powrót do listy

Wskazówki dotyczące podróży z psem

Zacznij od solidnej listy rzeczy do zabrania, zaplanuj trasę przyjazną zwierzętom, zaopatrz się w odpowiedni sprzęt i przygotuj psa przed wyruszeniem w drogę.

Kluczem do udanej podróży z psem jest planowanie i przygotowanie. Oto kilka wskazówek dotyczących podróży, które pomogą Ci zaplanować wielką przygodę z psem.

Najpierw zacznij od podstawowej listy kontrolnej, a następnie uzupełnij szczegóły.

 • Zaplanuj trasę przyjazną zwierzętom. Znajdź przyjazne zwierzętom hotele, restauracje i miejsca do odwiedzenia ze swoim zwierzakiem, takie jak szlaki turystyczne. Zadzwoń i potwierdź, czy możesz tam przyjechać ze swoim psem, ponieważ strony internetowe nie zawsze są na bieżąco aktualizowane. Sporządź także listę lekarzy weterynarii, którzy w razie potrzeby na Twojej trasie.
 • Zapoznaj się z lokalnymi wymaganiami dotyczącymi szczepień i przepisami dotyczącymi zwierząt domowych.
 • Zapewnij odpowiedni sprzęt i artykuły dla swojego psa i jedzenie (ewentualnie przysmaki), w tym żywność i akcesoria potrzebne w samochodzie.
 • Przygotuj swojego zwierzaka na przejażdżki samochodem.
 • Ustal, kiedy będziesz musiał zostawić swojego zwierzaka podczas podróży. Jeśli nie będziesz mógł zawsze zabrać go ze sobą pomyśl o klatce, w czasie której poczeka aż wrócisz (uwaga! wcześniej konieczne jest przeszkolenie psa z przebywania w klatce). Wiele hoteli i parków dla kamperów czy pola namiotowe nie pozwala na pozostawienie psa bez opieki, zwłaszcza jeśli masz kilka psów. Sprawdź to zanim wybierzesz ostatecznie miejsce podróży.

Plan wycieczki z psem

Zaplanuj z wyprzedzeniem każde wyjście i dokładnie sprawdź, czy wszystkie miejsca są przyjazne dla zwierząt. Poszukaj przystanków po drodze, gdzie psy mogłyby przynajmniej skorzystać z toalety i rozprostować łapy mniej więcej co dwie do czterech godzin. Postaraj się znaleźć takie przystanki, jeżeli jest to możliwe, aby w tym miejscu przejść się na kilkuminutowy spacer. 

 

Przed wyjazdem upewnij się, że Twój pies ma aktualne szczepienia i ma skuteczną kontrolę pasożytów wewnętrznych (robaków) i zewnętrznych (pchły, kleszcze, roztocza).

Podróżowanie do parków narodowych ze swoim zwierzakiem

Jedną z najlepszych rzeczy w podróży jest odkrywanie nowych szlaków, przyjaznych psom. Pamiętaj jednak, że musisz zapewnić swojemu czworonogowi dostęp do wody. Pies będzie musiał być na smyczy a może nawet i w kagańcu- przeczytaj koniecznie Regulamin Parku.

Jedną z rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas podróży, jest świadomość, że zazwyczaj parki narodowe mają ograniczone możliwości zabrania ze sobą psów. Psy mogą nie być akceptowane w dowolnym miejscu w parku lub tylko na określonych szlakach.

Zanim udasz się ze swoim zwierzakiem do parku narodowego, odwiedź stronę parku, aby uzyskać szczegółowe informacje o parku oraz o tym, czy i gdzie zwierzęta są akceptowane.

Cztery podstawowe zasady, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo tobie, twojemu zwierzakowi, innym turystom, dzikiej przyrodzie i zasobom parku, to:

- zbieraj odchody po swoim psie

- zawsze używaj smyczy

- szanuj dziką przyrodę

- wiedz, gdzie możesz iść.

Przygotuj się na wędrówki, pakując dodatkową wodę, przysmaki dla psa i smycz nie dłuższą niż 6 metrów.

Przed wyjściem z domu sprawdź pogodę i upewnij się, że nie będzie zbyt gorąco dla Twojego zwierzaka, ponieważ psy mogą się szybko przegrzać, zwłaszcza w ciepłe dni.

Pamiętaj też o temperaturze ziemi. Właściciele zwierząt powinni dotykać ziemię dłońmi, a jeśli jest zbyt gorąco, najlepiej zatrzymać swojego futrzanego przyjaciela w domu, aby uniknąć poparzeń łap i przegrzania.

Niezbędnik psiej wyprawy

Wybierasz się w podróż? Utwórz listę kontrolną tego, czego będziesz potrzebować i upewnij się, że wszystko spakowałeś, skreślając to z listy, gdy znajdzie się w pojeździe. Oto kilka rzeczy, które powinny znaleźć się na liście kontrolnej podróży z psem:

 • karma dla psów (zwykłe jedzenie twojego psa z zapasem) 
 • smakołyki (uspokajające smakołyki lub smakołyki przygotowane na drogę do łatwego podawania, jeśli jesteś na wycieczce, smakołyki do żucia, aby były zajęte na pewien czas)
 • leki, które przyjmuje twój pies (w tym wszelkie leki przeciwlękowe lub przeciw nudnościom)
 • naczynia na żywność i wodę (lekkie i łatwe do czyszczenia)
 • dodatkowe naczynia na wodę (jeśli biwakujesz, jeździsz na kempingu lub wędrujesz, będziesz potrzebować jednego pojemnika na wodę do wewnątrz i na zewnątrz lub do plecaka)
 • legowisko lub koc dla psa
 • ubranie dla psa, jeśli może być zimno
 • obroża i smycz (świecące w ciemności obroże lub akcesoria które są pomocne po zmroku na kempingu)
 • aktualna i czytelna adresówka 
 • ulubione zabawki
 • klatka dla psa
 • dużo wody w łatwych do przenoszenia butelkach lub pojemnikach
 • Lokalizator GPS (jeśli Twój pies może uciec)
 • pas bezpieczeństwa dla psa lub torba transportowa do podrózy samochodem
 • dokumentacja twojego psa (paszport, książeczka szczepień)
 • ręcznik dla psa na wypadek deszczowej pogody
 • zestaw pierwszej pomocy dla zwierząt
 • worki na odchody w wygodnej saszetce

Jak spakować się na podróż ze zwierzęciem

Używaj produktów wielofunkcyjnych, aby zmniejszyć liczbę przedmiotów, które będziesz ze sobą nosił. Na przykład małe zwierzęta mogą używać niektóre nosidełka jako transporter w samochodzie a następnie legowisko w hotelu. 

Pakując jedzenie, myśl też z wyprzedzeniem: jeśli Twoje zwierzę ma określone potrzeby żywieniowe, zabierz ze sobą dużo jego zwykłego jedzenia.

Nie zmieniaj nagle diety swojego zwierzaka podczas podróży, ponieważ może to spowodować dość poważny rozstrój żołądka, zwłaszcza przy dodatkowym stresie związanym z podróżowaniem.

Zabierz jedzenie dla psa na co najmniej jeden dodatkowy dzień i mnóstwo gryzaków, aby zająć psa podczas konieczności pobytu na miejscu. Nie zapomnij również o smakołykach treningowych.

W nagłych przypadkach weź ze sobą co najmniej jedną dodatkową smycz. Zalecamy zabranie ze sobą 4-metrowej smyczy na spacery, gdy chcielibyśmy dać swojemu psu trochę więcej swobody.

Zaleca również wzięcie udziału w kursie pierwszej pomocy dla zwierząt domowych, a także zabranie ze sobą zestawu pierwszej pomocy dla psa, w tym:

 • Rękawiczki jednorazowe
 • Sterylny płyn do przemywania oczu
 • Jod
 • Spray do ran np. Octenisept
 • Sterylna gaza i opatrunek z gazy
 • Taśma papierowa i folia samoprzylepna
 • Plastry opatrunkowe
 • Bardzo długi pasek miękkiej tkaniny, takiej jak polar, do wykonania awaryjnego uwiązu
 • Wosk/maść do łap
 • Chusteczki nawilżone

I oczywiście nie zapomnij o workach na odchody.

 

Pomoc w szkoleniu przed wycieczką z psem

Niektórym psom może być trudniej podczas podróży niż innym.

Oprócz nauczenia psa reakcji na komendy„chodź” i „zostaw”, najważniejszą umiejętnością, jaką należy wyszkolić, jest siadanie na miejscu w dowolnym miejscu i czasie. Taki trening może pomóc psom zarówno się zrelaksować, jak i uniknąć kłopotów w nowych miejscach.

Jazdy próbne mogą pomóc Twojemu psu zapoznać się z jazdą samochodem. Zacznij od krótkich wyjazdów i stopniowo buduj zaufanie psa zwiększając podróże o kilka km. 

Zanim wsiądziesz do samochodu i wyruszysz w podróż, zapewnij swojemu zwierzakowi trochę ruchuPomoże to zużyć dodatkową energię, której możesz nie chcieć oglądać we własnym samochodzie, zwłaszcza gdy staniesz w korkach na drodze.

 

Jest wiele rzeczy do przemyślenia podczas planowania podróży z psem. Niezależnie od tego, dokąd się udajesz i na jak długo, jedną z wizyt, które powinieneś odbyć, jest wizyta u weterynarza.

Przed podróżą wykup wszystkie leki na receptę Twojego zwierzaka, a także wszelkie leki, których Twoje zwierzę będzie potrzebować w przypadku lęku przed samochodem lub chorobą lokomocyjną. Jeśli Twoje zwierzę ma jakiekolwiek problemy zdrowotne, przed wyjazdem poproś lekarza weterynarii o sprawdzenie. Dobrym pomysłem jest również posiadanie przy sobie kopii dokumentacji Twojego zwierzaka na wypadek nagłej potrzeby.

Ostatecznie celem tej wycieczki jest dobra zabawa ze swoim zwierzakiem.

Podróżowanie ze swoim zwierzakiem otwiera przed wami obojgiem cały świat. Nie ma nic lepszego niż mieć przy sobie swojego futrzastego najlepszego przyjaciela, gdy ruszasz w drogę.

Szerokiej drogi!

 

 

 

Zdjęcie główne dzięki: © Melissa L Kauffman

Artykuł dzięki: dogster.com

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Prosto z gangu słodziaków - Lubek szuka domu!

Roczny Rydzyk, niekonfliktowa psina do adopcji