powrót do listy

Rusza wielka zbiórka rzeczy dla bezdomnych zwierząt

Wolontariusze Fundacji Przytul Kota oraz Fundacji Azyl już 5 października odwiedzą łódzkie Centrum Handlowe Guliwer. Cel? Zbiórka karmy i akcesoriów dla swoich podopiecznych, które pomogą im przetrwać jesień i zbliżającą się zimę. 

Pierwsze przymrozki nie rozpieszczają czworonogów, szczególnie tych przebywających w lokalnych schroniskach i azylach, nie posiadających stałego domu i opiekuna. Jak im pomóc? Wystarczy odwiedzić w sobotę Centrum Handlowe Guliwer, gdzie pojawi się jesienny kącik pomocy zwierzętom. Tam też odbędzie się zbiórka pieniędzy oraz darowizn rzeczowych dla wolno żyjących, opuszczonych oraz schorowanych m.in. kotów i psów.

Do specjalnych koszy czekających w punkcie akcji, mieszkańcy będą mogli przynieść czworonogom m.in. kocią, psią, a nawet króliczą karmę oraz żwirek dla kotów. Zbiórkę darów poprowadzą Fundacja Przytul Kota oraz Fundacja Azyl z Łodzi.

Przyda się wszystko, dzięki czemu nasi podopieczni będą mogli spokojnie spędzić najbliższe miesiące. Priorytetem jest sucha i mokra karma, ale też pledy, środki czystości np. podkłady higieniczne, rękawiczki jednorazowe - mówi Agnieszka Hodyra, Prezes Zarządu Fundacji Przytul Kota.

Jak przyznaje fundacja liczy się każda złotówka, dlatego apeluje do mieszkańców o pomoc. - Do naszego ośrodka cały czas trafiają dorosłe kocury i kocięta, często po przejściach, porzucone przez poprzednich właścicieli, po wypadkach, schorowane i wymagające leczenia. Czasem opieka nad nimi przewyższa nasze możliwości, ponieważ do codziennego utrzymania naszych podopiecznych dochodzą jeszcze koszty leków, badań, zakup specjalistycznej karmy. Dzięki funduszom zebranym podczas akcji takich jak ta, mają szansę wrócić do zdrowia – wyjaśnia Agnieszka Hodyra.

Dla wolontariuszy Fundacji Przytul Kota to nie pierwsza wizyta w łódzkim centrum. Dokładnie pół roku temu wydarzyła się tu podobna akcja pomocy kotom, podczas której udało się zebrać ponad 131 kg karmy, blisko 30 l żwirku, akcesoria oraz pieniądze na rzecz podopiecznych fundacji. Teraz organizatorzy liczą na podobny wynik. 

W związku z sezonem jesienno-zimowym wsparciem będą też dary od mieszkańców, które posłużą za materiały do stworzenia i ocieplenia legowisk,  np. klatek i boksów.

Chętnie przygarniemy stare, czyste koce, niepuchowe kołdry i poduszki, prześcieradła, ciepłe kożuchy czy nawet ręczniki, które przydadzą się do ocieplenia bud. Coś, co nie jest nam potrzebne i zalega w domach, może pomóc naszym podopiecznym przetrwać zimne dni - wyjaśnia Piotr Jobczyk, wiceprezes Fundacji Azyl z Łodzi.

Powstała w 2008 roku łódzka Fundacja Azyl pomaga nie tylko psom. Pod jej opiekę trafiają też koty, króliki oraz dzikie zwierzęta np. zające. Schronienie znalazły tu również ptaki m.in. bociany, gołębie, a nawet tchórzofretka.

Organizacje przypominają, że gdy w sezonie jesiennym i zimowym schroniska są przepełnione, wsparciem dla zwierząt może okazać się także tzw. dom tymczasowy.

Dom tymczasowy to rodzaj tymczasowego schronienia, jakie może zapewnić kotu lub psu każdy z nas u siebie w domu. Zwierzę ma więc dach nad głową, pełną miskę i opiekuna do czasu stałej adopcji. W praktyce, w większości przypadków taki dom tymczasowy zostaje tym docelowym, a na tym zależy nam najbardziej – mówi Agnieszka Hodyra z Fundacji Przytul Kota.

Akcje na rzecz zwierząt to jedna z odsłon projektu CH Guliwer – Punkt Lokalnych Inicjatyw Społecznych, w ramach którego w centrum swoje działania prezentują najciekawsze łódzkie organizacje NGO.

-   4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Sobotnia akcja to więc idealna okazja, by wesprzeć bezdomne zwierzaki z okolicznych fundacji i okazać im serce. Poza pomocą materialną i rzeczową, zachęcamy łodzian do odwiedzenia stoiska fundacji, gdzie dowiemy się, jak jeszcze możemy zaangażować się w pomoc zwierzętom - mówi Marta Drzewiecka, Marketing & Customer Experience Manager z Newbridge Poland, do którego należy CH Guliwer.

Na miejscu będzie można dowiedzieć się o innych formach wsparcia m.in. adopcji realnej i wirtualnej, przekazaniu 1% podatku, zbiórkach ślubnych, urodzinowych czy zostaniu wolontariuszem. Podczas akcji nie zabraknie też kocich gadżetów dla wszystkich miłośników zwierząt, np. baloników,  przypinek, naklejek czy kalendarzyków.

Kącik pomocy zwierzętom w CH Guliwer, przy którym potrwa zbiórka, będzie czynny w godz. od 11.00 do 18.00.

 

 

 

Komentarze

Najnowsze artykuły

Nauczycielka opłakuje śmierć kota, wtedy studenci ją zaskakują

9 powodów, dla których twój pies powinien być twoją Walentynką

Ostatnie ogłoszenia

Sunia w typie owczarka pilnie potrzebuje domu

Dixi ... Mała Księżniczka szuka najlepszego domu