powrót do listy

Podejrzewasz, że Twój pies został otruty? Co teraz?

Zatrucia zwierząt domowych to jedne z najbardziej rozpowszechnionych sytuacji nagłych, z którymi spotykają się weterynarze. Twój pies może być zupełnie przypadkowo narażony na otrucie potencjalnie toksycznymi produktami gospodarstwa domowego lub lekami. Czasami niestety właściciele zwierząt domowych, w dobrych intencjach, nieświadomie podają psom produkty lub leki, które są dla nich szkodliwe.

W większości przypadków psy zatruwają się po prostu przez wypicie lub zjedzenie toksycznej substancji. Toksyczną substancją może być mała kałuża z płynem wyciekającym z twojego pojazdu lub grzyb, na który pies natknął się podczas wędrówki. Często ludzie narzekają, że ich pies zjadł trutkę na szczury lub wylizał trutkę na jakieś owady. Ze względu na różnorodność zagrożeń, niezbędne jest zrozumienie kontroli zatruć psów. W razie wątpliwości, należy jak najszybciej skontaktować się z najbliżym lekarzem weterynarii.

Szybki link: Przewodnik dla początkujących dotyczący opieki nad szczeniakiem

Niestety, kontrola zatrucia psa nie jest tak prosta, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Twój futrzasty towarzysz może wyglądać uroczo, błagając o kawałek ciasta czekoladowego; jednak nie dając mu tego, czego chce, może uratować mu życie.

Ta lista zawiera kilka typowych trucizn dla psów, na które należy zwrócić uwagę:

smutny golden retriever

 • Trutka na szczury

 • Czekolada

 • Napoje alkoholowe

 • Orzechy włoskie

 • Powszechne leki stosowane w gospodarstwie domowym, takie jak Apap, Ibuprom, Nurofen

 • Winogrona i rodzynki

 • Guma do żucia

 • Grzyby

 • Rośliny takie jak lilie lub cisy

 • Cebula i czosnek

 • Wybielacz

 

OBJAWY ZATRUCIA U PSÓW

Nasilenie objawów zatrucia psa, zależy głównie od rodzaju toksyny i jej ilości, która dostała się do organizmu psa. Warto wspomnieć, że niektóre objawy zatrucia u psów pojawiają się od razu, podczas gdy inne mogą pojawić się dopiero po kilku godzinach od spożycia. 

Jeśli wiesz, że Twój pies połknął coś, co może być dla niego toksyczne lub trujące, nie możesz czekać, aż pojawią się jakiekolwiek objawy. Niektóre oznaki i objawy zatrucia u psów to:

 • Trudności w oddychaniu

 • Wymioty

 • Blade dziąsła

 • Biegunka

 • Przyspieszone tętno

 • Osłabienie i letarg

 • Nadmierne oddawanie moczu lub nadmierne pragnienie 

 • Brak lub zmniejszone oddawanie moczu

 • Dezorientacja

 • Zmiana zachowania psa
   

DIAGNOZA ZATRUCIA PSA

Trucizny i substancje toksyczne, takie jak np.trutka na szczury, występują w kilku formach. Z tego powodu zwykle trudno jest postawić dokładną diagnozę, gdy substancja jest nieznana. W razie potrzeby zostanie zlecone badanie krwi w celu ustalenia dokładnej przyczyny zatrucia u psa.

badanie krwi psa u weterynarza

Jeśli masz powody, by sądzić, że Twój pies lub szczeniak połknął truciznę na szczury, natychmiast poszukaj pomocy weterynarza. Jeśli twój pies wymiotuje, zabierz próbkę jego wymiocin do lekarza weterynarii. Co ważniejsze, jeśli znalazłeś substancję, którą połknął pies, jak najszybciej zanieś ją do gabinetu lekarza weterynarii. Posiadanie tej próbki znacznie skróci czas potrzebny weterynarzowi na postawienie diagnozy. 

Im wcześniej lekarz weterynarii ustali, jaką truciznę spożył Twój pies, tym szybciej będzie mógł rozpocząć leczenie psa.

LECZENIE

Leczenie zatrutego psa jest specyficzne dla danej trucizny lub substancji toksycznej oraz objawów. Twój weterynarz dokładnie oceni stan twojego psa przed podjęciem decyzji o konkretnym planie leczenia. W większości przypadków priorytetem lekarza weterynarii będzie ustabilizowanie psa przed wykonaniem jakichkolwiek badań i procedur diagnostycznych. Głównym celem leczenia jest neutralizacja połkniętej substancji, aby zapobiec dalszemu wchłanianiu do organizmu psa, a także zapewnienie zwierzęciu środków wspomagających.

 Ponadto, jeśli to możliwe, zostanie podane odpowiednie antidotum na podstawie tego, co Twój pies spożył. Jeśli twój pies połknął truciznę, leczenie rozpocznie się od wywołania u niego wymiotów. Na podstawie tego, co zjadł twój pies, weterynarz powie ci, czy trzeba wywołać wymioty, czy nie. Na przykład weterynarze mogą rozważyć wywołanie wymiotów, gdy pies połknie garść leków, takich jak aspiryna lub tabletki na ciśnienie krwi.

Jeśli twój pies nie jest w stanie oddychać z powodu zatrucia, weterynarz musi jak najszybciej udrożnić drogi oddechowe, aby zapobiec uduszeniu. Jeśli serce twojego psa się zatrzymało,  może być konieczna resuscytacja krążeniowo-oddechowa lub masaż serca, aby przywrócić prawidłową pracę serca. W niektórych przypadkach lekarz weterynarii może zalecić płukanie żołądka. 
 

OPIEKA PO LECZENIU ZATRUCIA U PSA

Przez jakiś czas, będziesz musiał obserwować swojego zwierzaka, aby sprawdzić jego postępy w powrocie do zdrowia. Po leczeniu, weterynarz będzie chciał kontrolować stan zdrowia psa, by ustalić, czy jego stan się poprawia, czy pogarsza. Poza utrzymaniem nawodnienia czworonoga, powinieneś także podjąć następujące kroki:

 • Trzymaj wszystkie potencjalnie trujące i toksyczne substancje, takie jak kwiaty, rośliny i żywność, poza zasięgiem psa. 

 • Zawsze upewnij się, że woda dla twojego psa jest czysta i świeża.

 • Przechowuj wszystkie pestycydy, środki czyszczące i leki, w zabezpieczonej szafce na wysokości niedostępnej dla zwierząt.

 • Nigdy nie zostawiaj czekolady bez nadzoru.
   

ŚREDNI KOSZT LECZENIA

W zależności od przyjętej substancji, która była trująca i nasilenia objawów, istnieje wiele możliwości leczenia. Jedną z najczęstszych metod leczenia zatrucia u psów jest wywoływanie wymiotów. Inne leczenie może obejmować leki zmniejszające ból i minimalizujące objawy, monitorowanie psa przez noc lub kroplówki dożylne w celu wypłukania toksyn z organizmu. Koszt leczenia może wynosić od 250 do 1500zł. Te droższe przypadki leczenia, są zwykle związane z przyjmowaniem leków przez psa oraz opieką w nagłych wypadkach. 

Jako właściciel psa musisz pokryć te wszystkie koszta, nawet gdy nie jesteś na to przygotowany. W Polsce wzrosły koszty nowoczesnej opieki weterynaryjnej. Niestety, w nagłych przypadkach nie ma czasu na analizowanie i trzeba szybko działać. Ważne jest, aby mieć dostępne awaryjne pieniądze dla siebie lub członków rodziny, ale czy rozważałeś coś podobnego dla swojego zwierzaka? Wiedząc, że może dojść do awaryjnej sytuacji, dobrze jest mieć pod ręką trochę funduszy, aby pokryć te nieoczekiwane rachunki u weterynarza. Jeżeli jednak nie możesz sobie pozwolić na tego rodzaju oszczędności, rozważ poproszenie lekarza weterynarii o rozłożenie płatności na raty, skorzystaj z karty kredytowej, lub rozważ otwarcie debetu w koncie osobistym, który może być najlepszym sposobem na zaspokojenie twoich pilnych potrzeb.   

 

PODSUMOWANIE

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies został otruty, lepiej zachować ostrożność. Powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii, jeśli zauważysz pierwsze oznaki zatrucia lub zorientujesz się, że pies zjadł coś, co jest dla niego niebezpieczne. Wielu właścicieli psów popełnia błąd polegający na zbyt długim oczekiwaniu na kontakt z weterynarzem, ponieważ nie są pewni, co się stało.

Nawet jeśli twój pies nie ma żadnych objawów, pamiętaj, że zatrucia mogą stać się bardzo poważne i postępować bardzo szybko. A kiedy w końcu zdasz sobie sprawę, że twój czworonóg potrzebuje pomocy, może być już za późno. Więc nie ryzykuj.

Sprawdź inne artykuły "o futrzakach".

ROZPOCZNIJ ZBIÓRKĘ

Czytaj bloga o internetowych zbiórkach na leczenie psa lub kota

 

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Prosto z gangu słodziaków - Lubek szuka domu!

Roczny Rydzyk, niekonfliktowa psina do adopcji