powrót do listy

Poznaj wszechstronnie utalentowanego labradora retrievera!

Przyjazna, energiczna i lojalna osobowość labradora retrievera sprawia, że ​​jest on numerem 1 wśród najpopularniejszych ras psów.

Kolory sierści labradora retrievera występują w trzech kolorach: czekoladowym, czarnym i żółtym. Niektórzy hodowcy reklamują i sprzedają laboratora z szarą sierścią jako „srebrne laboratory” jednak nie wszyscy akceptują fakt czy pies w tym kolorze jest rasowym labradorem retrieverem.

Labrador retriever podchodzi do sportu, pracy i życia z bezgranicznym entuzjazmem. Jego towarzyska osobowość uzupełnia jego atletyzm i etykę pracy. Ta społeczna i ekspresyjna rasa jest szczególnie chętna na pracę z człowiekiem. Labki to znane psy wojskowe i służbowe, psy terapeutyczne, psy myśliwskie, gwiazdy sportu i wszechstronni towarzysze.

Labrador Retriever jest hodowany do aktywności

Przodkowie labradora retrievera współpracowali z rybakami a ich sierść pomagał im tolerować mroźną słoną mgłę i zimne wiatry. Mają od lat silny instynkt aportowania, który służył kiedyś do aportowania ryb i linek pływackich oraz wytrzymałość do pracy przez długie godziny.

Ponieważ wczesne laboratory pracowały w każdych warunkach pogodowych, na lądzie i w wodzie, potrzebowały mocnych ram, wytrzymałej sierści i sprężystego temperamentu. Ich płetwiaste łapy przydały się do pływania, podobnie jak ogony przypominające wydry. Wodne pochodzenie Labradora Retrievera pomaga wyjaśnić głód tej rasy do aportowania wszystkiego, co znajduje się w wodzie. Chcesz sprawdzić? Wrzuć kij do wody i patrz!

Znany z rodzinnych igraszek nawet po ciężkim dniu pracy, wytrzymały labrador retriever jest energiczny i dostępny przez cały czas. Brytyjscy sportowcy zauważyli zdolności pływackie i myśliwskie labradora, a także jego wyjątkowe usposobienie. Psy tej rasy zostały sprowadzone do Anglii w 1800 roku w celu dalszego rozwoju polowania i aportowania.

 

Popularność labradora retrievera

Dziś labrador jest najpopularniejszą rasą w Stanach Zjednoczonych (a także na świecie) i jest doskonałym psem rodzinnym. Rasa błyszczy w prawie każdym sporcie, w tym rajdach, posłuszeństwie, tropieniu, polowaniu, nurkowaniu i pracach terenowych. Laboratory wykorzystują również swoją siłę i zwinność, aby pomóc nam w poszukiwaniach i ratownictwie, a także w ratownictwie wodnym i lawinowym.

Dlaczego labradory są świetnymi psami pracującymi?

Rasy retrieverów są często wybierane do pracy usługowej ze względu na ich spójny temperament i łatwość szkolenia. W rzeczywistości Retrievery są najczęściej szkolonymi rasami, a labradory są nawet wybierane nieco częściej niż Golden Retrievery. Ludzie doceniają, jak przyjazne i serdeczne są labradory, jak blisko wiążą się ze swoimi opiekunami i jak dobrze dogadują się z innymi zwierzętami.

Laboratory pracujące mogą prowadzić osoby z upośledzeniem wzroku, stabilizować osoby z upośledzeniem fizycznym lub obserwować oznaki niepokoju u żołnierza z zespołem stresu pourazowego. Laboratory można przeszkolić, aby ostrzegały diabetyków, gdy ich poziom cukru we krwi jest niski, lub ostrzegały alergików przed poważnym potencjalnym alergenem, takim jak orzeszki ziemne.

Labrador Retriever jako psy myśliwskie

Znane ze swojego delikatnego pyska do aportowania ptactwa wodnego i nie uszkadzania zdobyczy, labradory to entuzjastyczne, gwiazdorskie psy myśliwskie. Mogą poszczycić się wielką wytrzymałością a ich gotowość do polowania dorównuje jedynie ich chęci zadowolenia ludzi (zarówno podczas polowania, jak i po nim). Wraz z aportowaniem labradory można szkolić jako psy tropiące i myśliwskie.

Większość laboratoriów, czy to podczas zabawy, czy w pracy, szuka kałuż, rzek, jezior, basenów i nie zapominajmy o błocie! Ta rasa psów jest pasjonatem wody i nie boi się brudzić.

Charakter labradora retrievera

Laboratory szybko uczą się zasad panujących w domu i są gotowe ich przestrzegać. Rozwijają się w zabawach, w tym w aportowaniu piłki i gonieniu za dyskiem czy przeciąganiu sznura. Podczas gdy labradory przoduje w sporcie, potrafią też być zabawne i zwariowane i bawić się jak szczeniak w każdym wieku. 

Labradory nie są psami nieśmiałymi. Większość wesoło bawi się w lokalnym parku z innymi psami, nawet z nowymi przyjaciółmi. Labradory wykazują podobną życzliwość wobec nowych ludzi. Ta rasa nie jest jednak odpowiednia dla kogoś, kto chce psa stróżującego. W żadnym wypadku nie są z natury podejrzliwi. Labrador może szczekać na powitanie nowo przybyłych, ale nie odpędza swoich potencjalnych towarzyszy zabaw. 

Dzieci i labradory tworzą świetną parę. Labradory zostały wyhodowane , aby nie reagować przesadnie i pracować w trudnych warunkach, więc rasa generalnie akceptuje niewinne zachowania dzieci. Jednak dzieci muszą szanować przestrzeń psa, a psy muszą być odpowiednio uspołecznione z małymi dziećmi. Przeczytaj konieczne: JAK WPROWADZIĆ PSA DO NIEMOWLĘCIA I MAŁYCH DZIECI

Labki mogą dostosować się do większości środowisk życia, jeśli ich potrzeby w zakresie ćwiczeń i aktywności zostaną zaspokojone. Ta rasa potrzebuje spacerów, ukierunkowanej interakcji, czasu na pływanie, czasu na sport, czasu na wędrówki i pełnego harmonogramu szkolenia i socjalizacji.
Podróże mogą być jedną z ulubionych rozryweklabradorów (aportowanie piłek jest prawdopodobnie numerem 1!). Elastyczne, wytrzymałe, generalnie ciche i niewybredne, labki są świetnymi towarzyszami w podróży. Opracowany z myślą o surowszym klimacie i trudnym terenie, labrador nie będzie się przejmował biwakowaniem na twardym podłożu, przeprawą przez strumienie ani wędrówkami w błocie, deszczu lub śniegu. Sierść labradora jest gotowa do podróży: umyj i idź dlaje! Ale nie dajcie się zwieść: labrador linieje i na pewno wymaga szczotkowania .

W domu, na wakacjach lub w terenie, dzisiejsze labki mają na celu zadowolenie człowieka. To dobry wybór dla każdego właściciela, który szuka sportowego, optymistycznego towarzysza, ale jest też dobrym wyborem dla początkujących właścicieli. 

 

 

Zdjęcia dzięki Pixabay

Artykuł dzięki dogster.com

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Brukselka i Felek, nakolankowe psiaki

Luna - boska, młoda, energiczna suczka!