powrót do listy

Jak dbać o niewidomego psa

Opieka nad psem niewidomym jest podobna do opieki nad psem widzącym. Podczas treningu polegaj bardziej na głosie niż na gestykulacji.

Jak dbać o niewidomego psa

Trenuj niewidomego psa za pomocą wskazówek słownych i dotykowych oraz wyposaż go w wyznaczoną uprząż lub chustkę, aby inni ludzie wiedzieli, że twój pies nie widzi. Poza tymi drobnymi niuansami opieka nad psem niewidomym jest bardzo podobna do opieki nad psem widzącym.

 

Jaką szczególną ostrożność należy zachować? Czy można niewidomego psa go traktować jak normalnego psa? Czy opieka nad niewidomym psem wiąże się z dodatkowym obciążeniem finansowym?

Opieka nad niewidomym psem nie powinna być bardziej absorbująca niż opieka nad zwykłym psem. Niewidome psy, zwłaszcza te, które urodziły się niewidome, nie mają pojęcia, że ​​są niewidome. Zachowują się jak każdy inny szczeniak lub pies, tylko z dodatkowymi umiejętnościami "nawigacyjnymi".

Brak wzroku jest zazwyczaj jedyną wadą niewidomego psa. Niewidome psy nadal mogą bawić się, biegać, szukać jedzenia, wskakiwać na sofę, tarzać się na trawie, chodzić na wycieczki i spacery… w zasadzie wszystko, co normalny pies może zrobić. Jedyne, czego nie mogą zrobić, to zobaczyć.

Szkolenie niewidomego psa nie powinno różnić się od szkolenia psa lub szczeniaka, który widzi. Trening smyczy działa tak samo, jak standardowy trening posłuszeństwa z wyjątkiem takim, że pracuje się bardziej głosem niż ruchem dłoni

Wyprowadzaj swojego niewidomego psa na smyczy, tak jak każdego innego psa.

Życie z niewidomym psem

Niewidome psy robią to, co nazywa się „mapowaniem”, kiedy są wprowadzane do nowej przestrzeni. Szczenięta robią to samo, gdy zaczynają stać i eksplorować w wieku około dwóch tygodni. Paula wyjaśnia, że ​​mapowanie jest bardzo podobne do tego, co robi robot-zamiatarka, gdy pobiera układ domu i pokoje, w których będzie pracować. Pies będzie spacerował, czyli „mapował” obwód przestrzeni wzdłuż ścian, a następnie wokół obiektów w okolicy (kanapa, stoły, krzesła itp.), dopóki nie sporządzi mapy całej przestrzeni. Proces ten powtarza się jeszcze kilka razy, aż pies zapamięta układ przestrzeni.

Jeśli w przestrzeni pojawi się coś nowego lub coś się poruszy, pies po prostu powtórzy mapowanie w obszarze nowo wprowadzonego obiektu. Mapowanie nie ogranicza się tylko do małych pomieszczeń, ale do całego domu i podwórka.

Aby inni wiedzieli, że Twój pies ma problemy ze wzrokiem, może nosić bandanę, uprząż , a nawet przywieszkę do obroży, która informuje innych ludzi, że jest niewidomy, aby wiedzieli, jak zwracać się do niego za pomocą wskazówek głosowych i dotyku. Jest to szczególnie ważne, jeśli w jakiś sposób się zgubi.

 

 

źr. © Melissa L Kauffman

Zdjęcie główne dzięki uprzejmości © Pauli Biancone

źr. dogster.com

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ostatnie ogłoszenia

Nakolankowa Hania, wesoła, radosna sunia

Dalia - psi anioł cudowna suczka