powrót do listy

Pierwsza pomoc dla zwierząt domowych- nagły wypadek, zadławienie, udar, krwawienie, ukąszenie

Kiedy masz w domu psa czy kota, znajomość zasad pierwszej pomocy, może uratować im życie, zanim będziesz mógł zabrać je do weterynarza. 

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Twojemu zwierzakowi, gdy jesteś w drodze do kliniki: 

 

Zatrucie i narażenie na toksyny 

Zatrucie to nagły wypadek, który powoduje duże zamieszanie wśród właścicieli zwierząt domowych. Ogólnie rzecz biorąc, wszelkie produkty szkodliwe dla ludzi, są również szkodliwe dla zwierząt domowych. Są to np. środki czystości, trutki na gryzonie czy niektóre produkty spożywcze, które mogą być szkodliwe dla Twojego zwierzaka, np. czekolada. Więcej informacji i przykładów niebezpiecznych produktów dla zwierząt domowych można znaleźć w internecie lub na szkoleniu z pierwszej pomocy weterynaryjnej. 

Jeśli skóra lub oczy zwierzęcia są narażone na działanie produktu toksycznego (np. środków czyszczących), sprawdź etykietę produktu, na której powinna być instrukcja dla osób narażonych na ten produkt. To znaczy, jeśli etykieta informuje, że należy myć ręce mydłem i wodą, jeśli jest się narażonym na ten produkt, to należy umyć skórę zwierzęcia mydłem i wodą. Jeśli na opakowaniu jest napisane, że należy spłukać skórę lub oczy wodą, zrób to dla swojego zwierzaka tak szybko, jak to możliwe i natychmiast zadzwoń do weterynarza.

Jeśli wiesz, że Twój zwierzak spożył coś, co może być dla niego szkodliwe lub jeśli zwierzę ma drgawki, jest nieprzytomny lub ma trudności z oddychaniem, jak najszybciej dzwoń do weterynarza, podając takie informacje jak: 

 • rasa, wiek, płeć i waga zwierzaka 

 • jakie zwierzę ma objawy 

 • nazwę / opis danej substancji, ilość, jaką zjadł zwierzak oraz ile czasu minęło, odkąd zwierzak zjadł coś szkodliwego. 

 

Złamanie 

 • Delikatnie połóż zwierzę na płaskiej powierzchni 

 • Podczas transportu zwierzaka ze złamaniem do weterynarza, użyj czegoś w rodzaju noszy, np. deski lub innej twardej powierzchni. Jeśli to możliwe, przymocuj zwierzaka do noszy, upewniając się, że w czasie transportu nie naciskasz na zranione miejsce lub klatkę piersiową. Możesz to zrobić poprzez owinięcie kocem.  

 

Krwawienie (zewnętrzne) 

 • Przyłóż i uciśnij czystą, grubą gazę na ranie do czasu, aż krew zacznie krzepnąć. To często zajmuje kilka minut. Zamiast sprawdzać, czy krew już nie leci co kilka sekund, przytrzymaj gazę przez co najmniej 3 minuty, a następnie sprawdź. 

 • Jeśli krwawienie jest mocne i dotyczy łap, zastosuj opaskę uciskową za pomocą elastycznego bandaża lub gazy. Ciężkie krwawienie może być zagrożeniem życia więc natychmiast jedź do weterynarza. 

 

Krwawienie (wewnętrzne) 

 • Jeżeli zwierzak ma takie objawy: krwawienie z nosa, ust, odbytnicy, odkrztuszanie krwi, krew w moczu, blade dziąsła, zapaść, słaby i szybki puls, zapewnij zwierzakowi ciepło, ciszę i zawieź do weterynarza. 

 

Dławienie się 

 • Jeżeli zwierzak ma trudności w oddychaniu lub kaszle, zachowaj spokój i zawieź je do weterynarza. Możesz zobaczy do pyska, czy jest widoczny jakiś przedmiot i spróbować delikatnie go wyciągnąć, ale należy bardzo uważać, aby nie zrobić większej rany czy co gorsza, nie popchnąć tego dalej. 

 • Jeśli nie możesz usunąć tego, czym dławi się zwierzak lub co gorsza, zwierzak przestaje oddychać, połóż obie ręce na boku klatki piersiowej zwierzęcia i mocno naciśnij. Ideą tego jest gwałtowne wypchnięcie powietrza z płuc i wypchnięcie obiektu z tyłu. Powtarzaj to, aż obiekt zostanie usunięty lub dotrzesz do gabinetu weterynarza. 

Udar cieplny 

 • Nigdy nie zostawiaj swojego zwierzaka w samochodzie w ciepłe dni. Temperatura wewnątrz samochodu może bardzo szybko wzrosnąć do niebezpiecznego poziomu, nawet w dni, kiedy na dworze jest ok 20 stopni. Zwierzęta bardzo łatwo ulegają przegrzaniu, co może prowadzić do udaru cieplnego. 

 • Jeśli nie możesz natychmiast zabrać zwierzęcia do weterynarza, przenieś go na zacieniony obszar aby nie był wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. 

 • Umieść chłodny lub zimny, mokry ręcznik na szyi i głowie (nie przykrywaj oczu, nosa ani ust zwierzęcia). 

 • Co kilka minut zdejmuj ręcznik, znowu schłodź go w zimnej wodzie i ponownie umieść na szyi i głowie zwierzaka. Można też w ten sposób schładzać czworonoga, umieszczając chłodny ręcznik na jego brzuchu i łapach. 

 • Jeżeli masz możliwość użyć węża ogrodowego, delikatnie puść wodę po ciele zwierzęcia (szczególnie po brzuchu i łapach).  

 • Zawieź zwierzę do weterynarza tak szybko, jak to możliwe. 

Zawsze pamiętaj, że po pierwszej pomocy udzielanej Twojemu zwierzakowi należy niezwłocznie zapewnić opiekę weterynaryjną. Pierwsza pomoc nie zastępuje opieki weterynaryjnej, ale może uratować życie zwierzęciu, dopóki nie otrzyma leczenia weterynaryjnego. 

Życie jest nieprzewidywalne i wypadki czasami się po prostu zdarzają. Jeśli masz psa lub kota, powinieneś mieć pewność, że jesteś przygotowany na wypadek, gdy coś się wydarzy. Dobrze jest wiedzieć jak mierzyć tętno, liczbę oddechów, jak ocenić błony śluzowe oraz jak się zachować przy ukąszeniu przez żmiję czy pszczołę. 

Pewnie niejeden raz zastanawiałeś się też, czy można podać zwierzęciu leki z naszej domowe apteczki? A co zrobić, gdy wydarzy się wypadek w lesie, w czasie polowania? My wiemy, że nawet problemy żołądkowo- jelitowe mogą przysporzyć nie lada problemów opiekunom zwierząt, którzy po prostu nie wiedzą, co wtedy robić. 

Dlatego właśnie powinniśmy mieć bardziej szczegółową wiedzę oraz praktyczne doświadczenie w zakresie podstawowych sposobów udzielania pierwszej pomocy.

To wcale nie zajmuje dużo czasu, a może uratować życie naszego zwierzaka. Wystarczy 8 godzin szkolenia, by zdobyć nieocenioną wiedzę i umiejętności praktyczne. Na szkoleniu dowiesz się krok po kroku jak uratować swojego psa lub kota.

Program szkolenia obejmuje: 

 1. Podstawy anatomii psa i kota 

 1. Bezpieczeństwo własne i zwierzęcia – sposoby poskramiania i zasady transportu rannych zwierząt 

 1. Podstawowe badanie zwierząt (pomiar temperatury, tętna i liczby oddechów, ocena błon śluzowych

 1. Możliwości zastosowania leków z apteczki domowej. Leki o działaniu toksycznym dla zwierząt 

 1. Schemat resuscytacji krążeniowo-oddechowej 

 1. Postępowanie w przypadku udaru cieplnego i hipotermii 

 1. Pierwsza pomoc w razie odmrożeń i oparzeń 

 1. Schemat udzielenia pierwszej pomocy zwierzęciu porażonemu przez prąd 

 1. Postępowanie w przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych 

 1. Postępowanie w zatruciach 

 1. Postępowanie w przypadku urazów i złamań. Metody unieruchamiana, zasady zakładania opatrunków 

 1. Zasady udzielania pierwszej pomocy w razie krwotoku 

 1. Zasady udzielania pomocy w razie reakcji anafilaktycznej, np. w wyniku ukąszenia przez żmiję, pszczołę 

 1. Postępowanie w nagłych wypadkach na polowaniach 

 1. Pomoc porodowa. Pierwsza pomoc udzielana noworodkom. 

Takie szkolenie powinien odbyć każdy opiekun psa i kota. Na szkolenie możesz się zapisać TUTAJ. 

Prosimy udostępnij artykuł psim i kocim znajomym, aby wiedzieli jak się zachować w nagłych sytuacjach. 

 

Komentarze

Najnowsze artykuły

Nauczycielka opłakuje śmierć kota, wtedy studenci ją zaskakują

9 powodów, dla których twój pies powinien być twoją Walentynką

Ostatnie ogłoszenia

Sunia w typie owczarka pilnie potrzebuje domu

Dixi ... Mała Księżniczka szuka najlepszego domu