powrót do listy

Petardy i fajerwerki- najgorsza noc Twojego psa

Wiele psów, które macie i kochacie, nie reaguje na wystrzały petard i fajerwerki. Inne psy chowają się pod stołem, szczekają przez godzinę lub drżą ze strachu. Efekty hałasu wywołanego przez fajerwerki są powszechne wśród psów. Nie trzeba tu szukać żadnych logicznych czy ewolucyjnych wyjaśnień. Strach jest często nielogiczny, wywołany przez wyobrażalne lub realne zagrożenie. 

Jak możesz przygotować swojego psa na Sylwestra i zmniejszyć jego nieprzyjemne wrażenia?

Przede wszystkim, jeśli masz szczeniaka, który jeszcze nie widział fajerwerków lub psa, który się nie boi, skorzystaj z szansy na pozytywne skojarzenie głośnych hałasów i pozytywnych nagród. Strach może się rozwinąć w ich dalszym życiu, zwłaszcza przy nieprzyjemnych doświadczeniach, dlatego tak ważne jest działanie już od samego początku.  

Połącz głośne dźwięki jak grzmot, zatrzaśnięcie drzwi, spadająca pokrywka na podłogę, z pozytywną nagrodą. Twórz sztuczne warunki lub wykorzystuj naturalnie występujące do pracy nad psem. Chwal go lub rozpocznij zabawę, gdy tylko pojawią się głośne dźwięki.  

Behawioryści uważają, że najlepiej pomaga tzw. przeciwwaga. Jak ona działa? Na przykład boję się pająków, ale jeśli dostanę 5 złotych za każdym razem, gdy zobaczę pająka, mój strach na pewno się zmniejszy, a nawet będę czekał, aby znowu zobaczyć pająka. To samo dotyczy psów. Możesz nawet wykorzystać filmy z dźwiękami wybuchów petard, których możesz użyć, aby oduczyć psa wrażliwości na te dźwięki i aby zaczął kojarzyć je z czymś pozytywnym.  

Na przykład ten: 

Pracę z psem najlepiej zacząć kilka tygodni przed Sylwestrem, ponieważ jest to proces długotrwały. 

Pamiętaj, że samo puszczanie psu tych dźwięków nie zadziała, ponieważ musisz stworzyć związek między przerażającym dźwiękiem i przyjemnym doświadczeniem. Będzie to wymagało czasu i mnóstwa powtórzeń. Zacznij już teraz! 

W Sylwestra nie zostawiaj psa samego, jeśli nie możesz zostać w tym dniu w domu, może twoja babcia czy ciocia zajmie się twoim psem. Włącz muzykę lub telewizor i zasłoń żaluzje aby zmniejszyć hałas fajerwerków.  

Ostatni spacer zaplanuj o godzinie 20tej. I nieważne czy wychodzisz w znane miejsce czy na własne podwórko- załóż psu obrożę z adresatką i zapnij na smycz- nawet jeśli nigdy tak nie robisz. W momencie strachu pies może działać nielogicznie, tak jak nigdy dotąd. Nawet gdy dotychczas nie bał się fajerwerków, może się tym razem wystraszyć i zacząć uciekać przed zagrożeniem. 

Jeśli Twój pies ma poważne problemy z lękiem w Sylwestra, mogą być pomocne produkty uspokajające takie jak Aptus Relax. Jest to suplement o działaniu uspokajającym i przeciwstresowym, przeznaczony zarówno dla psów jak i kotów.  

Smak wątróbki powoduje, że czworonogi chętnie go jedzą. Aptus Relax nie wywołuje reakcji alergicznej. Jest przeznaczony do stosowania w razie nadmiernego stresu i niepokoju, które wywołują min. fajerwerki.  

Jeśli pies nie zbliża się do ciebie i chowa się, lepiej go tam zostaw. Każdy inaczej radzi sobie z przytłaczającymi emocjami. Jeśli pies chce się ukryć, nie zmuszaj go do zbliżenia się do ciebie, jeśli zobaczysz, jak pies ziewa lub unika kontaktu wzrokowego gdy się do niego zbliżysz, zostaw go. Niepokój może sprawić, że twój pies zachowa się nieoczekiwanie, a nawet agresywnie. 

Bez względu na to, czego boi się twój pies bądź jego dobrym przyjacielem i nie zostawiaj go samego w strachu. Dobre skojarzenia, zabawa i suplement uspokajający Apus Relax złagodzą strach i sprawią, że twój pies będzie się cieszyć noworocznym wieczorem razem z Tobą. 

 

Proszę udostępnij to swoim znajomym i przyjaciołom, którzy mają psy.

  

Zespół Nasze Futrzaki oraz Aptus życzy Wam szczęśliwego, spokojnego i pięknego Nowego Roku. 

 

Komentarze

Najnowsze artykuły

Małe dziewczynki chciały uratować Rosie ze schroniska, w którym czekała na nią śmierć. Zobacz ich reakcję, gdy spotykają Rosie na spacerze

Jak długo zajmie dostosowanie się szczeniaka do nowego domu?

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Ogląda świat zza krat, a tak nie powinno być.

Biszkoptowy labrador do adopcji