powrót do listy

Poznaj 5 najstarszych psów na świecie

Jaki jest najstarszy pies na świecie? W internecie można znaleźć wiele stwierdzeń, że jedna rasa żyje dłużej niż inna. Jednak najstarsze żyjące psy kilku bardzo popularnych ras faktycznie dożywały długich lat.

Aby w pełni zrozumieć wiek psa, należy zastosować proste równanie określające wiek psaStara teoria, że ​​jeden psi rok = 7 ludzkich lat, nie znajduje już poparcia w najnowszych badaniach naukowych. Różne rasy psów starzeją się w różny sposób, a małe psy zazwyczaj żyją dłużej niż duże. Najnowsza formuła została oparta na stosunku, który zakłada, że ​​przeciętny człowiek żyje do 70 lat, a przeciętny pies do 10 lat. Z tego wynika kilka tez:

  • 15 ludzkich lat to pierwszy rok życia psa średniej wielkości.
  • Drugi rok dla psa to mniej więcej dziewięć lat życia człowieka.
  • A potem każdy ludzki rok będzie wynosił około pięciu lat dla psa.

Niektóre rasy psów mają dłuższą oczekiwaną długość życia niż inne. Bokserki żyją zwykle 7-10 lat.

Starszy bokser

©Holly Michele/Shutterstock.com

 

Chociaż istnieją pewne czynniki, które mogą sprawić, że jedna rasa przetrwa przeciętnie dłużej niż inne, faktem jest, że odrobina szczęścia i odpowiednie warunki mogą sprawić, że zwierzęta wielu ras będą żyły przez długie lata. Przyjrzymy się najstarszemu psu na świecie i innym psom, które żyły wyjątkowo długo i pochodzą z różnych popularnych ras.

 

1. Bobi najstarszy żyjący pies

Zdjęcie zrobione 12 lutego 2023 roku przedstawia Bobiego, 30-letniego portugalskiego psa, który został uznany przez Księgę Rekordów Guinnessa za najstarszego psa na świecie, w swoim domu w wiosce Conqueiros niedaleko Leirii.
PATRICIA DE MELO MOREIRA, AFP przez GETTY IMAGES

 

 

2. Border collie Bramble

Bramble jak mówiła jej opiekunka uwielbiała spacery i regularnie spacerowała ze swoim właścicielem przez dwie godziny dziennie.

Najstarszy pies: Bramble Border Collie

©Lucia Horvath Photography/Shutterstock.com

Każdy z psów na tej liście jest wyjątkowy lub wyróżnia się z tego czy innego powodu. Bramble nie jest wyjątkiem, a ten pies mieszkający w Wielkiej Brytanii był znane z tego, że był trochę wegetarianinem. Jadł wyłącznie warzywa, soczewicę, ryż i inne rośliny. Interesujące jest również to, że Bramble jadł tylko raz dziennie.

Rasa Border Collie znana jest z tego, że żyją nieco dłużej niż przeciętnie. Często zdarza się, że żyją od 14 do 17 lat. Jednak rzadko zdarza się, aby żyli tak długo, jak Bramble, który odszedł za tęczowy most w wieku 25 lat i 89 dni.

 

3. Pusuke miks Shiba Inu

Pusuke, jeden z najstarszych psów w historii, był mieszańcem Shiba Inu. Shiba Inu to jedna z najstarszych ras psów, której początki sięgają III wieku p.n.e.

Najstarszy pies: Pusuke mieszaniec Shiba Inu

©Trybex/Shutterstock.com

Pusuke pochodził z Japonii i był kiedyś uważany za najstarszego żyjącego psa w Księdze Rekordów Guinnessa. Jako mieszanka Shiba Inu oczekiwano, że będzie miał dość długi wiek, ponieważ średnia długość życia psów tej rasy wynosi od 12 do 15 lat.

Ten słynny pies żył od kwietnia 1985 do grudnia 2011 przez 26 lat i 248 dni. To całkiem imponująca długość życia psaTen pies był prezentowany w różnych mediach w czasie jego śmierci ze względu na jego popularność w Japonii i za granicą.

 

4. Adiutant labrador retriever

Czarny labrador Adiutant był oficjalnie zarejestrowanym samcem, który wyróżnił się min. tym, że jest jednym z najstarszych znanych psów w historii.

Najstarszy pies: adiutant labrador retriever

©Al_Er/Shutterstock.com

Adiutant żył w latach 1936-1963, czyli łącznie 27 lat i 98 dni.

Mimo że w najszym rankingu zajmuje 3 miejsce, może być najbardziej imponującym psem w swojej rasie pod względem długości życia. Przy średniej długości życia labkradora w przedziale od 10 do 12 lat, jego wiek ponad 27 lat robi wrażenie.

 

5. Walijski collie Taffy

Taffi był najstarszym owczarkiem walijskim. Rasa ta jest jedną z najbardziej inteligentnych i są bardzo łatwych do wyszkolenia, co czyni je idealnymi psami pracującymi.

Najstarszy pies: Taffy the Welsh Collie

©story_of_one_wolf/Shutterstock.com

W 1998 roku Taffy został wymieniony w Księdze Rekordów Guinnessa jako jeden z najdłużej żyjących psów. Był krzyżówką owczarka walijskiego i border collie . Po raz kolejny widzimy najstarszego psa, który wywodzi się z inteligentnych ras.

Taffy dożył 27 lat i 211 dni. Pochodził z Wielkiej Brytanii.

 

 

Czytaj na Nasze Futrzaki: 

 

 

Dzięki:

a-z-animals.com 

eu.usatoday.com

PATRICIA DE MELO MOREIRA, AFP przez GETTY IMAGES

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Szorstkowłosa Szczotka szuka domu!

Rydzyk - młody, niekonfliktowy wesołek szuka domu!