powrót do listy

Naukowcy wyjaśniają: Dlaczego utrata psa boli tak samo jak utrata bliskiej osoby

Utrata zwierzęcia może być bardzo bolesna; dla nas miłośników futrzaków może uderzyć tak mocno, jak utrata ukochanej osoby.

Bólowi temu nie pomaga brak zrozumienia i wsparcia społecznego, którego wielu z nas doświadcza po utracie zwierzęcia.

Jednak nowe badanie ujawnia, że ​​pożegnanie się ze zwierzęciem domowym może być równie bolesne, jak utrata ukochanej osoby, i dlatego ...

Ci z nas, którzy stracili psa, wiedzą, jak może to być bolesne. Czujemy się tak źle, jakbyśmy stracili członka rodziny ludzkiej. Teraz nauka wyjaśnia powody.

Według  badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu, naukowcy odkryli, że więź między psami a ich właścicielami jest podobna do więzi między rodzicami a dziećmi u ludzi.

Pixabay

 

Według badania „jednym z aspektów więzi między ludźmi a psami jest tzw.„ Bezpieczny efekt bazy ”

Miłość, zaufanie i wygoda

„Efekt ten występuje także w wiązaniu rodzic-dziecko: niemowlęta wykorzystują opiekunów jako bezpieczną bazę do interakcji ze środowiskiem”.

W przypadku zwierząt domowych, ich opiekunowie sprawiają, że czują się one bezpiecznie dzięki miłości, zaufaniu i wygodzie, zgodnie z badaniem.

Pixabay

 

Chociaż utrata psa poważnie zakłóca twoje życie i może powodować depresję, ponieważ ludzie którzy cię otaczają nie rozumieją twoich uczuć i jesteś też zawstydzony, aby pokazać swój smutek a nawet rozpacz.

„Zawstydzony, by pokazać żal”

W przeciwieństwie do tego, co się dzieje, gdy tracimy członka rodziny, często nie możesz pokazać swojego żalu publicznie.

Istnieją jednak pewne zalecenia,  które pomogą poradzić sobie z utratą zwierzęcia.

Rytuał: zorganizuj pogrzeb lub ceremonię upamiętniającą życie Twojego zwierzaka, która pozwoli ci otwarcie wyrazić swoje uczucia.

Pixabay

 

W porządku jest czuć się zły, smutny lub płakać, gdy się chce; w porządku jest również przeżywanie chwil radości. Możesz puścić łzy, gdy będziesz tego potrzebować.

Szukaj pomocy : Porozmawiaj z ludźmi, którzy doświadczyli podobnej sytuacji. Istnieją również  grupy wsparcia, które mogą Ci pomóc.

Zrób pomnik: Możesz przypomnieć sobie szczęśliwe wspomnienia, które podzieliłeś się ze swoim zwierzakiem, sadząc drzewo lub składając zalbum ze zdjęciami. To pomoże ci przejść dalej.

Przeżyłeś ból utraty psa? Jak sobie poradziłeś? Nie wahaj się podzielić swoimi doświadczeniami i radami z innymi w sekcji komentarzy.

 

Komentarze

23 czerwca 2019 o 13:03

Anonim

9 czerwca musiałam podjąć ostateczną decyzję mój ukochany Timmonek przekroczył T. M.tak bardzo za nim tęsknię nie potrafię się z tym pogodzić mam jeszcze dwa pieseczki które bardzo kocham nie wszyscy rozumieją moja rozpacz

Odpowiedz

22 czerwca 2019 o 11:55

Gutek

Ctzery lata musialam podjac te nasmutniejsza decyzje. Pozeganalam swe marzenie, swoj niemal ideal. DO dzis nie jest latwo. NIe jestem w stanie o Nim nie myslec, nie plakac...choc...biega mi Jego "prawnus" po domu, ukochany, chyba dlatego ze w nim plynie Jego krew. ALe...bol nadal trwa, trwa smutek.

Odpowiedz

21 czerwca 2019 o 11:46

Anonim

W zeszłym roku straciłam dwie moje wielkie miłości,odeszła jedna po drugiej w przeciągu zaledwie kilku miesięcy... jedna z powodu wieku,a druga z tęsknoty ????Ciagle za nimi tęsknie,codziennie o nich myśle i bardzo bym chciała żeby były znowu ze mną. Pustka jaką odczuwam niczym nie będzie wypełniona

Odpowiedz

21 czerwca 2019 o 09:10

adam bloj

po smierci swojego wilczura plakalem i pilem przez tydzien brakuje mi go do dzisiaj byla wspaniala sunia teraz mi to rekompensuje znajda jamnik spod bankomatu i moj drugi pies labladorka tekila jest super!!!

Odpowiedz

21 czerwca 2019 o 05:45

Anonim

Mój Puszek odszedł 3 czerwca tak bardzo mi to brakuje nie mogę się z tym pogodzić.

Odpowiedz

21 czerwca 2019 o 03:11

Barbara

Nasz Bruno odszedł w październiku , 23 , 2018 o 6:05 rano w domu we śnie , mila tylko 7 i pół roku , był naszym ukochanym żłobkiem które dawała nam tyle radości , choć od ósmego miesiąca życia zdiagnozowany z niedoczynnością tarczycy , miał piękny pogrzeb i jest z nami w domu od 23X.

Odpowiedz

20 czerwca 2019 o 22:09

Gracha

Nasze społeczeństwo nie dorosło do żałoby po utracie psa, szczególnie czyjejś żałoby. Może wśród ogólnego zrozumienia i wsparcia, byłoby łatwiej przeżywać stratę ukochanego przyjaciela.

Odpowiedz

20 czerwca 2019 o 22:08

Gracha

Nasze społeczeństwo nie dorosło do żałoby po utracie psa, szczególnie czyjejś żałoby. Może wśród ogólnego zrozumienia i wsparcia, byłoby łatwiej przeżywać stratę ukochanego przyjaciela.

Odpowiedz

20 czerwca 2019 o 22:04

Gracha

Juz minęło 6 lat jak odszedł mój kochany Aksel, ale do dziś mam go sercu tak głęboko, że nie zdecydowałam się na kolejnego pieska. Boję się ponownej utraty, bardzo przeżyłam śmierć Aksala z depresją włącznie. Tak jak w tym naukowym opisie, dokładnie tak samo ukrywałam łzy, bo ludzie się dziwili.

Odpowiedz

21 czerwca 2019 o 06:04

Anonim

Miałam tak samo i do dnia dzisiejszego nie zdecydowałam się na drugiego psa.
A moja Niga odeszła juz prawie 20 lat temu.
Czasami mnie korci na nowego pieska,ale nie chcę tego przeżywać drugi raz.

Odpowiedz

20 czerwca 2019 o 17:21

Nienia Berlik

Moja tamta Kaja została uśpiona 3 lata temu. Miała Niewydolność wątroby. Miała też padaczkę. 2 tygodnie później jednak zdecydowaliśmy się na psa, ponieważ dom był pusty bez psa. Ja i moi rodzice mieliśmy depresję. Nie mogliśmy się pogodzić ze śmiercią tamtej Kai. Miała prawie 10 lat. Tęsknimy za nią

Odpowiedz

20 czerwca 2019 o 17:02

Zwierzak

Moja sunia owczarka niemieckiego odeszła z powodu choroby. Po 2 latach dopiero zdecydowałem się na psa. Ale długo nie mogłem się przyzwyczaić bo każdy piesek jest inny????

Odpowiedz

20 czerwca 2019 o 16:48

Paula

5 maja odeszła moja przyjaciolka Myszka uratowłam ja z rak ktore jrzywdzily .. Razem bylysny 5wspanialych lat starałam sie dac jej wszytko i pokazac co to milosc...ona tez nauczyla mnie wiele i zapamietam te lekcje do konca życia...niestety los chcial inaczej rak wygrał po pol roku walki...kocham ja

Odpowiedz

02 lipca 2019 o 12:21

Pppgfvg

:( <3

Odpowiedz

20 czerwca 2019 o 16:20

Anonim

tak to bardzo boli lecz ludzie w psie nie widzą pozytywnych cech żle traktują i zadają im ból to jest straszne

Odpowiedz

20 czerwca 2019 o 16:09

Lucyna

Mòj Kiro umarł ,ja zdycham z bòlu i żalu.Nie wiedziałam ze mam tyle łez ,dzien po dniu ,upłynęlo 2 lata ,9 miesiecy i 2 tygodnie,zły czs ,ciężko

Odpowiedz

20 czerwca 2019 o 12:54

Anonim

Kocham najbardziej na świecie ciągle o nim myślę płacze A to 5miesięcy i wcale nie jest lepiej brakuje mi go niemal codziennie

Odpowiedz

20 czerwca 2019 o 13:21

Gosia

Oj,znam ten ból u nas 1 .07 będzie 3 miesiące bez Cleo nadal płaczę (nawet teraz pisząc ryczę)i cierpię.wystarczy spojrzenie na miejsce gdzie spała,gdzie jadła,wystarczy zdjęcie lub widok podobnego psiaka i już ból ściska serducho a oczy pełne

Odpowiedz

20 czerwca 2019 o 13:33

Gosia

Powyżej piszecie że pomaga zorganizowanie pogrzebu -my z naszą sunią przeszliśmy wszystkie etapy -byliśmy z nią gdy zasypiała ,byliśmy z nią i pożegnaliśmy w takiej postaci jakiej była za życia tuż przed kremacją,przywieżliśmy prochy do domu i pochowaliśmy całą rodziną -a i tak bardzo,bardzo boli

Odpowiedz

Najnowsze artykuły

Rząd francuski twierdzi, że zwierzęta domowe nie są „przedmiotami”, ale żywymi istotami z uczuciami

Mężczyzna oferuje własny dom jako nagrodę za znalezienie swego ukochanego psa

Ostatnie ogłoszenia

Gumiś-piękny pies, w typie husky do adopcji!

Garry-schorowany pies pilnie potrzebuje domu!