powrót do listy

Pół miliarda zwierząt zabitych w Australii przez pożary

Pożary w Australii zamieniły ten kraj w przerażające piekło na ziemi, pozostawiając po sobie miliony zabitych zwierząt.

Według CBS News, co najmniej 12,35 miliona akrów zostało zrównane z ziemią przez pożary , które skłoniły tysiące mieszkańców z Nowej Południowej Walii i Wiktorii do opuszczenia domów. Całe miasta ewakuowały się z dnia na dzień. Tymczasem ochotnicy strażacy walczą z szalejącymi pożarami 24 godziny na dobę. Pożary spowodowały co najmniej 17 zgonów ludzi, ale żniwa wśród dzikich zwierząt były znacznie gorsze.

Zdjęcia i filmy przedstawiające zwęglone ciała kangurów i koali pokazują jedynie niewielką część zniszczeń. Szacuje się, że pół miliarda ssaków, ptaków i gadów zostało zmiecionych z powierzchni ziemi od czasu, gdy pożary zaczęły się pogarszać we wrześniu 2019 r. Naukowcy z University of Sydney uważają, że rzeczywista suma jest znacznie wyższa.

 

Źródło: YouTube / CityNews Toronto
Pożary w Australii zabiły prawie jedną trzecią populacji koali.

 

„Nie wszystkie zwierzęta w spalonych obszarach musiałyby zostać zabite bezpośrednio przez pożary - niektóre odleciałyby, inne zejdą pod ziemię, inne mogą znaleźć małe niespalone schronienie pod skałami” - powiedział CBS News profesor Christopher Dickman z University of Sydney. „Mimo to liczba zwierząt bezpośrednio dotkniętych pożarami jest wyraźnie ogromna, a wcześniejsze badania wskazują, że na obszarach poważnie spalonych wynikający z tego brak schronienia, brak pożywienia i wtargnięcia przez inwazyjne drapieżniki prowadzą do dalszych drastycznych, ale pośrednich redukcji liczby zwierząt."

Populacje koali spadły już w Australii z powodu utraty siedlisk. Susza, która uschła w australijskich lasach eukaliptusowych, w których mieszkają koale, znacznie zwiększyła ich ryzyko pożaru. W rezultacie około jedna trzecia światowej populacji koali zginęła w płomieniach.

 

Źródło: YouTube / CityNews Toronto
Nie jest jasne, ile gatunków zwierząt wyginęło w skutek pożarów.

 

„Do 30% ich siedlisk zostało zniszczonych”, australijski minister środowiska, Sussan Ley, powiedział Australian Broadcasting Corporation.

Zwierzęta z każdego poziomu łańcucha pokarmowego zostały zagrożone przez pożary. Wiele zwierząt migrujących, które pomagają w cyklu składników odżywczych, oraz zapylających owadów i ptaków zostało zabitych.

„Pożary były tak szybkie, że na drzewach odnotowano znaczną śmiertelność zwierząt, ale teraz jest tak duży obszar, który wciąż płonie i płonie, że prawdopodobnie nigdy nie znajdziemy wszystkich ciał”.

 

Źródło: YouTube / CityNews Toronto

 

Jeśli w końcu płomienie opadną, kontynent może doświadczyć pewnej niestabilności ekologicznej, gdy życie będzie próbowało odrodzić się na nowo. Według profesora Dietera Hochuli z University of Sydney, perspektywy wielu gatunków regionalnych nie są dobre.

„Ogień jest naturalną częścią australijskich ekosystemów i wiele naszych roślin i zwierząt jest do niego przystosowanych” - powiedział Hochuli. „Jednak zmiany częstotliwości i intensywności pożarów mogą mieć ogromny wpływ na przyrodę. Wiemy, że ryzyko wyginięcia rośnie wraz ze spadkiem ich liczby, co budzi poważne obawy o ich przyszłość. ”

Poniższy film pokazuje niszczycielskie skutki pożarów na zwierzęta w Australii. Videao zawiera drastyczne grafiki, które być może niektórzy widzowie woleliby uniknąć.

 

 

Miliony zwierząt są nadal w niebezpieczeństwie i bardzo potrzebują pomocy.

 

Komentarze

Najnowsze artykuły

Pies skradziony 2 lata wcześniej przypadkowo spotyka swojego ukochanego opiekuna

Dramat zwierząt domowych. Weterynarz patolog o cichych cierpieniach naszych domowych pupili

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Birka, nieduża, wpatrzona w człowieka sunia

Niewielki sznaucerkowaty Dyzio szuka domu!