powrót do listy

Kupno psa- na co zwrócić uwagę

Istnieje wiele sposobów na przyjęcie psa do swojego domu i rodziny.  Uważamy, że najlepszym sposobem jest adopcja, ale zdajemy sobie sprawę, że ludzie czasami chcą kupić szczeniaka od hodowcy. Poniżej znajduje się kilka bardzo ważnych informacji, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu psa rasowego.

Pseudohodowla:

Obecnie nielegalna jest sprzedaż psów i kotów rasowych bez rodowodu, czyli odpowiedniego certyfikatu, który posiadaja tylko hodowle spełniające warunki do rozmnażania zwierząt w celu osiagnięcia zysku.

Jakie są potencjalne problemy z zakupem psa?

 • Kupowanie szczeniaka lub psa od pseudohodowcy może skończyć się zakupem chorego lub umierającego szczeniaka, które - nawet gdyby przeżyło - może być nękane przez dożywotnie problemy zdrowotne i behawioralne. 
 • posiadanie przez hodowcę certyfikatu, nie gwarantuje, że hodowca jest odpowiedzialny i spełnia podstawowe wymagania w zakresie hodowli. Jeśli skontaktujesz się bezpośrednio z Kennel Club w celu uzyskania informacji o klubie hodowlanym, który cię interesuje, powinien on być w stanie polecić członka klubu. Każdy certyfikat sprawdź i zobacz status i regulamin firmy, która go wydała. Dobry hodowca prawdopodobnie będzie miał listę oczekujących na szczenięta: na szczęśliwe, zdrowe psy warto poczekać.
 • Dobrzy hodowcy nie pozwolą na odejście szczeniaka od matki, dopóki nie osiągnie on co najmniej ośmiu tygodni. Niektórzy wolą poczekać nawet do 12 tygodni. Hodowcy powinni się spotkać i porozmawiać z tobą przed urodzeniem szczeniąt lub kilka tygodni później. Jest to również dobra okazja dla ciebie, ponieważ możesz zobaczyć warunki, w jakich wychowuje się twoje szczenię.

​​​​​​​

O co zapytać hodowcę

 • Czy mogę zobaczyć szczeniaczki z ich mamą? 
  Upewnij się, że mama jest miłym, przyjaznym psem, ponieważ temperament szczeniak może po niej odziedziczyć. Sunia może też bronić swoich szczeniąt, więc weź to pod uwagę. Jeśli nie możesz zobaczyć ich razem, być może nie są to jej szczenięta!
 • W jakim wieku są szczenięta? 
  Muszą mieć co najmniej osiem tygodni, aby opuścić swoją matkę.
 • Czy szczeniaki zostały odstawione od piersi? 
  Po siedmiu tygodniach należy je całkowicie odstawić od piersi. Jeśli nie, mogą być młodsze, niż twierdził hodowca.
 • Ile lat ma mama? 
  Powinna mieć ponad rok, ale oczywiście nie może być za bardzo stara.
 • Ile miotów miała mama? 
  Sunia nie powinna mieć zbyt dużo miotów, najlepiej nie więcej niż cztery mioty w życiu. 
 • Czy szczeniaki zostały odrobaczone? 
  Wszystkie szczenięta mają robaki od urodzenia. Hodowca powinien rozpoczynać odrobaczanie w wieku około dwóch tygodni i powtarzać co dwa tygodnie. Następnie odrobaczanie musi być kontynuowane przez nowego właściciela.
 • Czy szczenięta miały jakieś szczepienia? Jeśli tak, kiedy należy podać następną dawkę? 
  Szczenięta powinny być zaszczepione w wieku 6-9 tygodni, a następnie ponownie po 10-12 tygodniach.
 • Czy szczeniak wygląda zdrowo - ma czyste oczy, uszy, szczękę. 
  Jeśli jest chory, nie bierz go i nie próbuj brać żadnego innego psa od tego hodowcy. O tej sytuacji również warto poinformować najbliższego lekarza weterynarii i organizację pomocy zwierzętom.
 • Czym powinienem karmić szczeniaka? Czy dostaniesz do domu to, co aktualnie piesek je?
  Dobry hodowca da ci wystarczającą ilość pokarmu, aby kontynuować dokładnie tę samą dietę u szczeniaka jeszcze przez kilka dni. Powinien również poinformować o dawkach i częstotliwości karmienia. 
 • Jakiego rodzaju socjalizację lub doświadczenia ma do tej pory szczeniak? 
  Szczenięta powinny być hodowane w środowisku domowym z hałasem i ruchem jaki panuje w normalnym domu. Szczeniaki wychowane w hodowli z dala od domu będą potrzebować bardziej intensywnego szkolenia socjalizacyjnego. Jeśli szczenięta poznały już inne psy, zwierzęta domowe i ludzi, będą miały więcej pewności siebie niż te, które ich nie znają.
 • Czy mogę zwrócić szczeniaka, jeśli występują jakieś problemy zdrowotne? 
  Powinieneś zabrać swojego nowego szczeniaka do weterynarza na sprawdzenie stanu zdrowia w ciągu 48 godzin. Dobry hodowca zaproponuje zabranie szczeniaka z powrotem w dowolnym momencie, jeśli nie będziesz w stanie go zatrzymać.
 • Czy szczeniak jest zarejestrowany w Kennel Club? 
  Jeśli tak, upewnij się, że otrzymałeś certyfikat rejestracyjny i rodowód, gdy odbierzesz szczeniaka. 
 • Kiedy mogę zabrać szczeniaka do domu? 

Niezbędne jest zobaczenie szczeniąt z ich matką. Niektórzy pozbawieni skrupułów ludzie, którzy twierdzą, że są hodowcami, mogą być de facto dealerami, którzy kupili młode. Takie pieski prawdopodobnie są słabo wyhodowane i mogą być chore.

Zazwyczaj są zbyt młodo odstawiane od wyczerpanej złym traktowaniem, rozmnażaniem co cieczkę i jedzeniem matki. Jeśli szczenieta z pseudohodowli przeżyją Ty osobą, która napędza ten okrutny handel, w którym pieniądze są priorytetem, a dobro psa jest ignorowane.

Zapamiętaj

 • Nigdy nie kupuj zwierząt w pseudohodowli
 • Unikaj miejsc, gdzie sprzedają więcej niż trzy różne rasy psów
 • Nie kupuj szczeniaka, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do hodowcy lub miejsca, w którym żyją zwierzęta - nawet jeśli chcesz go uratować.

Co powinienem zrobić, jeśli mam wątpliwości co do hodowcy?

Skontaktuj się z lokalną organizacją pomagającą zwierzętom. Jeśli istnieją oznaki zaniedbania lub okrucieństwa w stosunku do zwierząt, skontaktuj się z tymi organizacjami tak szybko, jak to możliwe.

 

Proszę udostepnij artykuł

 

Komentarze

Najnowsze artykuły

Tata pozwala dużemu psu spać w łóżeczku z dziewczynką. Nikt się nie spodziewał co zarejestruje kamera

Wojskowy pies został rozdzielony od ukochanego sierżanta. Dwa lata później słyszy, jak krzyczy jej imię

Ostatnie ogłoszenia

Farsa - porzucona sunia z 10 cm guzem

Milan- pies który nie zasłużył na budę