powrót do listy

Czy psy mają uczucia?

Jeśli mieszkasz z psem, po prostu wiesz, kiedy jest szczęśliwy lub nieszczęśliwy, prawda? Oczywiście, że tak. Nawet naukowcy przyznająże psy mają emocje - nawet jeśli nie można tego bezpośrednio zmierzyć, można to doświadczyć.

Ludzie od wieków są blisko związani z udomowionymi psami. W swojej filozofii Dictionnaire z 1764 roku Voltaire zauważył: „Wydaje się, że natura oddała psa człowiekowi dla jego obrony i dla przyjemności. Ze wszystkich zwierząt jest najwierniejszy: jest najlepszym przyjacielem, jakiego człowiek może mieć ”.

Badania wielokrotnie wskazywały na pozytywny wpływ posiadania zwierząt domowych na nasze życie. Rzeczywiście, badanie 975 dorosłych właścicieli psów wykazało, że w chwilach niepokoju emocjonalnego większość ludzi częściej zwracała się do swoich psów niż do matek, ojców, rodzeństwa, najlepszych przyjaciół czy dzieci.

Nic więc dziwnego, że psy są obecnie najczęściej używanymi zwierzętami w terapii. Nasi kumple są coraz częściej wykorzystywani jako uczestnicy różnorodnych programów zdrowia psychicznego - oferując im towarzystwo i bezwarunkową miłość.

 

Psy, które leczą

Zygmunt Freud jest powszechnie uznawany za przypadkowego pioniera terapii wspomaganej psami . Podczas jego sesji psychoterapeutycznych w latach 30. w gabinecie przebywał obok niego chow chow imieniem Jofi. Freud zauważył, że pacjenci stawali się bardziej zrelaksowani i otwarci, gdy był obecny Jofi , co znacznie pomogło mu w nawiązaniu relacji z pacjentami.

Ale oficjalny początek terapii z udziałem zwierząt jest generalnie powiązany z II wojną światową, kiedy Yorkshire terrier o imieniu Smoky towarzyszył kapralowi Williamowi Lynne podczas wizyty w szpitalach wojskowych w Nowej Gwinei. Jego obecność podnosiła na duchu rannych żołnierzy.

 

Podanie pomocnej dłoni (łapy). Shutterstock

 

Mimo wszystko dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku powstało pierwsze udokumentowane studium przypadku psa pracującego jako „współterapeuta”. Amerykański psychoterapeuta Boris M. Levinson utrzymywał, że obecność jego psa Jingles dodała „nowy wymiar psychoterapii dziecięcej”. Pomimo sprzeciwu rówieśników Levinson stanowczo bronił wykorzystywania psów jako pomocy terapeutycznych .

 

Jak czują się psy

Nie ma wątpliwości, że psy bardzo dobrze nas rozumieją, niestety nie zawsze jest odwrotnie. Klasycznym tego przykładem jest sytuacja, gdy ktoś miał mały „wypadek” w domu, a właściciele psów uważają, że ich pupil wygląda na winnego . Ale dla tego psa spojrzenie to, jest tylko uległością i jest sposobem na powiedzenie mi „nie krzywdź mnie”, a nie przyznaniem się do winy.

Ludziom bardzo trudno jest przekonać samych siebie, że psi mózg nie jest w stanie zrozumieć pojęć dobra i zła - ale bez tej zdolności nie jest możliwe doświadczenie winy. Pies, który wygląda na winnego, po prostu boi się Twojej reakcji na sytuację - zwykle na podstawie wcześniejszych doświadczeń.

Najlepszy spacer na świecie! Shutterstock

 

Niektóre z głównych problemów, które występują między psami a ich właścicielami, są spowodowane niezdolnością człowieka do prawidłowego czytania mowy ciała zwierzęcia Połącz to z ludzkim przekonaniem, że psy rozumieją abstrakcyjne pojęcia i potrafią używać rozumu w złożonych sprawach.

 

Hormony dla psów

Innym sposobem na określenie, jak czują się zwierzęta, jest spojrzenie na ich środowisko hormonalne. Badania wykazały, że gdy psy są głaskane przez właścicieli , poziom oksytocyny wzrasta Uważa się, że między innymi ten hormon pomaga się zrelaksować. Pomaga w tworzeniu więzi między matką a dzieckiem - oraz między zwierzakiem a właścicielem .

Chociaż nie możemy być pewni, jak pies czuje się podczas przyjemnych czynności, wydaje się rozsądne, że oksytocyna wywołuje u psów podobne odczucia, jak te, których doświadczają ludzie - co sugeruje, że czują przywiązanie do swoich właścicieli.

Podobnie psy, które znajdują się w nieprzyjemnych okolicznościach, wykazują podwyższony poziom hormonu stresu, kortyzolu. Jedną z sytuacji, która wywołuje tę reakcję na stres, jest pozostawienie samego siebie na dłuższy czas. Psy są zwierzętami stadnymi i naprawdę potrzebują towarzystwaSamotny pies rzadko jest psem szczęśliwym - i jest to coś, co wszyscy właściciele psów powinni wziąć pod uwagę planując swoje życie.

To wszystko pokazuje, że aby psy i ludzie żyli razem i pracowali razem - i aby obie strony były z tego powodu szczęśliwe - niezbędne jest wzajemne zrozumienie stanu emocjonalnego. Nawet jeśli psy i ludzie nie rozumieją się w pełni, wydaje się jasne, że każdy gatunek ma zasadnicze znaczenie dla dobrego samopoczucia drugiego i możemy pomagać sobie nawzajem, aby być szczęśliwszymi i zdrowszymi.

 

Kochasz zwierząta? Nie zapomnij udostępnić tego na facebooku!

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Szorstkowłosa Szczotka szuka domu!

Rydzyk - młody, niekonfliktowy wesołek szuka domu!