powrót do listy

Szkolenie szczeniaków- jak przygotować się na pierwsze dwa miesiące

Oto co należy wiedzieć o tych pierwszych, kluczowych dwóch miesiącach szkolenia szczeniaków. 

Szczenięta czy starsze psy nie przychodzą do naszego życia znając i rozumiejąc zasady naszego domu. Jeśli masz nowego psa, spędzenie czasu na jego szkoleniu będzie służyło zarówno Tobie, jak i Twojemu pupilowi do końca życia. 

 

Pierwszy miesiąc szkolenia szczeniąt 

To najbardziej krytyczny miesiąc szkolenia szczeniąt. Na początek umów się na wizytę w klinice weterynaryjnej, aby zaszczepić swojego nowego przyjaciela. Na każdą wizytę weterynaryjną zabierz dla swojego szczeniaka smaczne i odpowiednie dla wieku smakołyki, którymi nagradzaj za dobre zachowanie. 

Po szczepieniach piesek powinien mieć tzw. kwarantannę. Jest to doskonały czas, aby nawiązać z nim silną więź, przytulać, robić zdjęcia i zaopatrzyć się w podstawowe rzeczy, potrzebne dla nowego członka rodziny. Musisz kupić: 

 

  1. Karmę dla szczeniąt 

HappyOne Grain Free to  bezzbożowa karma dla szczeniąt klasy premium, o zawartości mięsa 70%, doskonała w smaku i bogata w wartości odżywcze. Wpływa korzystnie na sierść, skórę oraz florę bakteryjną psiego układu trawiennego. HappyOne Grain Free  pomaga zadbać o prawidłowy rozwój w początkowym okresie wzrostu czworonoga. Zaspokoi ona potrzeby szczeniaków wszystkich ras oraz różnej aktywności. Można ją stosować do 12 miesiąca życia psa. 

 

  1. Maty, podkłady higieniczne dla szczeniąt 

Nauczenie nowego szczeniaka załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz to jeden z najważniejszych pierwszych kroków, jakie możesz zrobić, aby wspólnie spędzić długie, szczęśliwe życie. Zanim jednak to nastąpi, musisz zaopatrzyć się w podkłady, które należy umieścić w różnych miejscach domu. W czasem szczeniaki załatwiają się w tych samych miejscach więc podkładów używa się coraz mniej. Najlepiej sprawdzą się maty Trixie, które doskonale absorbują wilgoć. Spód podkładu Trixie posiada warstwę folii, która zabezpiecza nasza podłogę w domu a obrzeża nie pozwalają, aby woda wylała się poza ich powierzchnię.  

Jak długo trwa nauka czystości? To może się znacznie różnić. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak wiek szczeniaka, jego historię oraz częstotliwość wyjść na zewnątrz. 8-tygodniowe szczenię różni się pod względem rozwojowym od 5-miesięcznego. Niektóre szczenięta mają doskonałe maniery już po kilku dniach. Innym, nauka czystości może zająć miesiące, szczególnie jeśli pies nie jest z hodowli. Jednak z twoją cierpliwością i wytrwałością większość psów się tego w końcu nauczy. 

 

  1. Podwójną miskę dla szczeniaka na jedzenie i wodę 

 

Podwójna miska w obudowie z melaminy wykonana ze szlachetnej stali nierdzewnej to najlepszy sposób na karmienie szczeniaka bez bałaganu. Melamina jest twardsza niż zwykły plastik, dlatego miska jest bardzo wytrzymała i odporna na działanie środków chemicznych.  

Niewątpliwą zaletą podwójnych misek jest to, że są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Można je wyjąć z obudowy i myć w zmywarce.  

Gumowe podnóżki zapobiegają przesuwaniu się misek, co jest bardzo ważne przy szczeniaku, który dopiero uczy się jeść stałe pokarmy i pić wodę. 

Twój mały szczeniak pokocha jedzenie i picie z tej podwójnej miski. 

 

  1. Legowisko dla szczeniaka Beds for Pets 

 

To ręcznie robione legowisko ze starej walizki zapewni szczeniakowi poczucie bezpieczeństwa i komfort podczas odpoczynku. Górna część obicia została wykonana z wodoodpornego materiału a poduszka z dresówki. Legowisko Beds for Pets jest łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ wszystkie poduszki posiadają zamki- można je zdjąć i prać w pralce. 

W zależności od szczeniaka i waszych preferencji, legowiska firmy Beds for Pets wykonywane są na zamówienie w różnych wersjach kolorystycznych i rozmiarowych. 

 

 

Kiedy skończysz czas kwarantanny poszczepiennej, rozpocznij socjalizację szczeniaka ze światem, zabierając go do bezpiecznych miejsc, takich jak dom sąsiada z małymi dziećmi, czy lokalne sklepy (np. sklep zoologiczny), które pozwalają na wejście do środka z czworonogiem. Nie zabieraj jeszcze takiego małego pieska do psiego parku lub miejsc, gdzie może być dużo psów. 

Mózg szczeniaka wciąż się rozwija i wiemy z badań, że jest ograniczony czas na wprowadzanie w życie małego czworonoga nowych rzeczy, ludzi i wydarzeń. U szczeniąt zazwyczaj mamy pierwsze 12 tygodni życia, aby zapewnić im pozytywny kontakt ze światem ludzkim (niektóre badania wskazują 16 tygodni). 

W tym pierwszym miesiącu powinieneś powoli i pozytywnie przedstawić swojemu rosnącemu szczeniakowi tyle nowych rzeczy, ile tylko możesz znaleźć, w tym małe dzieci , mężczyzn z brodami, ludzi w kapeluszach, okularach lub spacerujących z laskami, różne powierzchnie (piasek, trawa, asfalt, kostka brukowa), wiele nowych przyjaznych szczeniąt i niestanowiące zagrożenia starsze psy, jazdę samochodem. 

Staraj się przedstawić swojemu szczeniakowi 4-5 nowych bodźców dziennie rozłożonych na cały dzień. Nie opanuje nowych, potencjalnie przerażających go na początku rzeczy za pomocą tylko jednego razu, więc będzie potrzebował kilku powtórzeń połączonych z czymś zabawnym lub pysznym. Nigdy nie zmuszaj szczeniaka do bliższego podejścia do nowej rzeczy czy osoby. 

Pozwalając mu powąchać i przywitać się z nową sytuacją, szczeniak buduje swoją pewność siebie i odporność. Siła nigdy nie jest mądrym wyborem w szkoleniu, a jest szczególnie szkodliwa, jeśli chodzi o szkolenie młodych zwierząt. 

Czy wiesz, że zarówno ludzkie dzieci, jak i szczenięta muszą się nauczyć, że sam dotyk nie jest zły? Szczeniak musi się przekonać, że ludzki dotyk jest przyjemnością a czasami też nagrodą, a nie zagrożeniem. 

 

Drugi miesiąc szkolenia szczeniąt 

 

Gdy twój szczeniak będzie miał już dwa miesiące, zapisz go do psiego przedszkola, gdzie będziecie pod okiem trenera wzmacniać w nim pozytywne cechy oraz posłuszeństwo. To jest również doskonały czas na zabawy z innymi psami w podobnym wieku, co zapewni psie przedszkole.  

Dlaczego pisaliśmy o socjalizacji ze światem zewnętrznym i szkoleniu z posłuszeństwa? Szczenięta potrzebują oczywiście obu tych rzeczy, ale przede wszystkim potrzebują miłego, współczującego i mądrego opiekuna, który wprowadzi ich do naszego ludzkiego świata.  

W oparciu o różne własne przemyślenia oraz informacje wyczytane na facebooku od posiadaczy psów, oto kilka najważniejszych umiejętności posłuszeństwa, które dobrze jest nauczyć szczeniaka. Szczegółowe instrukcje nauki tych komend na pewno znajdziesz na you tube. 

SIAD : Psy nie mogą robić wielu rzeczy - takich jak skakanie na ludzi. Dlatego ta komenda pozwoli ci opanować szczeniaka, gdy zacznie się zachowywać niestosownie.  

DO MNIE : niezawodna komenda, która może dosłownie uratować życie twojego psa. Pamiętaj, że praca bez smyczy jest dla psów, które zawsze reagują na przywołanie. Tą umiejętność najlepiej uczyć szczeniaka na zapiętej smyczy. 

ZOSTAW: Szczenięta i psy najpierw badają świat nosem, a potem często różne rzeczy lądują w ich pyszczkach. Dlatego jest to również jedna z najważniejszych komend, jakie warto nauczyć szczeniaka, aby nie narażać go na niebezpieczeństwo. 

Chroń swojego szczeniaka przed niegrzecznymi psami, aby nie zraził się do czworonogów. Zawsze upewnij się, że młody pies bawi się i poznaje inne dobrze wychowane psy i szczenięta. 

Szczenięta to naprawdę dużo pracy! Warto na początku poświęcić czas na odpowiednie szkolenie, socjalizację i edukację, by potem cieszyć się szczęśliwym życiem, u boku najlepszego przyjaciela. Powodzenia! 

 

Komentarze

Najnowsze artykuły

Zaginiony od tygodni pies niespodziewanie odnajduje się w schronisku

Przeprowadzka- kobieta widząc zaniedbanego psa przywiązanego łańcuchem postanawia go ukraść

Najnowsze zbiórki

3

130,00 zł

Operacja dla JJ

3

115,00 zł

Operacja Ramba

Ostatnie ogłoszenia

Wyrzucili szczeniaki na tory kolejowe

Znaleziono sunie!