powrót do listy

Jak przygotować się na przyjęcie kota w domu

Koty są wspaniałymi i kochającymi zwierzętami rodzinnymi. Jednakże, kiedy po raz pierwszy wprowadzasz kota do swojego domu, musisz być przygotowany. Adopcja lub kupno każdego zwierzaka jest poważną odpowiedzialnością, dlatego ważne jest posiadanie tego, co jest potrzebne i przygotowanie domu z wyprzedzeniem, zanim pojawi się w nim kot. 

Z reguły koty nie dostosowują się łatwo do zmian. Nowe środowisko z nowymi widokami, dźwiękami i zapachami są dla nich przerażające. 

Jeżeli zdecydowałeś się na adopcję kota wiedz, że każdy z nich ma swoją własną historię. Niektóre żyły wygodnie, były związane z jakąś osobą, miały swoje ulubione miejsca, w których przebywały. Te kotki nie rozumieją, dlaczego ich życie dramatycznie się zmieniło a ludzie i miejsca, które kochały już nie istnieją. Koty wolnożyjące mają z kolei inny zestaw wyzwań. Muszą dostosować się do nowego stylu życia, w którym nie muszą walczyć o posiłki lub rywalizować o chronione miejsca do drzemania. Nic dziwnego, że koty zaczynają się niepokoić w swoich nowych domach, zajmują miejsce pod łóżkami i kanapami i wyruszają tylko na szybki kęs jedzenia, gdy nikogo nie ma w pobliżu. 

Twoim zadaniem jest pomóc twojemu nowemu małemu towarzyszowi czuć się bezpiecznie, kiedy dostosowuje się do nowego świata. Możesz zminimalizować stres, przygotowując specjalną przestrzeń dla niego.

Oto kilka wskazówek, które Ci pomogą.  

 

Część 1. Przygotowanie domu 

 

1

Poszukaj zagrożeń. Koty są ciekawskie i bawią się wszystkim, co mogą znaleźć. Rozejrzyj się po pokojach, aby zobaczyć, co może stanowić potencjalne zagrożenie tj. kable, zwisające sznurki, spinacze. 

 • Pamiętaj, aby umieścić takie rzeczy jak gumki i spinacze w szufladach lub słoikach, do których kot nie może się dostać. 

 

Zabezpiecz chemikalia. Wiele preparatów używanych w domu do sprzątania jest toksyczne dla kotów. Umieść wszystkie środki czystości w zamykanych szafkach, w których kotek nie będzie miał ochoty ich polizać ani wypić. 

 • Niektóre substancje chemiczne, w tym niektóre płyny samochodowe, mają słodki smak, dlatego kot może ulec pokusie polizania ich. 

 • Inną opcją jest trzymanie tych preparatów w miejscach, do których twój kot nie będzie miał wstępu, takich jak garaż. 

 

Usuń toksyczne rośliny. Wiele popularnych roślin domowych jest toksycznych dla kotów. Można by pomyśleć, że twój kot będzie wiedział, których roślin nie można jeść, ale koty są ciekawe i często skubią każdą roślinę, którą spotkają na swojej drodze. 

 • Przenieś niebezpieczne rośliny na wyższy poziom lub zawieś je na suficie. Należy również uważać na spadające liście, ponieważ nawet te mogą być toksyczne. Możesz również przenieść je do pomieszczenia, do którego kot nie wchodzi lub wynieść na zewnątrz. 

 

Twórz miejsca do spania dla swojego kota. Ciężko jest trzymać zwierzęta z dala od mebli, jeśli to jest twój cel, ale jednym ze sposobów, aby mu w tym pomóc, jest dać swojemu kotu specjalne łóżka. Nawet jeśli nie wiesz, czy twój kot będzie trzymał się z dala od twoich mebli, podanie kotu własnego miejsca do odpoczynku sprawi, że poczujesz się bardziej komfortowo. 

 • Jeśli chcesz, aby kot trzymał się z dala od mebli, potrzebujesz łóżka w każdym pokoju. To nie musi być fantazyjne legowisko dla kota. Wystarczy ładna, płaska poduszka lub złożony ręcznik czy koc. 

 • Rozważ umieszczenie ich w miejscach, które lubią koty, na przykład na parapetach lub w wysokich miejscach. 

 

 

Część 2. Kup wszystko, czego potrzebujesz 

 

Kup obrożę i identyfikator. Jest to bardzo ważne, ponieważ pomaga ludziom zwrócić ci kota, jeśli kiedykolwiek oddali się od twojego domu. Identyfikator powinien zawierać imię kota, jeśli już zdecydowałeś, a także numer telefonu. 

 • Rozważ mikrochip. Jest to mały (uważany za ziarno ryżu) chip umieszczony pod skórą zwierzęcia. Jeśli twój kot zostanie zabrany do schroniska lub weterynarza, jego mikrochip może zostać zeskanowany, aby znaleźć twoje dane kontaktowe. 

 

Kup karmę, przysmaki, miski i kuwetę. Będziesz potrzebował miski na jedzenie i miski na wodę. Stal nierdzewna, ceramika i szkło są najłatwiejsze do czyszczenia więc najlepiej wybierz produkty z tego tworzywa. 

 • Zapytaj w schronisku, skąd bierzesz kotka lub hodowcę, u którego go kupujesz, jakiego rodzaju jedzenie używali dotychczas, ponieważ dobrze jest, aby w nowym domu kot jadł na początku takie samo jedzenie. Potem stopniowo zmień karmę na tą, którą chcesz go docelowo karmić. Wybierz taką, która nie zawiera konserwantów, sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku oraz produktów GMO, czyli Catz Finefood.  

To pełnowartościowa, zbilansowana karma produkowana z wyłącznie odpowiednich dla kotów, naturalnych składników. Posiada konsystencję delikatnej mielonki o aromatycznym, mięsnym zapachu, a szeroka gama smaków sprawi, że żaden kot się nią nie znudzi. Całość jest skomponowana tak, aby odpowiadała naturalnej diecie kotów.  

Puszka 200g to zalecana porcja na posiłek dla średniej wielkości kota. Mięso użyte do karmy Catz Finefood jest wyłącznie świeżym, sprawdzonym składnikiem jakości human grade. Jest więc mięsem odpowiednim do spożycia przez ludzi.  

Przysmaki dla kota Dr. Berga wspierają apetyt i wzmacniają przyjemność jedzenia. Dr. Berg- weterynarz i specjalista od żywienia, zaleca smakołyki dla kotów, aby zaspokoić ich specyficzne potrzeby. Nagradzając kota przysmakami z kocimiętką, dajesz mu dodatkową porcję miłości i zapewniasz komfort trawienny.  

 • Będziesz także potrzebował kuwetę i żwirek. 

Kuweta z ceramiki to nowy standard sanitarny kociej toalety. Ręcznie wykonana, ręcznie zdobiona. Elegancka, higieniczna, przyjazna środowisku, do użytkowania przez wiele lat. 

Na zdjęciu kuweta o klasycznym, prostokątnym kształcie z kolekcji Scandinavian. Zdobiona kobaltowym wzorem, nasuwającym na myśl podbiegunową zimę. Doskonale współgra z większością klasycznych wnętrz w dobrym stylu. 

 •  Niektóre koty mogą być wybredne w przypadku tego, co jest w kuwecie, dlatego od razu kup Żwirek “Prezent dla kota”, który jest bardzo wydajny i chłonny - szybko się zbryla a jego drobne granulki pochłaniają duże ilości płynów. 

Żwirek marki "Prezent dla Kota" to produkt w 100% naturalny. Powstaje na bazie zeolitu – ekologicznego minerału odznaczającego się wysoką chłonnością płynów oraz zdolnością do neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Żwirek zeolitowy posiada również właściwości antybakteryjne, dzięki czemu chroni kuwetę przed bakteriami oraz pleśnią.  

Żwirek “Prezent dla Kota” nie kurzy się ani nie przykleja do sierści czy łapek, co pozwala uniknąć wszelkich podrażnień u kota oraz pozwala zachować czystość w domu. Doskonale nadaje się także dla kotów wrażliwych i alergicznych. 

 

Pomyśl o kocich rozrywkach i potrzebach drapania. Zabawki pomagają utrzymać kondycję kota i zapewnią mu dobrą zabawę. Ponadto mogą one rozpraszać uwagę od niszczenia innych przedmiotów w domu. Koniecznie zaopatrz się w minimum 3 zabawki takie jak: 

Ta zabawka doskonale rozwija i stymuluje instynkt łowiecki kota. Na palcach rękawiczki znajdują się gumki, na których zwisają pluszowe myszki. Będziecie wspólnie uwielbiać tą zabawę. 

 

Na pofałdowanej podstawie Snack Box należy umieścić przysmaki i zamknąć pokrywę, w której znajdują się trzy otwory, przez które kot może się dostać do przysmaków. Taka zabawa stymuluje fizycznie i mentalnie a kot trenuje swoje umiejętności. Zabawka ma gumową podstawę, dzięki czemu nie ślizga się na podłodze. Można myć ją w zmywarce.  

 

To zabawka, która pobudza wszystkie zmysły kota i pobudza instynkt łowiecki. Zawiera wypukłe elementy i można ją łączyć z innymi torami Circuits czy dokupić dodatkowe piłki. To idealna rozrywka dla każdego kota

 

 • Ponadto możesz chcieć, aby kot drapał pazury, a nie meble. Najlepsze drapaki są mocne i dosyć wysokie.  

Ta kocia wieża może pełnić funkcję nie tylko drapaka, ale też kociego legowiska. Posiada domek, w którym kot może się schronić oraz kilka tarasów idealnych na drzemkę czy obserwację domowników. Na górze drapaka znajdują się wiszące zabawki. Drapak jest bardzo stabilny i wykonany z bezpiecznych materiałów. Tuby łączące poszczególne elementy i piętra drapaka zostały owinięte sznurem sizalowym. Obicie jest wytrzymałe i delikatne w dotyku. 

 

Nie zapomnij o narzędziach do pielęgnacji. Będziesz potrzebował urządzenia do przycinania paznokci kota. W tym celu najlepiej sprawdzają się standardowe nożyczki dla kocich pazurków, które można nabyć w każdym sklepie zoologicznym.

 

Przygotuj transport. Chcesz być gotowy, aby zabrać ze sobą zwierzaka do domu, a to oznacza, że potrzebujesz czegoś, w czym go przewieziesz. Najlepszym rozwiązaniem jest transporter. Najczęściej wybierany jest plastikowy, o twardym podłożu, na którym można położyć kocyk. Plastikowy transporter bardzo łatwo utrzymać w czystości. 

 

Kup książkę o kotach. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś kota, możesz kupić poradnik, abyś zrozumiał, jak zachowują się koty.  

 

Znajdź weterynarza. Czasami może się zdarzyć, że twojemu kotu coś się stanie lub nagle zachoruje. Kiedy to się stanie, dobrze jest wiedzieć już, gdzie jechać z kotem do weterynarza. Zapytaj znajomych ze zwierzętami, czy kogoś polecają. 

 • Ponadto, na pewno chcesz, aby twój kot został zaszczepiony, więc dobrze jest mieć weterynarza blisko domu. 

 • Nie zapominaj, że kota najlepiej wykastrować. 

 

 

 

Część 3. Zacznij od jednego pokoju 

 

Wyznacz jeden pokój jako pomieszczenie dla kota. Ten pokój nie zawsze będzie pokojem dla kota, ale zamknięcie go na początku w jednym miejscu na dzień lub dłużej może sprawić, że kot poczuje się bezpieczniej. Potem sam wyjdzie z tego pokoju i zacznie wędrować po twoim domu. 

 

Zostaw tam kuwetę.  Upewnij się, że w pokoju, w którym będzie początkowo kot, znajduje się kuweta ze żwirkiem. Kiedy pierwszy raz przyniesiesz swojego kota do domu, otwórz skrzynkę w pobliżu kuwety, aby kot wiedział, gdzie ona jest. 

 

Zostaw jedzenie i wodę. Oczywiście kot będzie musiał jeść i pić, więc wszystko musi być w tym samym pokoju. Jednak staraj się rozdzielić kuwetę od jedzenia, aby nie były blisko siebie, ponieważ większość kotów nie lubi jeść w tym samym miejscu, w którym chodzą do łazienki. 

 • Spróbuj umieścić kuwetę i jedzenie po przeciwnych stronach pokoju. 

 • Oprócz tego, że jest to dla niego lepsze, to dodatkowo zmusza go do zbadania całego pokoju. 

 

Dodaj zabawki. Zabawki są zawsze dobrym sposobem na zapewnienie rozrywki kotu, zwłaszcza jeśli nie jest on jeszcze gotowy, aby bawić się z tobą.  

 

Upewnij się, że w pokoju jest kryjówka. Wiele kotów czuje potrzebę ukrycia się, kiedy po raz pierwszy dostają się do nowego miejsca. Ukrywanie daje czas na dostosowanie i sprawia, że czują się bezpieczniej. Dlatego upewnij się, że wybrany pokój ma odpowiednie schowki.  

 • Na przykład tunel dla kota lub karton tworzą dobrą kryjówkę. 

 • Pod łóżkiem też jest dobre miejsce, podobnie jak w szafie. 

 

Nie zapomnij o miejscu do spania. Umieściłeś kilka miejsc do odpoczynku w swoim domu, ale nie zapomnij dodać go do pokoju swojego kota. Będzie potrzebował miejsca do zwinięcia się w kłębek. Koc lub ręcznik w tekturowym pudełku jest świetny przez pierwsze dni. Zapewnia łóżko i daje kotu miejsce do ukrycia się, jeśli chce. 

 

Nie zostawiaj kota. Pokój kota to miejsce, w którym powoli adoptuje się on do nowego otoczenia. Gdy kot będzie miał kilka godzin w pokoju, wejdź do środka i usiądź. Mów uspokajająco przez cały czas i nie rób żadnych gwałtownych ruchów. Być może będziesz musiał to zrobić kilka razy przez kilka dni zanim będziesz mógł w końcu go pogłaskać.  

 • Niech kot przyjdzie sam do ciebie. Nie próbuj go wyciągać na siłe na głaskanie. 

 • Jeśli kot zbliży się, niech cię poczuje. Możesz też spróbować delikatnie go dotknąć, ale może uciec. 

 • Pamiętaj, że każda osoba w domu będzie musiała poświęcić czas na poznanie kota. 

 • Możesz także spróbować się z nim pobawić, aby mógł cię poznać. 

 

Gratulacje! Jeśli dostosujesz się, do tych wskazówek, będziesz na dobrej drodze posiadania wspaniałego członka rodziny. 

 

Nie zapomnij podzielić się artykułem ze swoimi przyjaciółmi i rodziną.

 

Komentarze

Najnowsze artykuły

Porzucony szczeniak bał się innych psów- jego przemiana jest urocza

Ten mały jelonek zbliża się do małej dziewczynki- jego reakcja jest urocza

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

7-letni, energiczny Grubcio szuka domu!

Wyrzucili szczeniaki na tory kolejowe