powrót do listy

Czy mój pies jest szczęśliwy?

Dobre samopoczucie emocjonalne, poznawcze i fizyczne to szczęście Twojego psa. Najlepszym znakiem szczęścia jest zrelaksowana ostawa ciała i zadowolenie w domu.

 

Każdy chce szczęśliwego, zadowolonego futrzanego członka rodziny. Szczęśliwe psy. Szczęśliwe chwile razem. Skąd mamy wiedzieć, czy nasz pies jest szczęśliwy i czym jest dla niego szczęście? Niektórzy behawioryści definiują szczęście jako ogólne „dobre samopoczucie”. Aby odpowiedzieć na pytanie: „Czy mój pies jest szczęśliwy?”, należy wziąć pod uwagę trzy główne składniki dobrego samopoczucia – emocjonalne, poznawcze i fizyczne.

 

Oznaki, że pies jest szczęśliwy

Komponenty emocjonalne i poznawcze często lepiej opisują codzienne samopoczucie naszego czworonoga. Jeśli chcesz wiedzieć, czy Twój pies jest szczęśliwy, poszukaj tych znaków:

 • Jest zadowolony w środowisku domowym
 • Może się zrelaksować i rozciągnąć na podłodze w domu
 • Ma zrównoważoną osobowość i radzi sobie w nowych sytuacjach
 • Jest chętny do przyłączenia się do Ciebie w nowych zajęciach lub nauczenia się czegoś nowego
 • Jest ogólnie zdrowy fizycznie

Z racji tej, że psy mogą wyrażać szczęście na wiele sposobów, różnie to szczęście możemy interpretować (radość kontra podekscytowanie, zadowolenie itp.).

Psy wyrażają szczęście poprzez:

 • Luźną, zrelaksowaną mowa ciała
 • Różnorodność behawioralną (wyraża zakres zachowań)
 • Przedstawianie typowych dla gatunku zachowań psów w zdrowy, bezpieczny i odpowiedni sposób

Ważne jest, aby pamiętać, że treść tego, co pies nam przekazuje jest stanem tymczasowym. To nie jest cecha osobowości ani coś, co może istnieć wiecznie bez zmian. Każdy pies może baansować pomiędzy różnymi stanami emocjonalnymi.

Gdy pies jest szczęśliwy i wyluzowany może wysyłać takie znaki poprzez:

 • Głębokie oddychanie
 • Odpoczynek lub sen
 • Niskie tętno spoczynkowe (jeśli twój pies leży na tobie, jak wiele innych czworonogów, często można to odczuć).

Określone części ciała, takie jak ogon lub uszy, są ważne przy odczytywaniu znaków mowy ciała, ale nie odpowiadają całkowicie na pytanie „Czy mój pies jest szczęśliwy?”

Powolne, zrelaksowane machanie ogonem może na przykład oznaczać szczęście, ale agresywne szczekanie psa na nieznajomego podczas machania ogonem jest bardziej negatywnym zachowaniem dlatego nie można oceniać psa po ogonie.

Szczęście psa zależy również od kontekstu. Czynniki środowiskowe wpływają na samopoczucie, nawet przez krótki czas. Wiele zależy od konkretnego psa. Dobrze zrównoważone osobowości w domu mogą być zupełnie inną sprawą dla wrażliwego na dźwięk szczeniaka podczas miejskiego festynu.

Podobnie jak człowiek, psy mają swoje preferencje i tendencje. Jeżeli zauważymy u naszego futrzaka stres czy długotrwały stres (nuda), reagujmy na to, gdyż ostatecznie wpływa to na ich odporność i może prowadzić do różnych chorób.

Zdrowie emocjonalne, poznawcze i fizyczne mają ogromne znaczenie w odpowiedzi na pytanie „Czy mój pies jest szczęśliwy?” Zwracanie uwagi na te zrelaksowane, pełne zadowolenia chwile znacznie pomaga w podjęciu decyzji, jak i kiedy poprawić wasze wspólne życie.

 

 

Dzięki dogtime.com

Dzięki dogster.com

 

Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Najnowsze

Akcesoria dla zwierząt – poradnik zakupowy

10 najpopularniejszych ras psów w 2024

google.com, pub-8915492416862425, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najnowsze zbiórki

Ostatnie ogłoszenia

Brukselka i Felek, nakolankowe psiaki

Luna - boska, młoda, energiczna suczka!