powrót do listy

Jak wprowadzić psa do niemowlęcia i małych dzieci

Przedstawiając psa niemowlęciu lub małemu dziecku, zawsze nadzoruj i staraj się, aby interakcje były krótkie i pozytywne. Czytaj język ciała swojego psa i pozwalaj dzieciom głaskać psa tylko po szyi lub klatce piersiowej, nigdy po głowie. 

Jak przedstawić psa niemowlęciu lub małemu dziecku to znacznie więcej niż szkolenie psa. Rodzice mają ten szczególny przywilej pomagania psom i dzieciom w tworzeniu silnych więzi i wspomnień na całe życie.

 

W rzeczywistości większość psów potrzebuje wskazówek dotyczących ich relacji z dziećmi. Większość ugryzień dzieci przez psy są dokonywane przez psy, które znają i kochają, więc najlepszą obroną jest dobry atak. Psy i dzieci mogą być najlepszymi kumplami, jeśli zastosujesz odpowiednie zaplanowane i przemyślane zasady bezpieczeństwa.

Czy wszystkie psy dobrze dogadują się z dziećmi?

Wiele psów dobrze dogaduje się z dziećmi. Badania pokazują, że dzieci dorastające z psami są zwykle spokojniejsze i rozwijają silniejsze więzi z przyjaciółmi i rodziną.

Psy gdy się urodzą, nie wiedzą, jak siedzieć i zachowywać się na zawołanie, więc nie oczekuj, że będą wiedzieć, jak być delikatnym w stosunku do niemowląt i małych dzieci. Niektóre rasy można uznać za przyjazne rodzinie, ale każdy pies jest indywidualnością. Nie zakładaj z góry zachowania psa. Czynniki przyczyniające się do tego, jak psy mogą reagować na dzieci, obejmują:

 • Wczesna socjalizacja
 • Zdrowie i dobra kondycja
 • Wcześniejsze interakcje z niemowlętami i dziećmi
 • Środowisko
 • Gotowość do zmian w ich życiu
 • Nadzór

Nawet jeśli Twój pies jest przyzwyczajony do przebywania w pobliżu dzieci, posiadanie dziecka przez całą dobę to zupełnie co innego. W przypadku psów, które nie są przyzwyczajone do przebywania w pobliżu dzieci, jest to szczególnie odmienne. Aby uzyskać dodatkowe wsparcie, rozważ zatrudnienie wykwalifikowanego trenera opartego na nagrodach, który przygotuje twojego psa na nadchodzące zmiany.

Przed przywiezieniem dziecka do domu

Planuj z dużym wyprzedzeniem, aby cieszyć się psim dzieckiem. Po pierwsze, upewnij się, że Twój pies nauczył się lub odświeżył podstawowe umiejętności przed wprowadzeniem go do niemowlęcia lub małego dziecka. Dobry repertuar solidnych zachowań do wprowadzenia wyznacza granice i upraszcza czas adaptacji do nowej sytuacji.

Upewnij się, że Twój pies potrafi:

 • Siedzieć na komendę
 • Zostawać na komendę
 • Iść na miejsce
 • Nie skakać na ludzi
 • Chodzić na luźnej smyczy

Nie wywracaj świata swojego psa do góry nogami i nie zmieniaj wszystkiego od razu: nastaw go na sukces małymi krokami. Zacznij budować procedury tak szybko, jak to możliwe. Oto, co należy zrobić przed przedstawieniem psa dziecku. Najlepiej zacząć co najmniej miesiąc lub dwa przed przywiezieniem dziecka do domu. Ogólnie utrzymuj jego codzienne życie na stałym poziomie. Stopniowo dodawaj zmiany, które muszą nastąpić przed wielkim dniem.

Jeśli procedury zostały złagodzone, zaostrz je. Zdecyduj, jak ma wyglądać nowy grafik psa i zacznij go zmieniać już teraz, zanim dziecko przyjdzie na świat.

 1. Jeśli będzie musiał być wypuszczony / wyprowadzony do toalety później rano niż zwykle, zacznij to robić teraz.
 2. Jeśli czas zabawy zostanie skrócony lub zmieniony na inne godziny, zmieć to zanim pojawi się niemowle w domu.
 3. Przeanalizuj zasady. Czy nadal będzie mógł wchodzić na meble? We wszystkich pokojach w domu?
 4. Nie czekaj, aż dziecko będzie w domu, aby dodać nowe rzeczy dla dziecka. Przyzwyczajaj psa do nowych rzeczy, tworząc z nimi pozytywne skojarzenia. Używaj smakołyków i pochwał i pozwól mu odkrywać nowości we własnym tempie.

Pokaż mu:

 • Łóżeczka dziecięce
 • Wózki
 • Kojce
 • Zabawki (i dźwięki, które wydają!)
 • Nowe zapachy (pudry, balsamy, kremy; rozważ także wysłanie kocyka z zapachem dziecka do domu przed jego przyjazdem)
 1. Wreszcie, niektórzy eksperci zalecają również odtwarzanie odgłosów płaczu dziecka z wyprzedzeniem, aby rozpocząć aklimatyzację psa do tego dźwięku. Pamiętaj o wrażliwości na hałas i obserwuj oznaki dyskomfortu. 

Jak zapoznać dziecko z psem

Dzieci, zwłaszcza niemowlęta, mogą być przerażające dla wielu psów. Dzieci są często głośne, szybko się poruszają, są nieprzewidywalne, a nawet szorstkie, choć niekoniecznie mają taki zamiar. Niestety, wszystkie te normalne zachowania mogą być również nowymi bodżcami dla psów. Zrozum, że Twój pies może być na początku ostrożny i niepewny. Zapobieganie stresowi i lękowi może sprawić, że wszystko pójdzie gładko. 

Psy i niemowlęta nie powinny od razu mieć do siebie dostępu. Trzymaj je bezpiecznie osobno, podczas gdy powoli będą przyzwyczajać się do siebie. 

Gdy Twój pies poczuje się już wyraźnie komfortowo, a Ty będziesz gotowy do aktywnego nadzoru, pozwól psu na dostęp do dziecka. Rozważ najpierw użycie smyczy jako dodatkowego środka bezpieczeństwa. Staraj się, aby interakcje były krótkie i pozytywne. Opieraj się na sukcesach, wydłużając czas trwania, jeśli Twój pies jest spokojny i bezstresowy. 

Oto kilka zasad bezpieczeństwa, które musisz przestrzegać:

NIE WOLNO

 • dzieciom zbliżać się do psów, gdy psy jedzą, śpią lub zajmują się zabawkami /kośćmi
 • Zmuszać psa do robienia wszystkiego, co dotyczy dziecka — daj psu wybór, czy chce wchodzić w interakcje, czy nie
 • Zostawiać psy i dzieci razem bez nadzoru
 • Rozmawiać przez telefon, robić obiad lub składać pranie, nie nadzorując kontaktów dzieci z psem— bądź obecny i zawsze pilnuj dzieci i psa
 • Zezwalać na dokuczanie, bicie, ciągnięcie/głaskanie dowolnej części psa
 • Pozwolić dzieciom zbliżać się do psów, które są przestraszone, nadmiernie podekscytowane lub chore

Nie oszczędzaj uwagi dla psa, gdy pojawi się dziecko. Okazuj mu miłość każdego dnia. Nie chcesz, aby rozwijał negatywne zachowania lub był zazdrosny. Poświęć mu swoją uwagę, gdy dziecko jest w pobliżu, a nie tylko wtedy, gdy dziecko śpi lub jest poza domem. Upewnij się, że nadal spędza z tobą czas sam na sam. Zawsze zaspokajaj potrzeby swojego psa. Bardzo ważne jest, aby nadal mógł spacerować, bawić się i poznawać świat.

Skąd psy wiedzą, że należy obchodzić się delikatnie z dziećmi?

Psy i dzieci niekoniecznie instynktownie wiedzą, jak się ze sobą zachowywać. Wiele psów może być łagodnych, a nawet ochronnych, ale nadal potrzebuje wsparcia w zakresie właściwej interakcji.

Jeśli chcesz, aby twój pies dobrze radził sobie z dziećmi, musisz go tego nauczyć. Poziom komfortu twojego psa jest kluczem do jego relacji z dziećmi. I nie wszystkie psy kochają wszystkie dzieci. Uważaj na to, jak Twoje dzieci zachowują się nie tylko w pobliżu Twojego psa, ale także nieznanych psów — gdzie nadzór jest znowu koniecznością.

Nigdy nie należy pozwalać dzieciom zbliżać się do psa, który:

 • śpi
 • je
 • jest zajęty swoimi zabawkami

To naturalne, że psy chronią swoje rzeczy i swoją przestrzeń, zwłaszcza w stresie związanym z nowym przybyszem. Wymuszanie kontaktu, nieprzygotowanie na narodziny dziecka i brak aktywnego nadzoru to wspólne mianowniki kłopotów. Niestety, większość dzieci jest pogryziona przez psy, które znają.

Wszyscy widzieliśmy w Internecie urocze zdjęcia i filmy przedstawiające dzieci i psy. Ale pies może dawać wyraźne sygnały, że nie jest szczęśliwy. Uważaj na te sygnały ze swoim psem.

Subtelne ostrzeżenia mogą pozostać niezauważone. Pies może warczeć. Jeśli tak się stanie, możesz być przerażony i powiedzieć swojemu psu, że jest zły. Ale on tylko próbował zakomunikować swój dyskomfort. 

Kiedy twój pies czuje się niekomfortowo lub jeśli twoje dziecko zachowuje się nieodpowiednio, natychmiast je rozdziel. Uważaj na te oznaki niepokoju u swojego psa:

 • duże oczy
 • oblizywanie się
 • ziewanie
 • odwrócenie głowy
 • odejście

Rozmawiaj też o tym ze swoimi dziećmi, aby mogły nauczyć się psiej mowy.

Dzieci, które dorastają z psami domowymi, odnoszą wiele korzyści, w tym: uczą się odpowiedzialności, mają zwiększoną samoocenę, są bardziej aktywne i zdrowsze, mają zwykle lepszy układ odpornościowy i większe szczęście, troskę i współczucie.

Tak więc twój pies zasługuje na twoje wsparcie w czasie zmian środowiskowych, fizycznych, psychicznych i emocjonalnych w tym nowym i ekscytującym czasie. Podejmując niezbędne kroki, aby zapewnić wszystkim sukces, możesz pomóc w budowaniu więzi na całe życie.

 

 

Zdjęcia dzieki Pixabay.

Artykuł dzięki Dogster

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Jak działają tabletki na kleszcze dla psa?

Felinoterapia – kiedy koty pomagają w zdrowieniu

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ostatnie ogłoszenia

Słomka - niekonfliktowa, spokojna koteczka!

Młodziutka Polly, wesoła, drobna sunia