powrót do listy

Rozpoznawanie i leczenie nowotworów psa

Nowotwory, takie jak guz z komórek tucznych, to nieprawidłowy wzrost komórek. Jeśli jesteś właścicielem psa, ważne jest, aby zrozumieć różne rodzaje wzrostu komórek, które możesz zaobserwować. Powinieneś zadzwonić do weterynarza, jeśli zauważysz nietypowy wzrost lub guza. Najczęstszymi nowotworami u psów są nowotwory atakujące skórę lub tkankę pod skórą. Niektóre rzeczy, które mogą powodować guzy skóry u psów, to promieniowanie słoneczne, chemikalia i wirusy.

Guz komórek tucznych jest głównym powodem, dla którego staranne i terminowe monitorowanie wzrostu skóry jest niezbędne do utrzymania zdrowego i szczęśliwego psa. Często zauważysz nieprawidłowe narośla podczas pielęgnacji lub głaskania psa. Ponieważ najczęściej guzy mogą być praktycznie niezauważalne, musisz często odwiedzać lekarza weterynarii i przeprowadzać badania stanu zdrowia swojego psa.

 

TYPOWE RODZAJE NOWOTWORÓW U PSÓW

 

GUZ Z KOMÓREK TUCZNYCH

Komórki tuczne u psów to rodzaj komórek występujących w całym ciele, ale szczególnie w skórze, wątrobie, tkance podskórnej, płucach i przewodzie pokarmowym. Warto zauważyć, że mastocyty są komórkami odpornościowymi, które mają związek z reakcją alergiczną. Rokowanie jest również mniej zachęcające, gdy guzy rozwijają się w przewodzie pokarmowym i moczowym psa, podczas gdy nowotwory skóry dają bardziej pozytywne perspektywy.

 

HISTIOCYTOMY

Histiocytoma u psów to czerwone guzki, które mogą pojawić się dość szybko na skórze czworonoga. Najczęściej występują u bokserów, terierów szkockich, terierów bostońskich, buldogów angielskich, chartów i chińskich Shar-Pei. Chociaż są to łagodne guzy,  histiocytomy mogą szybko rosnąć i przeszkadzać twojemu futrzanemu przyjacielowi. Twój weterynarz może zalecić usunięcie podrażnionych lub dużych histiocytom psa.

 

NACZYNIAKOMIĘSAK

Naczyniakomięsak to rodzaj nowotworu, który często atakuje wątrobę, śledzionę i prawy przedsionek serca. Rasy, które są bardziej podatne na naczyniakomięsaka u psów, obejmują labradory, golden retrievery i owczarki niemieckie. 

 

OBJAWY NOWOTWORÓW U PSÓW

Nieprawidłowy wzrost komórek może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele psa lub w jamie ustnej. Niektóre z bardziej powszechnych objawów guza u psa to:

 • Powiększone węzły chłonne

 • Utrata apetytu 

 • Biegunka

 • Wymioty 

 • Letarg

 • Krwotok z nosa

 • Ciężki oddech

 • Utrata masy ciała

 • Blade błony śluzowe

 • Guzki w jamie brzusznej

 

DIAGNOZA

Twój lekarz weterynarii przeprowadzi badanie fizykalne, gdy odkryjesz przypadkowo guzek u swojego psa. Zazwyczaj lekarz weterynarii zaleci dodatkową diagnostykę w celu określenia rodzaju komórek, z których składa się guzek lub jakaś zmiana chorobowa. Pobierze też próbkę komórek do analizy. W zależności od sytuacji może to być tylko kilka komórek (przez igłę) lub cały guzek (po jego usunięciu).

Twój weterynarz użyje igły i strzykawki, aby pobrać kilka komórek; jest to nieinwazyjne i nie wymaga znieczulenia. Pamiętaj, że jeśli Twój weterynarz znajdzie guza, zaleci dodatkową diagnostykę, taką jak:

 • Zdjęcia rentgenowskie, które pomogą ujawnić oznaki przerzutów i inne nieprawidłowości wewnętrzne

 • Testy laboratoryjne, takie jak pełna morfologia krwi, chemia krwi i analiza moczu

 • Ultradźwięki, które mogą zapewnić lepszy widok narządów wewnętrznych, ułatwiając poszukiwanie ewentualnych przerzutów

 • MRI lub tomografia komputerowa, które pomogą lekarzowi weterynarii znacznie bliżej przyjrzeć się strukturze guza psa (jeśli jest wewnętrzny), a także narządom wewnętrznym.

 

NOWOTWORY U PSÓW: LECZENIE

Leczenie wybrane przez weterynarza będzie zależeć od rodzaju guza i stopnia jego zaawansowania. Na przykład podczas leczenia psa z guzem z komórek tucznych guz jest zwykle usuwany chirurgicznie.

Guzy z komórek tucznych naciekają otaczające tkanki. Twój weterynarz usunie guza oraz obszary zdrowej tkanki otaczające guz, aby zapewnić usunięcie wszystkich komórek rakowych. Przed operacją lekarz weterynarii może zalecić pewne postępowanie medyczne. Często obejmuje to leki  przeciwhistaminowe, sterydy, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i wszelkie związane z nim skutki uboczne guzów przed operacją.

Podobnie, gdy lekarz weterynarii stwierdzi, że jest to histiocytoma, może zdecydować o rozpoczęciu leczenia lub czekać na dalszy rozwój stanu zdrowia psa. Jeśli lekarz weterynarii zdecyduje się rozpocząć leczenie, wówczas dwoma najczęstszymi metodami leczenia są  kriochirurgia (rodzaj chirurgii laserowej) lub chirurgiczne usunięcie guza.

 

OPIEKA PO LECZENIU

Po leczeniu utrzymuj zdrową, pożywną dietę i aktywny tryb życia psa. Ważne jest również, aby trzymać się regularnego harmonogramu pielęgnacji, jednocześnie zwracając uwagę na wszelkie nowe guzki lub grudki. Po operacji będziesz musiał utrzymywać miejsce nacięcia w suchości i czystości oraz zapobiegać lizaniu, pocieraniu, gryzieniu lub drapaniu przez psa.

Zapytaj lekarza weterynarii, czy potrzebujesz dodatkowej porady dotyczącej opieki po leczeniu, ponieważ zależy to od rodzaju guza. Powinieneś również zgłosić lekarzowi weterynarii wszelkie znaczące obrzęki, krwawienia lub zerwanie szwów.

 

ŚREDNI KOSZT LECZENIA

Według znalezionych informacji, wizyta u weterynarza w celu potwierdzenia diagnozy nowotworu może kosztować 200 zł lub więcej. Poważna operacja potrzebna do usunięcia guza głęboko w ciele psa może zaczynać się od 1500 zł. W zależności od rodzaju i nasilenia choroby, leczenie chemioterapią może wynosić od 200 do 2000 zł. Radioterapia jest droższa, od 2000 do 5000 zł lub więcej.

Witryny z finansowaniem społecznościowym kosztów leczenia psa są bardzo popularnym wyborem dla wielu rodzin pozbawionych gotówki, które szukają wsparcia finansowego na rachunki za weterynarza w celu leczenia guzów u ich psów. Witryny crowdfundingowe łączą empatię i troskę ludzi o zwierzęta z osobami, które szukają wsparcia w leczeniu swojego zwierzaka, aby otrzymały darowizny od osób chętnych do pomocy pieniężnej na pomoc w określonej sytuacji. Jeśli Twój pies ma raka, rozpocznij zbiórkę NaszeFutrzaki, aby pomóc w opłaceniu wysokich i/lub nieoczekiwanych rachunków weterynaryjnych.

 

OSTATNIE PRZEMYŚLENIA NA TEMAT GUZÓW U PSÓW

Istnieją różne rodzaje nowotworów u psów, a niektóre z nich są bardziej agresywne i przerażające niż inne. Jeśli więc zauważysz podejrzaną zmianę lub guzek u swojego psa, postaraj się zachować spokój. Od razu umów się na wizytę u weterynarza. Tam dowiesz się, czy dalsze badania lub biopsja będzie konieczna i czy jakaś specjalistyczna opcja leczenia może być potrzebna Twojemu psu.

Nowotwory u psów mogą być niepokojące i irytujące. Jednak w wielu przypadkach okazują się one łagodne i nie stanowią wielkiego problemu.

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ostatnie ogłoszenia

Nakolankowa Hania, wesoła, radosna sunia

Dalia - psi anioł cudowna suczka