powrót do listy

Jakie są koszty leczenia wirusa białaczki u kota

Czy wiesz, że wirus białaczki kotów (FeLV) jest bardzo zaraźliwą i ciężką chorobą wirusową, która atakuje tylko koty? Znajomość  objawów kociej białaczki jest ważna, abyś mógł podjąć odpowiednie kroki w celu opieki nad swoim futrzastym przyjacielem.

Na szczęście istnieje kilka sposobów jak chronić kota przed zarażeniem na białaczkę kotów. Wirus białaczki kotów jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób dotykających koty na całym świecie. 

Białaczka kocia objawia się głównie nowotworami złośliwymi, głęboką anemią i immunosupresją. Zaraża koty domowe, kocięta i inne gatunki  kotowatych .

Ponadto białaczka kotów jest  drugim najczęstszym zabójcą kotów . Białaczka kotów zabija 85% zakażonych kotów w ciągu zaledwie trzech lat od diagnozy. Warto wspomnieć, że koty i kocięta najbardziej narażone na zarażenie wirusem kociej białaczki to te, które żyją z zakażonymi kotami lub kotami o nieznanym statusie infekcji.

Kontrolowanie przenoszenia białaczki kotów może być trudne, ponieważ wirus łatwo przenosi się z jednego kota na drugiego różnymi drogami, takimi jak krew lub ślina i w pewnym stopniu poprzez kał i mocz. Poza tym wirus nie żyje długo poza organizmem kota — zwykle tylko kilka godzin.

 

OBJAWY BIAŁACZKI U KOTÓW

Istnieje wiele objawów białaczki kotów, na które należy zwrócić uwagę. Niektóre z objawów białaczki kotów to: 

 • Postępująca utrata masy ciała

 • Niedokrwistość

 • Zły stan sierści kota

 • Gorączka

 • Trudności ze staniem lub chodzeniem

 • Blade dziąsła

 • Powiększone węzły chłonne

 • Problemy z płodnością

 • Biegunka

 • Trudności z oddychaniem

 

DIAGNOZA BIAŁACZKI KOTÓW

Zwykle wykonuje się dwa rodzaje badań krwi w celu zdiagnozowania wirusa białaczki kotów. Oba te testy wykrywają składnik białkowy tego wirusa, znany jako  FeLV i FIV . Należy zauważyć, że jeden z tych testów jest często wykonywany jako narzędzie przesiewowe. Test ten można wykonać w gabinecie weterynaryjnym. Jest bardzo czuły i może szybko rozwiać wątpliwości nawet we wczesnej infekcji kota. Istotne jest jednak, że niektóre koty zdołają usunąć infekcję wirusową w ciągu kilku miesięcy i w konsekwencji wynik testu będzie negatywny.

Drugie badanie krwi nazywa się FIV. Ten test pomaga wykryć postępującą fazę zakażenia białaczką kotów, a koty z dodatnim wynikiem na białaczkę kotów raczej nie wyeliminują wirusa. Główna różnica między tymi dwoma testami polega na tym, że test FIV wykrywa antygeny w białych krwinkach, podczas gdy test FeLV  wykrywa je w surowicy krwi.

Koty, które uzyskały pozytywny wynik testu FIV, zazwyczaj pozostają zakażone przez całe życie. Twój weterynarz może zalecić dodatkowe badanie, w celu ustalenia, czy wirus białaczki kotów zainfekował szpik kostny.

 

LECZENIE BIAŁACZKI KOTÓW

Ponieważ obecnie wśród lekarzy weterynarii istnieje różnica zdań na temat najskuteczniejszego podejścia do leczenia wirusa, masz wiele opcji leczenia do wyboru. Niestety, 85% kotów, które zachorowały na kocią białaczkę, umiera w ciągu trzech lat od diagnozy. Jednak częste kontrole weterynaryjne, a także dobra profilaktyka zdrowotna mogą pomóc kotom w dobrym samopoczuciu i uchronić je przed wszelkimi wtórnymi infekcjami. Pamiętaj, że nie ma specyficznego leczenia ani lekarstwa na białaczkę kota.

W większości przypadków leczenie jest ukierunkowane na różne objawy choroby i często obejmuje transfuzję krwi, sterydy i leczenie podtrzymujące w razie potrzeby. Wszystkie metody leczenia białaczki kotów, koncentrują się na łagodzeniu dyskomfortu i bólu. Są to:

białaczka u małego kota

 • Antybiotyki stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych

 • Chemioterapia w leczeniu nowotworów

 • Transfuzje krwi

 • Suplementy diety

 • Różne leki immunomodulujące  (leki te działają na układ odpornościowy kota), takie jak Interferon, Acemannan i ImmunoRegulin.

 

Kilka leków okazało się bardzo obiecujących w leczeniu wirusa białaczki kotów, takich jak leki przeciwwirusowe stosowane w leczeniu AIDS u ludzi. Testy laboratoryjne, badania fizykalne dwa razy w roku i zwalczanie pasożytów mogą pomóc w zapobieganiu powikłaniom i szybkiej identyfikacji wszelkich problemów. Wszystkie koty z białaczką kotów powinny być trzymane w pomieszczeniu i wykastrowane, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy.

Wirus białaczki kociej utrudnia organizmowi Twojego kota reakcję na leczenie, jeśli kot jest chory. Lekarz weterynarii przepisze leki łagodzące objawy. Twój weterynarz może hospitalizować twojego kota w przypadku ciężkich infekcji wtórnych, takich jak utrata masy ciała z utratą mięśni lub niska liczba czerwonych krwinek. W tych ciężkich przypadkach Twój kot może potrzebować opieki szpitalnej do czasu ustabilizowania się jego stanu. 

 

OPIEKA PO LECZENIU

Po leczeniu trzymaj kota w pomieszczeniu, aby zmniejszyć narażenie na różne inne czynniki zakaźne, a także zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji na inne koty. 

Jak długo żyją koty z białaczką? Trudno jest przewidzieć oczekiwaną długość życia kota zarażonego kocią białaczką. Jednak większość z nich umiera w ciągu 2 lub 3 lat po zarażeniu.

Jeżeli po śmierci kota chorego na białaczkę zdecydujesz się na kolejnego kota, lepiej będzie wymienić miski na wodę i jedzenie, koce, legowiska i zabawki a nawet kuwetę używane przez kota zarażonego wirusem FeLV.

Oto kilka najlepszych praktyk po leczeniu:

 • Karm swoje koty wysokiej jakości karmą

 • Dom z jednym kotem jest zwykle najlepszym i najbezpieczniejszym środowiskiem dla kota z dodatnim wynikiem FeLV

 • Zapewnij swojemu kotu suplementy zdrowotne i witaminowe

 • Nie podawaj swojemu kotu żadnych surowych pokarmów

 

ŚREDNI KOSZT LECZENIA

Średni koszt leczenia wirusa białaczki kotów wynosi około 650-700 zł. A średni koszt zapobiegania wirusa białaczki u kota wynosi około 75,00 zł. Młoże się jednak różnić w zależności od wielkości kota, rachunków weterynaryjnych i stadium białaczki kotów.

Nowoczesna opieka weterynaryjna jest dość droga i jeśli twój kota zachoruje na wirusa białaczki,  możesz spodziewać się wysokich rachunków weterynaryjnych. Masz obowiązek opiekować się swoim zwierzakiem, a czasami koszty mogą przekraczać Twoje finansowe możliwości. Te wyższe koszty są powodem, dla którego coraz więcej właścicieli kotów korzysta z finansowania społecznościowego, aby pomóc w opłaceniu wysokich i / lub nieoczekiwanych rachunków weterynaryjnych. Pomyśl o założeniu zbiórki NaszeFutrzaki, aby zebrać pieniądze dla swojego kota. Inni miłośnicy zwierząt prawdopodobnie pomogą Tobie i Twojemu kotku, ponieważ łatwiej będzie im wczuć się w Twoją sytuację.

 

WNIOSKI

Najlepszym sposobem zapobiegania tej chorobie jest trzymanie kota w mieszkaniu i z dala od innych kotów, które mogą przenosić białaczkę kotów. A jeśli podejrzewasz, że Twój kot ma wirusa FeLV, powinieneś natychmiast umówić się na wizytę u weterynarza.

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

10 najsłodszych kotów na świecie, jakie kiedykolwiek widziałeś

Użyj psychologii, aby zachęcić ludzi do wpłacania pieniędzy na zbiórkę

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Beta - pięknooka, proludzka suczka

Sara - pies o złotym sercu szuka domu!