powrót do listy

Jak zbudować zaufanie do psa?

Buduj zaufanie swojego psa, nie okazując zniecierpliwienia, zwracając uwagę na jego mowę ciała, pomagając mu czuć się bezpiecznie i zasadniczo pokazując mu, że masz do niego wsparcie. Zapoznaj się z naszymi siedmioma krokami, aby Twój pies Ci zaufał.

Aby zbudować zaufanie ze swoim psem, musisz być godny zaufania. Co to znaczy? Oznacza to, że jesteś konsekwentny, a przez to przewidywalny. Jesteś miły i rozumiesz, że psy mają emocje i wyrażają je poprzez zachowanie. Jesteś świadomy własnych emocji i zachowań podczas interakcji z psem. Chcesz zbudować zaufanie do własnego psa? Chcesz jej pokazać, że ją odzyskałeś? Wykonaj te siedem kroków.

7 sposobów na zbudowanie zaufania do psa

  1. Naucz się mowy ciała psa. Obserwacja jest kluczem do nauczenia się odczytywania mowy ciała psa, a to pomaga lepiej je zrozumieć. Zauważenie nietypowego lub nieznanego zachowania u psa jest wskazówką, że pies próbuje ci coś powiedzieć. Czy odczuwa ból, odczuwa lęk, niepokój o coś w swoim najbliższym otoczeniu, jest zdezorientowany tym, o co prosisz?

Zamiast się denerwować, zadaj sobie pytanie, co się dzieje. Dlaczego ona się tak zachowuje? Kiedy zatrzymasz się i zadasz pytania, będziesz lepiej przygotowany do pomocy swojemu psu, zarządzając środowiskiem — udając się do weterynarza lub przerywając zabawę z innym psem — który może powodować takie zachowanie. W ten sposób pokazujesz swojemu psu, że go wspierasz.

Nauka języka ciała psa jest wymagana, aby dokładnie interpretować jego zachowanie. Chroni to dobrostan psa i pomaga zminimalizować rozwój problemów behawioralnych związanych z lękiem.

  1. Bądź konsekwentny. Bycie konsekwentnym zapewnia psu przewidywalność, co sprzyja zaufaniu. Rutyna to jeden ze sposobów na zachowanie spójności. Nie mam na myśli tego samego czasu, tego samego miejsca. Chodzi mi o to, że trening, karmienie, zabawa i spacery zdarzają się codziennie, ale niekoniecznie o określonej godzinie. Kiedy Twój pies może polegać na Twojej opiece fizycznej, psychicznej i emocjonalnej, pomaga mu to czuć się bezpiecznie.

Upewnij się, że twoje interakcje z psem są spójne w sposobie, w jaki do niego podchodzisz, rozmawiasz z nim, uczysz go, bawisz się z nim itp. Ponownie, zapewnia mu to poczucie bezpieczeństwa. Mogą ufać, że będziesz współczujący i miły w swoich interakcjach, więc nie muszą się martwić ani dziwić, że możesz na nie nakrzyczeć, zapomnieć je nakarmić lub postawić w sytuacji, która może wywołać u nich niepokój.

  1. Podnieś swoją świadomość. Czy kiedykolwiek poprosiłeś swojego psa o zrobienie czegoś, a zamiast tego zatrzymał się i spojrzał na ciebie? Niektórym może się wydawać, że pies jest buntowniczy, ale spójrzmy na to z innej perspektywy.

Właśnie świetnie się bawiłeś ze swoim psem, ale nagle zdajesz sobie sprawę, że spóźniłeś się na spotkanie. Mówisz swojemu psu „chodź” w pośpiechu, a on tego nie robi. Ona tylko na ciebie patrzy. Zwykle twój pies idzie razem z tobą. Ale tym razem zamarza.

Jeśli wściekniesz się, ponieważ nie zareagowała na twoje nagłe zachowanie, podważasz jej zaufanie. Jeśli zamiast tego jesteś świadomy tego, kim jesteś (osobą poirytowaną i spieszącą się), zobaczysz, że jest zdezorientowana gwałtownością twojego tonu, gdy przerywasz grę.

Spojrzenie na sytuację z perspektywy psa pomaga ci zrozumieć, kim jesteś. Poświęć chwilę na zebranie się:

  • obniżyć swoją energię
  • złagodź swój ton
  • rozluźnij język ciała

Już samo to pozwoli Twojemu psu wiedzieć, że wszystko jest w porządku i z radością pójdzie z Tobą. Nie lekceważ wrodzonej zdolności psa do zwracania uwagi na każdy twój ruch.

  1. Użyj pozytywnego wzmocnienia. Przeszliśmy długą drogę w zrozumieniu psów i etologii psów. Wiemy, że ich zachowania są manifestacją emocji. Dzięki temu zrozumieniu wiemy, że karanie nie jest sposobem, aby pomóc im w radzeniu sobie z emocjami. Nauka istnieje.

Kara nie przynosi ulgi. To tylko sprawia, że ​​pies się zamyka. Za karę szybko dowiaduje się, że nie jesteś godny zaufania, ponieważ nie pomogłeś jej poczuć się bezpiecznie. Zamiast tego ukarałeś ją.

Oferowanie bezpieczeństwa, ponieważ rozumiesz, że wyraża ona jakiś rodzaj emocji, mówi jej, że próbujesz zrozumieć, że doświadcza pewnego niepokoju, a ty ją wspierasz.

  1. Skoncentruj się na zapewnieniu bezpieczeństwa i ochrony. Tworzenie bezpiecznego środowiska w domu i poza nim ma miejsce, gdy rozumiesz, że każdy pies jest indywidualnością, ma własne uczucia i potrzeby, i robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby zaspokoić te potrzeby.

Często widzę rodziców zwierząt domowych mieszkających z wieloma psami i wrzucających ich wszystkich do wszystkiego, co robią. Nie zdają sobie sprawy, że jeden pies może nie czuć się bezpiecznie spacerując z innym psem, jedząc zbyt blisko innych psów, zostawiany sam w jednym pokoju ze wszystkimi psami, woli zostać w domu niż wychodzić na wycieczki itp. Będąc świadomym indywidualnych potrzeb psów to długa droga do budowania zaufania.

  1. Bądź cierpliwy. Psy nie są robotami i nie wszystkie psy chcą lub potrzebują tego, co uważasz za ważne. Niezależnie od tego, czy trenujesz, grasz, czy chodzisz, miej świadomość własnego poziomu cierpliwości lub jej braku.

Jesteś całym światem swojego psa, a on nie może się doczekać bycia z tobą, interakcji z tobą i wspólnej nauki. Jeśli masz plan, nie myślisz o niej — o jej pragnieniach i potrzebach w danym momencie. Może to łatwo wyczerpać twoje konto powiernicze.

Cierpliwość oznacza pozwolenie psu na przetworzenie nie tylko środowiska, w którym się znajduje, ale także tego, o co go prosisz. Nie spiesz się. Daj swojemu psu szansę na udział lub nie, w jej tempie. Zgoda ma kluczowe znaczenie we wszystkich aspektach przebywania z psami.

  1. Podaj swoją agencję dla psów. Oferowanie agencji daje psom poczucie wolności wyboru. Biorąc pod uwagę, że wszystko, co robią — pójście na nocnik, jedzenie, spanie, ćwiczenia, zabawa, nauka itp. — odbywa się na naszych warunkach, pozwól im wybrać/agencji uczestniczyć lub nie.

Możesz poznać życzenia swoich psów tylko wtedy, gdy zwracasz uwagę na to, co mówią, pozwalasz im odczuwać emocje i przetwarzać je. Daje im to możliwość rozwijania zdrowych umiejętności radzenia sobie, ponieważ w tej chwili czują się bezpiecznie. Kiedy pies czuje, że ma wyjście lub wyjście z każdej sytuacji, czuje się bezpieczniej. Poczucie bezpieczeństwa buduje zaufanie.

Zrozumienie zaufania i twojego psa

Podstawa naszej relacji z psami zaczyna się od ich zaufania, że ​​zapewnimy bezpieczne środowisko. Właścicielka Barking Brains, dr Kathy Murphy , ujmuje to w ten sposób: „Zasadniczo zaufanie jest przewidywaniem. Ufam, że będziesz mnie wspierać = Przewiduję, że zawsze będziesz mnie wspierać. Zaufanie jest niezbędne dla gatunków społecznych, w przeciwnym razie marnujemy tyle energii mózgowej, przygotowując się do samodzielnego radzenia sobie ze wszystkimi możliwymi skutkami”. I powinna wiedzieć, że dr Murphy jest neurobiologiem, który specjalizuje się w rozwoju mózgu w odniesieniu do zachowań i powodzenia (lub jego braku) metod treningowych na różnych etapach życia.

Często myślimy o zaufaniu tylko wtedy, gdy chodzi o to, jak sprawić, by przestraszony, maltretowany lub przeżywający traumę pies ci zaufał, ale to tylko jeden oczywisty aspekt koncepcji zaufania. Zaufanie powstaje, gdy pies czuje się bezpiecznie będąc psem, robi to, co robią psy, kiedy może się komunikować, czuć się rozumianym i wysłuchanym.

Kiedy wiemy, jak odczytać mowę ciała psa, możemy zobaczyć, kiedy pies jest zestresowany, przestraszony, zamknięty w sobie lub nadmiernie podekscytowany. Tylko wtedy możemy im pomóc, oferując bezpieczeństwo i ochronę w danej chwili. Możemy to zrobić, pozwalając im przetworzyć emocje, akceptując ich zachowanie jako wyraz emocji, a następnie zaoferować im ulgę.

Andrew Hale, certyfikowany behawiorysta psów w Wielkiej Brytanii , wniósł tak wiele do społeczności psów swoją nieustającą rozmową na temat opieki skoncentrowanej na psie, podejścia, które rzuca światło na emocje psów i jak możemy im pomóc. Mówi, że zaufania nie można kupić, wymusić ani sztucznie stworzyć. Jest to organiczny proces, który buduje i robi to szybko, gdy czujemy się bezpiecznie.

Budowanie zaufania u naszych psów nie jest prostym zadaniem. Naszym obowiązkiem jest potraktować to poważnie. Kiedy potwierdzamy, że psy są naszymi najlepszymi przyjaciółmi, musimy pozwolić im być bezbronnymi, a zatem czuć się z nami bezpiecznie, tworząc w ten sposób solidny fundament zaufania. Nic nie może się równać z głębokimi spojrzeniami, których doświadczamy z naszymi psami, kiedy oferujemy im bezpieczeństwo i pewność, że „będą psem”.

 

 

Zdjęcie główne dzięki ©Nevena1987

Artykuł dzieki dogster.com

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Szorstkowłosa Szczotka szuka domu!

Rydzyk - młody, niekonfliktowy wesołek szuka domu!