użyj pęsety, aby go usunąć, chwytając go jak najbliżej miejsca, w którym przyczepił się do skóry psa. 

Komary i psy

Szkodnikiem, który niepokoi ludzi, psy, koty i inne zwierzęta, są komary. Komary to owady latające, a samice żywią się krwią ssaków, płazów, gadów i innych. Są znane z przenoszenia chorób, które mogą dotknąć zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Ich największym zagrożeniem dla psów jest ich zdolność do rozprzestrzeniania nicienia sercowego, potencjalnie śmiertelnej choroby, która może uszkodzić główne narządy psa, gdy pasożyt przechodzi przez swój cykl życiowy w ciele psa.

Nieleczony nicień sercowy może ostatecznie zabić psa. Czasami nawet leczenie nie pomaga, jeśli uszkodzenie jest zbyt duże. Dlatego tak ważne jest, aby chronić psa przed tym pasożytem przenoszonym przez komary.

Komary żyją i rozmnażają się w stałych zbiornikach wodnych bogatych w rośliny, lasach bagnistych, lasach nizinnych, stawach, rowach, dziuplach i sztucznych pojemnikach, w których gromadzi się woda, takich jak opony, poidła dla ptaków, beczki na deszczówkę i rynny. 

Aby uchronić psa przed zarażeniem chorobą przenoszoną przez komary, należy podawać mu comiesięczne środki zapobiegawcze. Twój lekarz weterynarii przepisze ten lek, który może również działać w celu powstrzymania pcheł i kleszczy, w zależności od produktu.

Możesz także zrobić wiele, aby zapobiec rozmnażaniu się komarów w pobliżu domu. Podejmij następujące środki ostrożności na swoim podwórku:

 • Wyeliminuj stojącą wodę w rynnach deszczowych, starych oponach, wiadrach, plastikowych osłonach, zabawkach lub innych pojemnikach, w których mogą rozmnażać się komary.
 • Opróżniaj i zmieniaj wodę w poidłach dla ptaków, fontannach, brodzikach, beczkach na deszczówkę i pojemnikach na rośliny doniczkowe co najmniej raz w tygodniu, aby zniszczyć potencjalne siedliska komarów.

Pasożyty, takie jak pchły, kleszcze i komary, ewoluowały przez wieki, aby żerować na naszych psach.  Zapewniając konsekwentną profilaktykę, robisz ogromne postępy w ochronie psa i kota przed tymi krwiopijcami. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii, aby opracować najlepszy plan profilaktyki dla Twojego psa.

 

 

Źródło: Dougal Waters/Getty Images, dogster.com

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ostatnie ogłoszenia

Nakolankowa Hania, wesoła, radosna sunia

Dalia - psi anioł cudowna suczka