powrót do listy

Jak znaleźć odpowiedniego kota ze schroniska - 7 wskazówek

Myślisz o adopcji kota ze schroniska? To wspaniale! Kiedy przyprowadzasz do domu kota ze schroniska, nie tylko zmieniasz życie tego zwierzęcia na lepsze, ale także robisz miejsce w schronisku, które może uratować jeszcze więcej potrzebujących zwierząt.

Adopcja kota ze schroniska, choć szlachetna i satysfakcjonująca, zakończy się sukcesem tylko wtedy, gdy wybierzesz odpowiedniego kota. Nie możesz wejść do schroniska, przywieźć do domu pierwszego kota, którego zobaczysz, i oczekiwać, że będziesz żyć długo i szczęśliwie ze swoim nowym członkiem rodziny.

Znalezienie idealnego kota ze schroniska nie zawsze jest łatwe, dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, które ułatwią ten proces.

kot leży na ławce

 

1. ZDECYDUJ, CZY CHCESZ MIEĆ MALUTKIEGO KOTKA CZY DOROSŁEGO KOTA

Jedną z najważniejszych decyzji, które podejmiesz adoptując nowego kota, jest to, czy chcesz mieć małego kotka czy dorosłego kota.

Przyniesienie do domu małego kociaka będzie wymagało więcej pracy w pierwszym roku, ponieważ wymaga więcej nadzoru i jest znacznie bardziej energiczny. Będziesz także musiał zabezpieczyć swój dom przed kociakami, aby chronić kota i swoje rzeczy. Ale jeśli jesteś aktywną osobą i szukasz zwierzaka, który zawsze jest gotowy do zabawy, młody kotek może być idealnym wyborem! 

Z kolei starsze koty są bardziej spokojne i wymagają mniej uwagi i pracy. Zazwyczaj potrafią już załatwiać swoje potrzeby do kuwety. Kolejną zaletą adopcji starszego kota jest to, że w większości przypadków będziesz dokładnie wiedział, jakiego kota adoptujesz, tzn. jaki ma charakter i jak się zachowuje w stosunku do ludzi czy innych zwierząt domowych. W przypadku kociąt ich osobowości wciąż się rozwijają, gdy dorastają. Ale w przypadku dorosłych kotów ich cechy osobowości są mocno ugruntowane. Pracownicy schroniska będą mogli opowiedzieć o ich temperamencie, zwyczajach i typowych zachowaniach. 

2. WEŹ POD UWAGĘ SWÓJ STYL ŻYCIA

Kolejną wskazówką dotyczącą wyboru kota ze schroniska jest zastanowienie się nad swoimi codziennymi nawykami. Jesteś w domu w ciągu dnia czy kot będzie sam? Jak często podróżujesz i wyjeżdżasz na kilka dni? Czy Twój dom jest tętniącym życiem miejscem czy spokojnym i cichym mieszkaniem?

Chcesz, aby Twój kot czuł się dobrze w nowym domu, więc dopasowanie osobowości kota do Twojego stylu życia i środowiska domowego to świetny sposób na zapewnienie udanej adopcji. Jeśli prowadzisz spokojny tryb życia, starszy i bardziej łagodny kot może być dla Ciebie najlepszy. Jeśli twoje życie jest szybkie i aktywne, energiczny kociak może być idealnym towarzyszem.

mały kotek śpi

3. POMYŚL O INNYCH OSOBACH, KTÓRE Z TOBĄ MIESZKAJĄ

Ważne jest, abyś nawiązał pozytywne relacje z kotem, którego przyprowadzasz do domu. Ale co z pozostałymi osobami i zwierzętami w twoim domu?

Pomyśl o tym, kto mieszka w twoim domu i jakie relacje będzie miał z twoim nowym kotem. W wielu przypadkach personel schroniska będzie w stanie powiedzieć, z kim kot mieszkał wcześniej i czy akceptuje inne zwierzęta domowe. Wiedza o tym da ci wskazówkę, jak nowy kot dogada się z dziećmi, psami lub innymi kotami. 

Niektóre koty ze schroniska najlepiej czują się w domach bez małych dzieci, podczas gdy inne wolą towarzystwo innych kotów, a nawet psa. Uwzględnienie ludzi i zwierząt, z którymi Twój nowy kot będzie miał codzienny kontakt, może pomóc w podjęciu najlepszej decyzji przy wyborze nowego członka rodziny.

 

4. ROZMAWIAJ SZCZERZE Z PRACOWNIKAMI SCHRONISKA

Pracownicy schroniska znają te koty lepiej niż ktokolwiek inny, więc są one Twoim najcenniejszym źródłem wiedzy podczas procesu adopcyjnego. Bądź z nimi otwarty i szczery w kwestii tego, czego szukasz u kota. Opowiedz im o swoim życiu domowym, stylu życia, z kim jeszcze mieszkasz i jakiego kota chcesz adoptować.

Zadawaj mnóstwo pytań na temat zwyczajów i historii każdego kota, którego rozważasz. Dowiedz się jak najwięcej o ich upodobaniach i o tym, czego nie lubią: jakie jedzenie jedzą, jakie smakołyki są ich ulubionymi, jakimi zabawkami lubią się bawić itp.

Personel schroniska chce jak najlepiej dla każdego z tych zwierząt, więc zrobią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc Ci znaleźć idealnego kota.

 

5. POZNAJ SIĘ Z NOWYM KOTEM ZANIM ZABIERZESZ GO DO DOMU

Ważne jest, aby nie spieszyć się z procesem adopcji. W końcu ten kot stanie się członkiem Twojej rodziny i będzie częścią Twojego życia przez długie lata. Więc nie spiesz się!

Przygotuj się na spędzenie dużej ilości czasu w schronisku dla zwierząt, a może nawet na wielokrotne wizyty. Poświęć trochę czasu na poznanie każdego z kotów, które są do adopcji. Kiedy znajdziesz kota, z którym czujesz więź, spędź trochę czasu sam na sam. Wiele schronisk daje możliwość odwiedzin, w którym można wchodzić w interakcje z kotem z dala od innych ludzi i zwierząt.

6. PRZYGOTUJ SWÓJ DOM DLA NOWEGO KOTA

Adopcja kota nie rozpoczyna się w momencie, gdy postawisz nogę w schronisku – powinna rozpocząć się na długo przed tym. To dlatego, że jest kilka rzeczy, które musisz zrobić, zanim wprowadzisz kota do swojego domu.

Przygotuj swój dom, kupując wszystko, czego będzie potrzebował Twój kot — na początek karmę, smakołyki, legowisko, zabawki i kuwetę. 

Jeśli to możliwe, daj swojemu kotu własny pokój, do którego może się udać, jeśli będzie potrzebował ciszy i spokoju. „Bezpieczny pokój” jest szczególnie ważny, jeśli w domu są inne osoby i zwierzęta, z którymi kot jeszcze się nie zapoznał.

Będziesz także musiał znaleźć weterynarza – najlepiej przed przywiezieniem do domu nowego zwierzaka. Aktualne informacje na temat szczepionek i rozpoczęcie ochrony kotów przed pchłami i kleszczami powinny być najwyższym priorytetem.

 

7. BĄDŹ CIERPLIWY W PROCESIE ADOPCJI

Ostatnią i najważniejszą radą dotyczącą adopcji kota jest cierpliwość. Wiele kotów ze schroniska doświadczyło traumy w przeszłości i prawdopodobnie nie od razu zaaklimatyzuje się w nowym domu. Nie bądź rozczarowany ani zniechęcony, jeśli nie zadomowią się od razu.

Tak długo, jak będziesz cierpliwy w procesie adopcji, zostaniesz nagrodzony milion razy.

Czytaj więcej:

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ostatnie ogłoszenia

Nakolankowa Hania, wesoła, radosna sunia

Dalia - psi anioł cudowna suczka