powrót do listy

Historia sukcesu: schronisko ratunkowe dla agresywnych psów

Czy można adoptować psy agresywne?? To staje się coraz bardziej możliwe. Nadzieja powstała dzięki Edwardo Puerto, który ratuje psy uznawane za rasy niebezpieczne i agresywne, i przeprowadza w swoim schronisków ich rehabilitację. 

„Daj mi dwie minuty, a dam ci nowe życie”. To tytuł filmu z 2020 roku o Coco , młodym buldogu hiszpańskim, który trafił do rządowego schroniska w Hiszpanii. Uważany za zbyt agresywnego do adopcji, Coco miał zostać poddany eutanazji, dopóki nie pojawił się mężczyzna, który zaoferował mu drugą szansę.

filmie , który od tego czasu zgromadził ponad milion wyświetleń w mediach społecznościowych, ratownik psów Edwardo Puerta oferuje widzom wgląd w jego proces uspokajania agresywnych zachowań psów.

Ratunek dla agresywnych psów

Edwardo prowadzi schronisko dla psów Asproan położone wzdłuż skalistego wybrzeża miasta Santander w północnej Hiszpanii. Uratowane psy oznaczone jako agresywne są wysyłane tutaj z całego kraju w nadziei, że Edwardo może je zrehabilitować i ostatecznie znaleźć dla tych niespokojnych psów dom na zawsze.

„Od ponad 10 lat leczę psy z poważnymi problemami behawioralnymi, dając im szansę, kiedy nikt inny tego nie zrobił” — mówi Edwardo. „To jedyna rzecz, o którą zdecydowałem się najbardziej walczyć. Inni widzą beznadziejne przypadki, podczas gdy ja widzę szansę na naprawienie agresywnych zachowań, zanim zostaną poddane eutanazji przez rządowe schroniska”.

Historia ratunku Coco

Coco, duży pies rasy Alano Español (buldog hiszpański), miał zaledwie 10 miesięcy w momencie jego uratowania, spędził prawie cztery miesiące w boksie bez możliwości wyjścia. 

„Rzucał się do przodu i pokazywał zęby, żeby się chronić” — mówi Edwardo. „Był tak przerażony i nikt nie odważył się do niego podejść, co pogorszyło jego izolację i stan” – dodaje.

Na zdjęciu Coco. Duży pies rasy buldog hiszpański, miał zaledwie 10 miesięcy w momencie jego uratowania w 2020 roku. Coco został oznaczony jako agresywny pies, ale Edwardo Puerto, który pracuje z agresywnymi psami, wyprowadził zabawny i społeczna strona Coco. © Alan de Herrera

 

Na filmie widać, jak Edwardo wchodzi do boksu Coco i trzyma na lasso smycz, gdy pies gwałtownie walczy, by się obronić. „Kiedy wyszliśmy z budy, Coco zaczął pokazywać swoją prawdziwą osobowość, gdy wiedział, że jestem tam, aby mu pomóc” — mówi Edwardo. „Obejmując swoją nowo odkrytą wolność, Coco odrodził się tego dnia”.

Niezrozumienie agresywnego zachowania psa

Słyszenie, że pies jest „agresywny” lub „niebezpieczny” może wzbudzić strach u ludzi, którzy nie rozumieją, co napędza te zachowania. Wiele z tych psów ma głęboko zakorzenione urazy, które powodują ich reakcje obronne. Strach i niepokój to dwa z największych elementów defensywnego działania.

Przestraszony pies zostaje nagle zalany emocjami. Czuje się zagrożony, niezależnie od tego, czy istnieje realne niebezpieczeństwo, czy nie. Przestraszone psy reagują instynktownie, kierując się pierwotnym pragnieniem zachowania bezpieczeństwa. Tak więc, w samej istocie leczenia agresji, musisz najpierw dowiedzieć się, co ją napędza.

„Daj tym psom szansę, na jaką zasługują” — mówi Edwardo. „Wiedząc, że wiele psów, takich jak Coco, żyje, ponieważ ktoś zaryzykował i troszczył się na tyle, aby im pomóc” – dodaje. „Dla mnie to największy dar, jaki życie może mi dać”.

Pomoc prawna dla agresywnych psów

W styczniu 2023 r. hiszpańska Rada Ministrów zainicjowała przełomową krajową ustawę o ochronie zwierząt, która identyfikuje hiszpańskie zwierzęta domowe jako istoty zdolne do odczuwania, zakazując sprzedaży zwierząt domowych w sklepach, wtrącając do więzienia sprawców znęcania się nad zwierzętami i przekształcając ogrody zoologiczne w ośrodki odzyskiwania dzikiej fauny i flory. Mamy nadzieję, że zachęci to do zmiany relacji obywateli ze zwierzętami. W ten sposób schroniska dla zwierząt nie będą już mogły uśmiercać zwierząt domowych, takich jak Coco, niezależnie od tego, czy są one uważane za agresywne.

 

 

Zdjęcie główne dzięki: Na zdjeciu głównym artykułu Hiszpan Edwardo Puerta pozuje ze swoim uratowanym psem Coco w schronisku dla psów Asproan, które pomaga psom oznaczonym jako agresywne, w Santander w Hiszpanii. © Alan de Herrera

Artykuł dzięki: dogster.com

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Prosto z gangu słodziaków - Lubek szuka domu!

Roczny Rydzyk, niekonfliktowa psina do adopcji