powrót do listy

Jazda z psami. Jak bezpiecznie podróżować z psem samochodem

Dla niektórych psów, przejazd samochodem to jedno z najbardziej szczęśliwych doświadczeń życiowych- prawie tak dobre jak parówka w bułce :-)

Dla innych jest to wstrząsające przeżycie, które sprawia, że się trzęsą, są napięte i zdenerwowane.

Co sprawia tą różnicę? 

Ujmijmy to w ten sposób: jeśli miejscem docelowym podróży autem z psem jest zawsze weterynarz, prawdopodobnie nie podoba mu się to, kogo za chwilę spotka. Ale jeśli jedziecie do parku, lasu czy na plażę i zawsze po drodze jest niespokojny, no cóż, po prostu samochód kołysze się. 

Poniżej podpowiemy o kilku rzeczach, o których warto wiedzieć, aby jazda z psem była bezpieczna i przyjemna dla twojego czworonoga. 

Co spakować 

  • Papierowe ręczniki, środki usuwające przykre zapachy oraz wszystko, czym możesz oczyścić tapicerkę samochodu 

  • Mnóstwo worków na papierowe ręczniki 

  • Miska, woda i niektóre smakołyki 

Co zrobić, aby podróż dla psa była przyjemna 

 

Najważniejsze to sprawić, aby jazda samochodem była dla psa przyjemnym doświadczeniem od samego momentu, w którym zaczniesz się pakować w domu. Wielu weterynarzy radzi już w domu włożyć psa do fotelika samochodowego, ponieważ w domu czują się bezpiecznie i jest to dla nich znacznie mniej stresujące. Potem fotelik razem z psem zanosimy do auta. 

Jeżeli jedziesz z psem po raz pierwszy i jesteś kierowcą, poproś znajomego lub kogoś z rodziny, aby pojechał z Tobą i usiadł blisko psiaka. Chodzi o to, aby w czasie podróży mógł go przytulić, uspokoić i powiedzieć mu, że wszystko będzie dobrze. 

W pierwszą podróż zabierz psa do parku lub na plażę, tak aby kojarzył samochód z przyjemnymi rzeczami.  

W czasie każdej podróży upewnij się, że pies czuje się komfortowo, ma odpowiednią ilość miejsca, jest bezpieczny. Nie włączaj zbyt głośno muzyki, rozmawiaj z nim i upewnij się, że jest spokojny. 

Aby ochronić swój samochód przed sierścią czy błotem, które wniesie do środka pies, zaopatrz się w matę pokrowiec do transportu psa.  

 

Jest on wodoodporny i niezwykle funkcjonalny a przede wszystkim skutecznie ochroni tapicerkę samochodu podczas przewozu psa. Pasuje do wszystkich samochodów osobowych, które mają zagłówki na przednich i tylnych siedzeniach. Wysokie boki dodatkowo zapobiegają wychodzeniu psa z pokrowca.

Z boku maty znajduje się zamek błyskawiczny, który umożliwia psu wyjście na zewnątrz i wejście do środka. Boki można też całkiem rozpiąć, aby uzyskać większą powierzchnię ochrony siedzenia.  

 

Pokrowiec posiada też otwory na klamry bezpieczeństwa oraz jest wyposażony w metalowe wzmocnienia utrzymujące odpowiedni kształt maty.

Jego wymiary zostały tak zaprojektowane, że obok może swobodnie siedzieć jeszcze jedna osoba. 

 

Pokrowiec jest odporny na zabrudzenia, antypoślizgowy i łatwy do czyszczenia- wystarczy go wytrzeć zwilżoną szmatką. 

 

Jeżeli przyczyną złego samopoczucia twojego psa w samochodzie jest choroba lokomocyjna, zapytaj swojego weterynarza o środki, które mogą mu pomóc. Jeżeli natomiast sprawcą jest zdenerwowanie, ćwicz z psem jazdę autem i powoli go do tego przyzwyczajaj. Wsiadaj z nim do środka na kilka minut, rozmawiaj z nim, dawaj smakołyki. Powolutku zwiększaj czas przebywania a aucie, potem odpal silnik. Przy kolejnej próbie przejedź się z nim kawałek.

Każdą podróż kończ zabawą.  

Bezpiecznym i wygodnym sposobem umieszczenia psa w aucie są schody. Z pewnością przedłużą one zdrowie stawów naszego czworonoga, zapobiegną obrażeniom a także będą wygodne i komfortowe. Nieocenione są dla starszych psów, które nie mają już tyle siły, aby wskoczyć samodzielnie do samochodu oraz dla młodych i małych, które inaczej nie potrafią wejść do auta. Idealne dla czworonogów ze schorzeniami kręgosłupa lub mającymi problem ze stawami. 

  

Mają wszechstronną możliwość zastosowania - można je również wykorzystać w domu. Pokrycie łatwo zdjąć i wyprać, aby zachować czystość.

Umożliwiają samodzielne wchodzenie na podwyższone miejsca wszędzie tam, gdzie zdrowie naszego psa lub jego wielkość mu na to nie pozwalają.  

Dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu z łatwością wybierzemy takie, jakie pasuje do samochodu lub wnętrza domu. 

 

Przed podróżą samochodem z psem starajmy się nie karmić go w czasie jazdy lub krótko przed podróżą. Pies z pełnym brzuszkiem w samochodzie może nie czuć się komfortowo. Staraj się, aby podróż była minimum godzinę po posiłku, a jeśli musisz nakarmić psa w drodze, zatrzymaj się na ten czas

Na dłuższe wycieczki weź z domu jego zabawki, które pocieszą go, gdy zacznie się nudzić. Przed każdą dłuższą podróżą dobrze jest, aby pies był wyspacerowany i wybiegany. To spowoduje, że w czasie jazdy będzie spał i odpoczywał. 

Jak uniknąć wypadku 

Używaj szelek bezpieczeństwa, fotelika lub klatki. Niektórzy uważają, że to obciach lub dodatkowy kłopot, ale pomyślcie co się stanie z waszym psem, jeśli nagle gwałtownie zahamujecie. 

Aby zapewnić bezpieczną podróż psu i pozostałym pasażerom: 

  • Chroń swojego psa przed uderzeniem w szybę lub wypadnięciem z samochodu 

  • Chroń siebie i pasażerów przed uderzeniem latającego psa 

Jeżeli możesz, trzymaj psa na przednim siedzeniu, ale nie na kolanach. Nie może on cię rozpraszać, ponieważ może to spowodować wypadek. Pies może też zostać przygnieciony przez poduszkę powietrzną. Dlatego tak ważne jest zapewnienie mu bezpieczeństwa w czasie podróży. 

Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup fotelika samochodowego dla psa, który jest bezpieczny i zapewnia komfortową podróż.  

 

Mocuje się go do siedzenia za pomocą mocnych, regulowanych pasków. Pasuje do wszystkich samochodów osobowych. Fotelik samochodowy dla psa, ma usztywniane ścianki a w środku wygodną i łatwą do utrzymania w czystości podusię. 

W foteliku znajdują się smycze, które można przypiąć do szelek psa, aby nie wyskoczył on z fotelika.  

  

Foteliki wykonane są z wytrzymałego materiału i z pewnością posłużą kilka lat.  

Fotelik samochodowy zabezpieczy psa przed różnymi rodzajami kontuzji, jakie może nabyć w czasie ostrego hamowania. Dzięki niemu, nasza uwaga będzie skierowana tylko na prowadzeniu samochodu.  

 

W czasie jazdy nie pozwól na to, aby twój pies wystawiał głowę przez okno. Może zbyt łatwo wyskoczyć lub wypaść z samochodu. Ponadto przebywanie na takim wietrze może skończyć się wizytą u weterynarza, jeżeli jakiś kamyk lub owad wpadnie w oko psa. 

 

Samochody są jednym z najlepszych środków lokomocji. Dzięki tym kilku środkom ostrożności i małym przygotowaniom, zapobiegniesz frustracji i niepokojowi psa i będziesz zdecydowanie bardziej zadowolony z podróży.  

Powinieneś też wiedzieć, że niebezpiecznie jest prowadzić samochód z psem na kolanach lub pozwolić mu podróżować na otwartej przestrzeni bez żadnego zabezpieczenia. Nie można też zostawiać psa samego w samochodzie, zwłaszcza w upalne dni. 

 

Spodobał ci się nasz artykuł? Udostępnij!

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ostatnie ogłoszenia

Wacek - wychowany, nieduży terierek

Buzer - przyjazny psiak w typie BORDERA